2022-06-01

Pielęgnacja ciała

Na czym polega abdominoplastyka?

Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się nic innego jak plastyka brzucha. To operacja, która potrafi w diametralny sposób zmienić figurę. Pozwala pozbyć się nadmiarów luźnej skóry i tłuszczyku z brzucha. Dlatego polecana jest szczególnie osobom, które straciły dużo kilogramów – po odchudzaniu lub po ciąży. Jakie efekty daje zabieg? Na co trzeba się przygotować po operacji? Wyjaśniamy!

 

 

 

Abdominoplastykajak przebiega zabieg?

Plastyka brzucha to dość rozległa operacja, która wymaga od chirurga przeprowadzenia kilku czynności. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku pacjenta i stopnia zaawansowania problemu. Jest to zabieg, który przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Podczas abdominoplastyki chirurg wykonuje cięcie w okolicy nadłonowej (między pępkiem a linią włosów łonowych) i odseparowuje skórę od mięśni. Kiedy problem jest bardziej zaawansowany, może być konieczne zszycie mięśni lub wykonanie jednoczesnej liposukcji (czyli odsysania tłuszczu z tej okolicy). Następnie naciąga w odpowiedni sposób skórę, jeśli to potrzebne, wydobywa w nowym miejscu pępek oraz odcina nadmiar wiotkiej skóry z brzucha. Operację kończy założenie szwów oraz drenów, które mają za zadanie odprowadzenie krwi i płynów surowiczych, które pojawią się po zabiegu.

Co warto wiedzieć o abdominoplastyce?

Plastyka powłok brzusznych to operacja, która wymaga przejścia określonego czasu rekonwalescencji. W pierwszym tygodniu pacjent będzie poruszał się w pozycji zgiętej, ale stopniowo zaleca się wyprostowanie. W czasie dochodzenia do siebie należy nosić specjalny pas uciskowy. Jest on elastyczny, ale poprzez jego założenie występuje mniejsza zdolność do zbierania się płynów w miejscu wykonania operacji. Do 10 dni po operacji należy zażywać leki przeciwzakrzepowe. Powrót do pracy będzie dla każdego pacjenta różny, ale zazwyczaj odbywa się to po ok. 2 tygodniach po zabiegu. Warto wspomnieć, że po abdominoplastyce wytworzy się pozioma blizna dlatego, aby była jak najmniej widoczna, po zagojeniu można stosować na nią maści. Po operacji należy przestrzegać także specjalnych zaleceń żywieniowych. Jadłospis powinien zawierać zróżnicowane, lekkostrawne produkty. Bardzo ważne jest, aby nie dopuszczać do pojawienia się zaparć, dlatego pooperacyjna dieta powinna być bogata w błonnik i warzywa.

Jakie są efekty abdominoplastyki?

Jest to operacja, która potrafi diametralnie odmienić figurę. W wyraźny sposób sprawia, że brzuch wygląda płasko, znika zbędna, wiotka skóra oraz nadmiar tkanki tłuszczowej. Abdominoplastyka to operacja, która pozwala uzyskać takie efekty, jakie nie byłyby możliwe do osiągnięcia za pomocą diety lub ćwiczeń. Dlaczego? Gdyż pomaga pozbyć się skóry, która straciła z biegiem czasu swoją jędrność, a przez to nie może wrócić do swojego poprzedniego stanu. Efekty zabiegu będą widoczne po pewnym czasie, po około 4-6 miesiącach. Dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość, aby zobaczyć pełny rezultat. Jedno jest pewne, efekty abdominoplastyki będą z pewnością tego warte!

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar