2022-03-29

Profilaktyka

Co wykrywa USG transwaginalne?

USG transwaginalne to bardzo dokładne badanie obrazowe, pozwalające na wykrycie wielu niepożądanych zmian w funkcjonowaniu i budowie narządów rodnych kobiety. Nazywane jest również USG ginekologicznym lub dopochwowym, a najczęściej skupia się na ocenie macicy, jajników i jajowodów. Badanie to należy do wyjątkowo bezpiecznych i bezinwazyjnych procedur, a przy tym zapewniających bardzo duże możliwości obrazowania struktur wewnętrznych.

 

 

Kiedy należy wykonać transwaginalne badanie USG?

Do przeprowadzenia tego badania ultrasonograficznego istnieją pewne wskazania. USG transwaginalne może być wykonane jako element kontroli ginekologicznej, w profilaktyce raka jajnika, w pierwszych tygodniach ciąży oraz w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu rozrodczego. Dotyczy to np. niepłodności, obfitych krwawień czy zaburzeń cyklu miesiączkowego, a także wielu innych wad raz zaburzeń.

Jakie choroby wykrywa transwaginalne badanie USG?

Ultrasonografia transwaginalna pozwala na wykrycie endometriozy, czyli gruczolistości macicy. W schorzeniu tym dochodzi do występowania komórek błony śluzowej macicy poza obszarem jamy, co objawia się obfitymi krwawieniami, zaburzeniami cyklu miesiączkowego, bolesnością i niedrożnością jajowodów. USG wykrywa też zespół policystycznych jajników, czyli zaburzenie hormonalne z występującymi pęcherzykami w jajnikach. Badanie pozwala również na rozpoznanie tyłozgięcia macicy - nietypowego ułożenia macicy w miednicy, mającego negatywny wpływ na trudności z zapłodnieniem oraz powodującego dyskomfort podczas stosunków seksualnych. USG transwaginalne może też pomóc w diagnostyce wada anatomicznych macicy, które utrudniają zajście w ciążę oraz jej utrzymanie.

Czy transwaginalne badanie USG wykrywa raka jajnika?

Ultrasonografia transwaginalna wykorzystywana jest także w diagnostyce zmian nowotworowych. Wykonanie tego badania na wczesnym etapie umożliwia wykrycie niewłaściwych struktur w jamie macicy i jajnikach, dlatego stanowi ważną część profilaktyki. Kobiety znajdujące się w grupie ryzyka powinny przeprowadzać USG transwaginalne pod tym kątem raz na dwa lata, ponieważ rozpoznanie choroby w późnym stadium daje bardzo złe rokowania. Poza diagnostyką raka jajnika, badanie to pozwala też na uwidocznienie torbieli niezłośliwych oraz niewymagających leczenia operacyjnego. Nie zawsze jest jednak możliwe ich różnicowanie, dlatego dodatkowo ocenia się poziom odpowiednich markerów. Diagnostyka odbywa się w oparciu o łączny efekty obu badań, których interpretacją powinien zająć się doświadczony onkolog lub ginekolog. 

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar