2023-05-19

Pielęgnacja ciała

Jak się opalać mądrze?

O czym musisz pamiętać, zanim zażyjesz kąpieli słonecznej? Jeśli do tej pory popełniałaś te błędy, nie powtarzaj ich w tym roku.

 

 

Efekty szybkiego opalania

Przyciemniona skóra jest w naszej kulturze uznawana za atrakcyjną. Ciało muśnięte słońcem ładnie się prezentuje. Sylwetka zdaje się optycznie smuklejsza, w większości przypadków przestają być widoczne niedoskonałości, cera wygląda promiennie, świeżo, a gruczoły łojowe regulują swoją pracę. To dlatego, kiedy rozpoczyna się długo wyczekiwane lato, wiele kobiet pragnie jak najszybciej uzyskać opaleniznę i robi to zbyt gwałtownie. Nagła, intensywna ekspozycja skóry na słońce może mieć bardzo poważne konsekwencje. Nie są to wyłącznie tymczasowe poparzenia, lecz również głębsze uszkodzenia skóry, których skutki odezwą się po latach. Promieniowanie UV jest niezwykle szkodliwe, dlatego warto podchodzić do opalania z głową.

Źle przeprowadzone kąpiele słoneczne to przesuszona cera, zniszczone komórki skóry, przyspieszenie procesów fotostarzenia się skóry, szybciej pojawiające się zmarszczki, wiotkość, brak blasku, a w przyszłości nawet zagrażające życiu zmiany nowotworowe.

Zdrowe opalanie - jak to robić?

Przede wszystkim stopniowo i stosując odpowiednią ochronę przed promieniami UV. Aby uniknąć przykrych skutków działania słońca, należy:

  • Ruszać się - leżenie w skwarze bez ruchu to prosta droga do poparzeń oraz nierównomiernej opalenizny. Wzrasta tu również ryzyko ucięcia sobie niekontrolowanej drzemki, która w takich warunkach może być szalenie niebezpieczna. Nawet podczas pobytu na plaży staraj się spacerować, grać w piłkę itp. Zwróć tylko uwagę na to, by słońce miało szansę dotrzeć do Twojego ciała z każdej strony. Wystarczy, że przejdziesz się raz w jednym kierunku wzdłuż plaży, a potem z powrotem.
  • Stosować preparaty z SPF - to absolutna konieczność! Przed wyjściem na słońce zawsze powinno się aplikować olejek, mleczko lub inny produkt z wysokim faktorem. Boisz się, że spowolni on pojawienie się opalenizny? Tak będzie, ale jak wspomnieliśmy, trzeba to robić stopniowo. Cierpliwość pozwoli Ci nie tylko osiągnąć ładniejszy i bardziej długotrwały efekt, ale również uchronić skórę przed degeneracją komórek. Co ważne, preparaty z filtrem należy nakładać dosyć grubo. Zbyt cienka warstwa nie spełni swojej roli. Pamiętaj też, że kremy do twarzy z SPF należy stosować nie tylko podczas opalania, lecz przez cały rok, by uniknąć zgubnego wpływu promieni UVA, docierających do skóry również jesienią i zimą.
  • Zakrywać głowę - kiedy słońce intensywnie przypieka, nie wychodź z domu bez kapelusza, czapki czy chustki na głowie. W przeciwnym wypadku narażasz się na udar cieplny. Dodatkowo pamiętaj, że promienie słoneczne mają również bardzo niekorzystny wpływ na stan Twoich włosów.
  • Nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV - zabezpieczą oczy, co może zapobiegać stanom zapalnym rogówki, spojówek, a w konsekwencji groźnym chorobom prowadzącym nawet do ślepoty.
  • Pić dużo wody - uzupełnianie płynów jest ogromnie istotne i ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym również na kondycję skóry, włosów i paznokci. Najlepiej wyrób w sobie nawyk noszenia butelki z filtrem, by zawsze mieć pod ręką dostęp do świeżej wody.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar