2022-07-12

WARTO WIEDZIEĆ

Z czego powinna składać się karma dla królika?

Nie da się ukryć, że jeśli nie możemy pozwolić sobie na posiadanie psa, to równie chętnie decydujemy się na królika. Te słodkie i puchate gryzonie potrafią sprawić nam wiele radości, a jednocześnie potrafią się one mocno przywiązać do właściciela. Jednocześnie warto wiedzieć, że króliki mają bardzo specyficzny i bardzo delikatny przewód pokarmowy. Z tego też powodu, właściciele muszą zadbać o to, by dieta gryzoni była odpowiednio skomponowana. Podstawę od zawsze będzie stanowiło sianko. Jednak karma dla królika okazuje się równie niezbędna. Z czego więc ona powinna się składać?

 

Zbożowa karma dla królika-  źródło błonnika

Wspomniane już zostało, że króliki mają niezwykle delikatny przewód pokarmowy. Działa on na zupełnie innej zasadzie, niż u psów czy u ludzi. Karma dla królika powinna być więc skomponowana głównie ze zbóż oraz nasion. Pszenica czy pestki słonecznika będą cennym źródłem błonnika pokarmowego, który pomoże gryzoniowi zadbać o odpowiednia perystaltykę jelit i zapobiegnie zaparciom. Gryzonie te wbrew pozorom mają bardzo często problem z wypróżnianiem się, co wynika z nieodpowiednio dobranej karmy dla królika. Jeśli więc chcemy, by nasz kicający pupil cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, to zbożowa karma dla królika z dodatkiem słonecznika czy nawet pestek dyni będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Karma dla królika z ziołami

Sianko jest bez wątpienia jednym z największych, króliczych przysmaków. Pupile mogą jeść suszoną trawę praktycznie bez przerwy, co z pewnością ma pozytywny wpływ na ich trawienie. Jednak w karmie dla królika powinny być też obecne różnorodne zioła jak np. suszony rumianek czy koniczyna górska. Prawdą jest, że podobnie jak siano wpływają one na przewód pokarmowy, jednak smakują zupełnie inaczej. Wobec tego taka karma dla królika pozwoli nieco urozmaicić dietę futrzaka i jednocześnie pozwoli mu odkryć całkiem nowe smaki.

Czy suszone owoce i warzywa w karmie dla królika to dobry pomysł?

Suszone owoce i warzywa możemy bardzo często znaleźć w karmie dla królika. Gryzoń z pewnością je uwielbia, chociażby ze względu na słodki smak. Warto jednak powiedzieć, że o ile ich dodatek nie jest szkodliwy, to karma dla królika złożona głównie z suszonych owoców i warzyw może negatywnie wpłynąć na wagę naszego gryzonia. O wiele lepiej będzie więc kupić karmę dla królika zbożowo-ziołową, a osobno raczyć futrzaka słodkimi przysmakami. Nie powinny one jednak stanowić podstawy diety, a jedynie jej smakowite uzupełnienie. Gryzoń będzie nam za to wdzięczny.
 
 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar