2022-02-21

FITNESS

Jak ubrać się na trening aerial joga?

Joga na hamakach to świetna zabawa, ale nawet na nią trzeba się przygotować. Jak? Wybierając odpowiedni ubiór! Jak wygląda taki trening i dlaczego źle dobrane ubranie może być kłopotem? Wyjaśniamy.

 

 

 

 

Na czym polega aerial joga?

Aerial joga to joga na hamakach – specyficzna odmiana jogi, która łączy pozycje jogi (czyli asany) z akrobatyką powietrzną. Ćwiczenia wykonuje się na podwieszonym do sufitu hamaku. Co to daje? Hamak do jogi jest dodatkowym wsparciem podczas wykonywania figur. Umożliwia pogłębienie pozycji, zwiększa zakres ruchu, pomaga w poprawie elastyczności. Dzięki niemu część asan, które dla niektórych ludzi wydawały się niemożliwe do wykonania, stają się wreszcie osiągalne.

Jak ubrać się na aerial jogę?

Na treningu aerial jogi współpracujemy z rekwizytem – hamakiem. Ma on postać miękkiego materiału, na którym można się zawiesić lub nawet schować w nim niczym w kokonie. Brzmi ekscytująco, ale początkowo nauka pracy z hamakiem może być trudna. Materiał może nieprzyjemnie wbijać się lub nawet ocierać skórę. Właśnie dlatego należy zwrócić uwagę na prawidłowy ubiór. Dzięki temu można lepiej przygotować się na sytuację, w której materiał wymknie się spod kontroli.

Z czego powinien składać się taki ubiór? Najlepiej z legginsów lub innych obcisłych spodni oraz z wygodnej sportowej koszulki. Zalecane są także sportowe biustonosze lub topy.

  • Unikaj ubrań luźnych. Takich, które mogą podwijać się w trakcie ćwiczeń lub zaplątać w hamak.
  • Zasłoń wrażliwe miejsca, zwłaszcza pachwiny oraz brzuch. Ich otarcie może być bardzo bolesne!
  • Wybierz ubrania uszyte z elastycznych, sportowych materiałów. Najlepiej, aby były to materiały dobrze przepuszczające powietrze, odprowadzające wilgoć.
  • Weź ze sobą na trening coś z długim rękawem. Przyda się podczas niektórych pozycji lub przed rozgrzewką. Unikaj jednak bluz z ekspresem lub innymi ostrymi elementami.
  • Nie musisz brać ze sobą butów. Aerial jogę ćwiczy się głównie na boso, czasami też w skarpetkach.

Tego nie zakładaj!

Na treningu aerial jogi nie sprawdzą się luźne i skąpe ubrania. Poza tym trzeba zwrócić szczególną uwagę na akcesoria. Okulary, kolczyki, pierścionki i inne dodatki są podczas treningu nie tylko zbędne, ale nawet niebezpieczne. Mogą uszkodzić hamak, co sprawi, że materiał będzie do wymiany. Potencjalnie może się nawet rozerwać, a to w trakcie ćwiczeń skutkowałoby bardzo groźną sytuacją. Z tego samego powodu należy zrezygnować z ubrań z ostrymi elementami (zamek błyskawiczny, dżety itp.).

Inne ważne wskazówki

Chociaż chusta może być początkowo trudna do opanowania, warto pamiętać, aby jej zaufać. Lęk przed zawiśnięciem w powietrzu jest czymś normalnym na pierwszych treningach, ale nie musisz się na nim skupiać. Hamaki są stworzone z materiałów, które mogą udźwignąć nawet dwie osoby jednocześnie.

Pamiętaj również, aby nie jeść dużego posiłku tuż przed treningiem oraz by zabrać ze sobą wodę.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar