2021-12-31

Czy wiesz, że...

Owsica – choroba wszystkich domowników

Owsiki to maleńkie pasożyty z rodziny nicieni. Do zakażenia nimi dochodzi najczęściej poprzez kontakt z zakażoną żywnością, brudne ręce włożone do buzi lub drogą wziewną – jajeczka owsika potrafią długo przetrwać w kurzu, jednocześnie utrzymując zdolność do zarażenia. Owsiki rozwijają się w układzie pokarmowym, a właściwie w jelitach. Zanim dadzą jakiekolwiek objawy, może upłynąć nawet miesiąc. Dojrzała samica, przesuwając się wzdłuż jelit, składa tysiące nowych jajeczek w okolicach odbytu, następnie wyklute larwy wędrują w głąb organizmu i krążą wzdłuż jelit. Zakażeniu ulegają głównie dzieci, które zarażają kolejnych domowników.

 

 

 

Objawy owsicy

Najbardziej charakterystycznym objawem jest uporczywy świąd w okolicach odbytu, szczególnie dokuczliwy w nocy. To właśnie wtedy samice nicieni składają jajeczka. Sygnałem alarmowym, że z naszym zdrowiem dzieje się coś złego, są także: bladość skóry, podkrążone oczy, bóle brzucha, nudności, rozdrażnienie, kłopoty ze snem czy zgrzytanie zębami.

Leczenie

Kuracji powinni poddać się wszyscy domownicy. W aptekach dostępny jest preparat z czynną substancją o nazwie pyrantel. Lek działa na dojrzałe osobniki owsika, niszcząc je. Następnie wraz z kałem usuwamy je z organizmu. Preparat ten występuje w dwóch wariantach: zawiesiny i tabletek. Do każdego opakowania dołączona jest szczegółowa ulotka. W ulotce dołączonej do tabletek znajdziemy szczegółowe informacje na temat dawkowania preparatu, które jest uzależnione od masy ciała osoby poddającej się kuracji. Zawiesina polecana jest do stosowania już u dzieci od 2 roku życia.

Leczenie owsicy to nie tylko przyjęcie preparatu leczniczego przez wszystkich domowników. Bezwzględnie należy zadbać także o wysprzątanie całego mieszkania, wyprania bielizny, pościeli, zabawek itp. Owsiki nie lubią wysokich temperatur, dlatego po każdym praniu powinniśmy dodatkowo przeprasować rzeczy, by pozbyć się ewentualnych pasożytów. Pamiętajmy, że wykonanie generalnych porządków pozwoli na wyeliminowanie jajeczek owsika z otoczenia i uchroni nas przed ponownym zakażeniem. W trakcie kuracji należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania tabletek – tylko dokładne stosowanie się do informacji zawartych w ulotce pomoże nam wyeliminować niechcianych lokatorów.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar