2022-08-17

KSIĄŻKA

Książka Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć? Marta Guzowska

 7 września 2022

 
 
 
Reportaż Marty Guzowskiej „Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć?” to rozmowy z suicydologiami, psychiatrami, psychoterapeutami, nauczycielami. O tym, kim są współczesne nastolatki, jaki jest ich świat i dlaczego przepaść międzypokoleniowa zdaje się być dziś większa niż ta między nami i naszymi rodzicami. O tym, jak kształtują się światowe i polskie statystyki samobójstw wśród młodych, i dlaczego są one mocno zaniżone. O tym, jak różne oblicza może mieć depresja, o samookaleczaniu. O polskiej szkole. I o tym, jak łatwo przeoczyć pęknięcie na delikatnej skorupce.
 
 
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród nastolatków na świecie. Być może nawet pierwszą. Tak bardzo dzieci nie chcą żyć. Także polskie dzieci. Marta Guzowska, pisarka i matka, otwiera nam oczy na wiele rzeczy. Pokazuje, jak wielki ból potrafią odczuwać nastolatkowie. Pokazuje ich codzienną walkę o kolejny dzień życia. Pokazuje naszą bezradność. Nasze błędy i nasz strach. Rozmawia z ekspertami, którzy próbują nam wyjaśnić, jak bardzo może boleć życie. I co możemy zrobić, by ten ból złagodzić. Wreszcie o ból spyta nastolatków. I ten ból poczujemy także my. Wszystko po to, by uratować życie dzieci. Być może także naszych.
 
Rozmówcy autorki: dr Halszka Witkowska, Tomasz Bilicki, Lucyna Kicińska, Małgorzata Łuba, Katarzyna Szaulińska, Mikołaj Marcela, Przemek Staroń, dr Julian Czurko.
 
 
 
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar