2021-08-17

WARTO WIEDZIEĆ

Pupil dla seniora

Tagi: zwierzęta

Wspólne spacery, codzienne przyjemne aktywności i systematyczne obowiązki – to wprowadza w życie opiekuna pupila ład i porządek, a jednocześnie daje mnóstwo radości. Dlatego warto dać osobom starszym możliwość opieki nad wybranym zwierzęciem, by mogli nawzajem cieszyć się swoim towarzystwem.

 

 

 
Zwierzę w domu to przede wszystkim doskonały przepis na towarzystwo, ale też aktywizację osoby starszej. Poczucie sprawowania nad kimś opieki, wspólne spacery czy wieczory przed telewizorem zmniejszają poczucie osamotnienia, a jednocześnie zachęcają do podejmowania różnych interakcji. Oczywiście zwierzę nie zastąpi drugiego człowieka, jednak z pewnością rozproszy smutki. 
 
Rutyna, która pojawia się w domu wraz z pupilem, ma korzystny wpływ na seniora – daje motywację do działania, zmusza do pamiętania o wielu dodatkowych zadaniach – spacer, zakupy, podanie jedzenia o określonych porach, czyszczenie kuwety. Czynności przyziemne, ale wprowadzające w życie ład i porządek. Dla zwierzęcia to również doskonałe rozwiązanie – dostaje „swojego człowieka” praktycznie na wyłączność, dzięki czemu nowy członek rodziny zyskuje cały czas, całą uwagę i troskę swojego opiekuna. 
 
Dodatkowo liczne badania potwierdzają, że posiadanie zwierzęcia ma pozytywny wpływ na zdrowie seniora. Okazuje się, że na przykład głaskanie psa czy kota pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca i – poprzez zwiększenie poziomu oksytocyny – wpływa na poprawę humoru. Jeśli pupilem jest pies, do wszystkich tych zalet dochodzą codzienne spacery na świeżym powietrzu – nawet jeśli nie są zbyt długie, pozwalają na zwiększenie aktywności fizycznej osoby starszej oraz – co bardzo ważne – nawiązywanie kontaktów towarzyskich z innymi opiekunami psów. 
 
Przy wyborze pupila dla seniora należy kierować się jego stanem zdrowia. Osoby mniej aktywne z pewnością ucieszą się z kota, który będzie spędzał czas na kolanach opiekuna i mruczał godzinami. Do tego kilka zabawek, na przykład wędka, zabawka z kocimiętką, myszka, itp., a kot dzięki temu będzie miał wystarczającą ilość ruchu pomimo stałego pobytu w mieszkaniu. 
 
Psy są doskonałym rozwiązaniem dla aktywnych seniorów. Zmuszają do wyjścia na zewnątrz kilka razy dziennie, niezależnie od pogody, a ich miłość i przywiązanie pozytywnie wpłynie na samopoczucie opiekuna. Przy wyborze psa należy podjąć kilka decyzji – czy ma być to kundelek adoptowany ze schroniska? A może lepiej pies rasowy, którego cechy charakteru poniekąd określa rasa? W tym drugim wariancie pomocny będzie poradnik Maxi Zoo www.maxizoo.pl/magazyn/pies/rasy/jaki-pies/, gdzie dokładnie opisane są rasy psów i ich usposobienie. Niezależnie od tego, czy wybieramy psa czy kota, lepiej zdecydować się na zwierzę nieco starsze, które etap dziecięcych psot ma już za sobą. Warto również z góry zastanowić się nad tym, kto mógłby przejąć opiekę nad pupilem w przypadku pogorszenia samopoczucia opiekuna lub jego śmierci. Dla zwierzęcia taka strata to prawdziwy dramat, wymaga w tym czasie szczególnej troski i opieki.
 
Maxi Zoo zaprasza wszystkich seniorów wraz z pupilami w swoje progi. Do sklepów tej sieci można zajrzeć przy okazji spaceru i zrobić niezbędne zakupy dla swojego zwierzaka. Na czworonożnych gości czeka zawsze miska z wodą i przysmaki. Do końca sierpnia trwa akcja promocyjna – w każdy czwartek osoby 60+ otrzymają 10% rabatu na wszystkie produkty w cenach regularnych, nie objętych inną akcją promocyjną. Promocja obowiązuje w sklepach stacjonarnych, więcej informacji na ten temat znajduje się www.maxizoo.pl/promocje-oferty/sklepy-stacjonarne/.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar