2021-09-18

KSIĄŻKA

Victoria Mas BAL SZALONYCH KOBIET

Świetnie napisana powieść z Paryżem w klimacie Emila Zoli i narracją, która trzyma w napięciu niczym najlepszy kryminał. Losy kobiet, które połączył przerażający gmach szpitala psychiatrycznego, ścierają się tu w konflikcie przekonań, zaufania i poczucia sprawiedliwości. Suspens tańczący z feminizmem. Nic dziwnego, że ten literacki debiut doczekał się ekranizacji. - Jacek Mulczyk-Skarżyński, Pan od francuskiego

 
 
 
 
  • Bestseller we Francji – ponad 200 tys. sprzedanych egzemplarzy
  • Książka nagrodzona Première Plume (2019), Prix Stanislas (2019) oraz nagrodą literacką Renaudot dla młodych (2019)
  • Wśród 30 książek roku magazynu 2019 „Le Point” i 100 książek roku 2019 magazynu „Lire”
  • Książka zekranizowana przez Amazon Studios: reżyseria: Mélanie Laurent, scenariusz: Laurent i Christophe Deslandes (premiera: 17 września 2021)
 
 
 
 
Podróż do czasów, w których niemal każdą kobietę można było uznać za szaloną
 
 
Jest rok 1885, Paryż, połowa Wielkiego Postu. Oto wyjątkowe doroczne wydarzenie. Śmietanka towarzyska oraz pacjentki szpitala psychiatrycznego Salpêtrière spotykają się na wielkiej maskaradzie. W parach i korowodach tańczą do melodii walców i polek. Wszystko to pod batutą neurologa Jean-Martina Charcota, gwiazdy francuskiej medycyny, od lat kierującego szpitalem. Szpitalem, w którym diagnozy stawiają wyłącznie mężczyźni, a który kobiety uważają za przedsionek piekła. 
 
 
 
Wśród pacjentek szpitala jest Louise, osierocona przez rodziców czternastolatka, którą pewnego dnia wujek rzucił na łóżko i nie zważając na protesty, rozerwał jej spódnicę. Po kilku atakach paniki trafia do szpitala jako histeryczka. Dołącza do niej także Eugénie, która jest całkowicie zdrowa poza jedną „przypadłością” – widzi duchy zmarłych. Do szpitala zaciąga ją siłą ojciec, nieopatrznie wygadała się ze swoich zdolności spirytystycznych.
 
 
 
Jedynym sposobem, aby wydostać się z Salpêtrière, jest nakłonienie do pomocy oddziałowej pielęgniarek, Geneviève. I tak nadarza się znakomita okazja do ucieczki – bal kostiumowy. Jednak aby spełnić marzenia o wolności, oddziałowa będzie musiała złamać wszelkie zasady. 
 
 
 
Victoria Mas – wychowała się na południu Francji. Przez osiem lat mieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdzie studiowała filmoznawstwo i literaturę anglosaską. Po powrocie do Francji uzyskała dyplom z literatury na paryskiej Sorbonie. Pracowała przy wielu projektach telewizyjnych, filmowych i teatralnych. Bal szalonych kobiet to jej debiut literacki, który doczekał się już kilku nominacji oraz wyróżnień – autorka otrzymała m.in. nagrodę Première Plume, Prix Stanislas (francuska nagroda za pierwszą powieść) i nagrodę literacką Renaudot dla młodych. 
 
 
 
Tłumaczenie: Bożena Sęk
 
Premiera: 29 września 2021
 
Wydawnictwo MOVA
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar