2006-11-13

Profilaktyka

WPUŚĆ WIĘCEJ ŚWIATŁA JESIENIĄ

Zaburzona równowaga


Gdy dni są krótkie, nasz organizm zaczyna działać troszkę inaczej, dotychczasowy rytm zostaje zakłócony, a my przez to mamy problemy ze snem i samopoczuciem.

Melatonina

Każdego ranka światło daje sygnał do naszego roganizmu by przerwał produkcję melatoniny - hormonu, który wywołuje znużenie i senność, a zmniejsza wytwarzanie serotoniny warunkującej dobry nastrój. Najwyższy poziom melatonina osiąga w nocy. Jeśli tuż po przebudzeniu mózg nie otrzyma wystarczającej dawki światła, zegar biologiczny ulega rozregulowaniu. Gdy w naszym ograniźmie dochodzi właśnie do takich zaburzeń można je zniwelować lub zupełnie się ich pozbyć przez odpowiednie dozowanie sobie światła i ciemności o określonych porach.

Wiele domowych sposobów jest niezawodnych w walce ze znużeniem i ospałością.


Najważniejszym i najskuteczniejszym lekarstwem są oczywiście 30 minutowe spacery. Ten tani i łatwodostępny lek, jest jednocześnie niesłychanie kłopotliwy dla wielu z nas, gdyż fakt, iż wychodzimy do pracy o świcie i wracamy po zmroku, zwłaszcza zimą, sprawia, że spacer jest często nieosiągalnym luksusem. W takich sytuacjach należy nadrabiać w weekend starając się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu najlepiej o poranku, ewentualnie po południu. Jest również wiele innych możliwości, z których można korzystać na co dzień.

Jeżeli wstajesz gdy już jest jasno wykorzystuj każdą chwilę na to, by twój organizm "dostał" jak najwięcej światła. Po przebudzeniu się odsłoń żaluzje, zasłony, zjedz śniadanie przy oknie, sprawdź, który sąsiad maszeruje już z psem, jaka jest pogoda, umyj zęby przy oknie ...

Jeżeli ćwiczysz w domu ( z przyrządami lub bez) staraj się wygospodarować na to miejsce właśnie przy oknie, gdyż połączenie ćwiczeń fizycznych ze światłem to idealna zdrowotna mieszanka.

Koniecznie rozjaśnij swoja łazienkę. Odsłoń okno (jeżeli je masz) lub zawieś w nim białe rolety jeżeli na przeciwko w bloku mieszka wścibski sąsiad lubiący zaglądać w twoje łazienkowe okno. Zamontuj oświetlenie przy lustrze, przekonaj się do jasnych kolorów łazienki.

Zasłony w salonie? Chcesz by twój pokój dzienny stał się większy i jednocześnie jaśniejszy, zdejmij zasłony. Wpuść więcej światła do każdego pomieszczenia, w którym spędzasz czas.

Unikaj ostrego światła wieczorem. Zamiast oglądać telewizję przy świelte żyrandola, włącz nocną lampkę i dodatkowo postaw świeczkę na parapecie.

Gdy pracujesz przy komputerze Przyciemnij ekran komputera już na trzy godziny przed planowanym pójściem do łóżka. Po 21.00 ustaw „jasność” ekranu na 50 proc.


Skorzystaj z tych prostych, ale skutecznych rad, a w twoim życiu pojawi się więcej słońca.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar