2021-10-19

DZIECIAK

Mokry kaszel u dziecka – po czym rozpoznać, jak leczyć

Mokry kaszel u dziecka to częsty objaw towarzyszący infekcjom górnych dróg oddechowych. Jego zadaniem jest pozbycie się patogenów z organizmu. Obecność kaszlu mokrego wiąże się z koniecznością częstego odkrztuszania wydzieliny, co jest męczące dla dziecka. Jak rozpoznać kaszel mokry? Czym leczyć?

 

 

 

Mokry kaszel u dziecka – skąd się bierze?

Kaszel, choć zwiastuje chorobę i kojarzy się negatywnie, wbrew pozorom jest potrzebny i ma korzystne działanie. Dzięki odruchom kaszlowym wyrzucane są patogeny, co z kolei zmniejsza ilość zarazków w organizmie. Kaszel może mieć postać suchą (występuje głównie w początkowej fazie infekcji) oraz mokrą.

W przebiegu kaszlu mokrego (produktywnego) zawsze obecna jest wydzielina. Spływa ona do tylnej części gardła i wymusza odruch odkrztuszania. Jej główną przyczyną są różne infekcje dróg oddechowych. Kaszel mokry może mieć również postać przewlekłą – ze skłonnością do nawrotów. Często obserwuje się go m.in. przy przewlekłym zapaleniu zatok nosowych.

Mokry kaszel u dziecka – jak rozpoznać? Objawy

Najbardziej rozpoznawalnym objawem kaszlu mokrego jest obecność wydzieliny, nazywanej również flegmą. Może mieć ona biały, żółty lub nieco zielony kolor.

Wydzielina jest lepka i gęsta. Dlatego w leczeniu stosuje się leki, które ją rozrzedzają i tym samym ułatwiają odkrztuszanie. Podczas oddychanie lub kasłania może dodatkowo pojawiać się świszczenie. Przy kaszlu mokrym występują objawy typowe dla infekcji, czyli:

  • gorączka,
  • katar,
  • bóle mięśni/głowy.

Mokry kaszel u dziecka jest męczący i często uaktywnia się wieczorem, utrudniając zaśnięcie. Niekiedy dzieci, zwłaszcza młodsze, mają tendencję do połykania wydzieliny, co z kolei może nasilać nawrót infekcji.

Mokry kaszel u dziecka – ile trwa?

Kaszel u dziecka zwykle trwa od 1 tygodnia do dwóch. Po tym czasie powinien ustąpić, wraz z zmniejszaniem się infekcji. Może się jednak zdarzyć, że utrzymuje się ponad miesiąc. Wówczas należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby poznać przyczynę i dobrać odpowiednie leczenie. Kaszel utrzymujący się więcej niż 2 miesiące uznaje się za przewlekły.

Co na mokry kaszel u dziecka? Leczenie

Leczenie kaszlu mokrego przede wszystkim polega na zwiększaniu częstotliwości odruchów kaszlowych, a nie ich wyhamowaniu. Blokowanie kaszlu może przynieść wręcz odwrotne skutki i nasilać infekcję.

Podstawą w leczeniu kaszlu mokrego u dzieci są leki wykrztuśne, np. Deflegmin dla dzieci. Jest dostępny bez recepty, a jego główne zadanie polega na ułatwieniu odkrztuszania i łagodzeniu kaszlu. Deflegmin Junior można stosować już u dzieci powyżej 1. roku życia. Ze względu na właściwości wykrztuśne, syropu nie należy podawać przed snem.

Warto również dbać o:

  • nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko;
  • odpowiednie nawodnienie malucha.

Mokry kaszel u dziecka utrudnia również oddychanie, dlatego warto stosować inhalacje, np. z użyciem olejku eukaliptusowego – pomaga to zwalczyć bakterie/wirusy i ułatwia przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Syrop na kaszel dla dzieci – Deflegmin Junior. Jak działa?

Działanie syropu Deflegmin opiera się na substancji czynnej, jaką jest chlorowodorek ambroksol. Substancja ta ma właściwości mukolityczne, co oznacza, że wpływa na rozrzedzenie i zmniejszenie lepkości śluzu.

Tym samym zwiększa się nieco ilość wydzieliny (staje się rzadsza), co wywołuje odruch częstszego odkrztuszania i wpływa na oczyszczanie dróg oddechowych.

Lek Deflegmin wspomaga naturalny odruch kaszlu i nie zaburza jego pracy, dzięki czemu pomaga w jego szybszym złagodzeniu dolegliwości. Syrop ma smak owocowy, więc jest przyjemny dla dzieci.

Deflegmin Junior – jak stosować?

Syrop należy podawać regularnie przez okres 4–5 dni. Po tym czasie objawy powinny nieco ustąpić – jeśli jest inaczej, należy udać się do lekarza. Przez pierwsze 2–3 dni syrop podaje się 3 razy w ciągu dnia, a przez kolejne – 2 razy. Nie powinno się go podawać dziecku wieczorem, gdyż ze względu na efekt wykrztuszania, utrudnia zasypianie. 

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar