2021-12-27

Czy wiesz, że...

Urazy w jamie ustnej spowodowane aparatem – jak leczyć?

Rany od aparatu ortodontycznego powstają dość często, co wpływa nie tylko na nieprzyjemne dolegliwości bólowe, ale zwiększa również ryzyko stanów zapalnych. Urazy w jamie ustnej powstające na skutek noszenia aparatu należy leczyć w odpowiedni sposób, aby uchronić się przed rozwojem stanu zapalnego i przyspieszyć gojenie rany. Jak rany od aparatu ortodontycznego wpływają na jamę ustną? Co stosować, aby szybciej je wyleczyć?

 

 

 

Rany od aparatu ortodontycznego – dlaczego są groźne?

Wszelkie urazy w jamie ustnej zwiększają ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Może mieć on charakter np. aftowego zapalenia jamy ustnej1czy ostrego zapalenia błony śluzowej.

Wynika to z faktu, iż jama ustna stanowi idealne środowisko do rozwoju i bytowania różnego rodzaju patogenów – zapewnia odpowiednią wilgoć, ciepło oraz bogactwo składników odżywczych2. Z tego też powodu bakterie chętnie gromadzą się w jamie ustnej, tworząc tzw. płytkę nazębną. Kolonie bakterii przyczyniają się z kolei do rozwoju zapalenia dziąseł i w konsekwencji wystąpienia paradontozy, wiążącej się z recesją dziąseł i wypadaniem zębów. 3

Rany od aparatu ortodontycznego a rozwój paradontozy

Paradontoza (przewlekłe zapalenie przyzębia) to choroba jamy ustnej związana z przewlekłym stanem zapalnym tkanek. Prowadzi do ich trwałej degradacji3, co przejawia się recesją dziąsła (cofaniem) i odsłanianiem korzenia zębowego. Naraża to stabilność zęba i przyczynia się do jego wypadania4. Paradontoza  jest schorzeniem będącym podłożem do rozwoju innych dolegliwości. Przewlekłe zapalenie przyzębia zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu, powoduje problemy z nadciśnieniem i może stać się przyczyn stanów zapalnych w obrębie stawów5

 

Tak więc zaniedbania z pozoru nieistotnych zmian, jakimi są rany od aparatu ortodontycznego, mogą mieć bardzo poważne skutki zdrowotne. W związku z tym zaraz po wystąpieniu rany powinno się od razu podjąć odpowiednie leczenie.

Rany od aparatu ortodontycznego a choroba nowotworowa

Rany, powstające na skutek otarć wywoływanych przez aparat ortodontyczny, zazwyczaj łatwo i szybko się goją, zwłaszcza jeśli od razu zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.

Są jednak sytuacje, kiedy urazy w jamie ustnej bardzo trudno się goją lub właściwie nie są podatne na żadne metody, prowadzące do wyleczenia urazu. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, gdyż przyczyną tego zjawiska może być nowotwór4. Trudno gojące się rany w jamie ustnej mogą wynikać również z obecności cukrzycy7. Każdą więc sytuację, w której mimo leczenia miejscowego, nie widać efektów, tzn. rana się nie goi, należy skonsultować z lekarzem, gdyż powodem może być inna, poważniejsza choroba.

Urazy w jamie ustnej – jak leczyć?

Urazy w jamie ustnej można leczyć, stosując miejscowo odpowiednie preparaty, takie jak żel na dziąsła Sachol. Preparat posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki czemu łagodzi stan zapalny oraz przyspiesza gojenie ran. Dzięki zdolności do łagodzenia bólu pomaga uśmierzyć pieczenie i bolesność aft, pojawiających się często na skutek ran w jamie ustnej. 

Sachol na afty zawiera salicylan choliny i chlorek cetalkoniowy. Obie substancje działają przeciwzapalnie i łagodzą ból. Dodatkowo w preparacie obecny jest olejek anyżowy o właściwościach odkażających oraz etanol – działający bakteriobójczo.

Żel stomatologiczny Sachol – jak stosować?

Preparat należy stosować 2–3 razy w ciągu doby. Należy wmasować go bezpośrednio w miejsce rany (przez ok. 2 minuty) za pomocą czystego, umytego palca lub przy wykorzystaniu patyczków higienicznych. Co istotne, po aplikacji preparatu należy zrezygnować z jedzenia i picia na czas ok. 30 minut. Jest to moment, w którym składniki aktywne uwalniają się, tworząc ochronny filtr. Kontakt z jedzeniem lub płynami zaburzyłby ten proces.

 

 

Bibliografia:

  1. Durska G., Przyczyny nawracających aft, Medycyna Praktyczna, dostęp: 9.10.2021.
  2. Abranches J., Zeng L. i inni, Biology of Oral Streptococci, Microbiology Spectrum, 2018,6.
  3. Powstrzymać paradontozę . Nauka w Polsce, 2018 dostęp: 18.11.2021
  4. Tomaszewska I., Recesje dziąsłowe, Medycyna Praktyczna, dostęp: 10.10.2021.
  5. Wojtkowska A., Wysokiński A., Wpływ zapalenia przyzębia na występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego, Choroby Serca i Naczyń, 12, 2015.
  6. Tomaszewska I., Nowotwory jamy ustnej, dostęp: 10.10.2021.
  7. Dorocka-Bobkowska B., Badania mikrobiologiczne jamy ustnej u chorych na cukrzycę typu 2 ze stomatopatią protetyczną, Protetyka Stomatologiczna, 2007.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar