2021-08-14

KSIĄŻKA

Książka Fernanda Melchor CZAS HURAGANÓW

 Mistrzowska powieść przemawiająca głosem obojętności i rozpaczy kraju, dla którego horror stał się codziennością.

 

 
 
 
U Melchor znajdziemy tropik i wielkie namiętności, seks i zbrodnię, narcos i nawet wiedźmy – a wszystko to opowiedziane gęstą, uwodzicielską frazą. A jednak zamiast popaść w stereotyp, autorka go rozbija: Czas huraganów okazuje się powieścią o różnych formach przemocy i tożsamości, kapitalnym portretem Meksyku między tradycją a nowoczesnością. - Tomasz Pindel
 
 
 
Książka wielokrotnie nagradzanej Fernandy Melchor, należącej do czołówki współczesnych pisarzy latynoamerykańskich
 
 
  • Nagrodzona International Literature Award (2019)
  • Zakwalifikowana do ścisłego finału Międzynarodowej Nagrody Bookera (2020)
  • Na liście New York Times 100 Notable Books (2020)
  • Na liście 100 najlepszych książek dziennika El País (2019)
 
 
 
Tajemnicze morderstwo popełnione w pełnym grozy i moralnego brudu otoczeniu – debiutancka książka Melchor pokazuje, że narodziła się nowa meksykańska gwiazda (…) Nie jest to może lektura do klubu książki Oprah, ale nie powinieneś przeoczyć tej powieści. Jeśli tylko jesteś na nią gotowy.
    – „The Guardian”
 
 
 
W swojej imponującej nowej powieści Fernanda Melchor zgłębia powiązania między bajką a kobietobójstwem (femicide) – określeniem, którego meksykańskie feministki używają do rozliczenia się z narastającymi, coraz bardziej sadystycznymi morderstwami kobiet i dziewcząt w ich kraju. (…) Melchor tworzy opowieść, która nie tylko potępia potworność, ale także uosabia piękno i żywotność, które ta potworność wypacza.
 
                                                    – „The New York Times”
 
 
Nie dość, że Fernanda Melchor pisze z wściekłą mocą i ostrością, odpowiednią do poruszanych tematów, to na każdej stronie udowadnia, że ma do tego odpowiednie oko i ucho, co rzadko widuje się w meksykańskiej literaturze. 
 
                                                                  - Yuri Herrera
 
 
 
Grupa dzieci z La Matosy, zubożałej wioski w Meksyku, dokonuje makabrycznego odkrycia. W mętnych wodach kanału znajduje rozkładające się ciało miejscowej wiedźmy. Była ona postrachem mężczyzn i ratunkiem dla kobiet. 
 
Śledztwo odsłania mroczny świat, który przenika bieda, przemoc, mizoginia i najmroczniejszy erotyzm. Gdzie uprzedzenia i wykluczenie społeczne wyznaczają los i umacniają piekielny krąg. Gdzie beznadziejność osiąga punkt kulminacyjny i doprowadza do zabójstwa wiedźmy, która jest jak oko huraganu, przekraczające czas i przestrzeń. 
 
Historia przedstawiona przez Fernandę Melchor, rozgrywająca się w wyimaginowanym miasteczku La Matosa, pozornie przypominającym meksykański stan Veracruz, szybko przekracza ograniczenia związane z historią kryminalną. Winowajcy są wymieniani na początku narracji, wobec czego pytanie "„kto” zmienia się w pytanie „dlaczego”. Napisana z brutalnym liryzmem, nakreśla okrutny, a zarazem fascynujący portret Meksyku. Stawia także odwieczne pytania o naturę zła.
 
 
 
 
Fernanda Melchor – ur. w 1982 roku w Veracruz w Meksyku. Ukończyła dziennikarstwo na tamtejszym uniwersytecie. Debiutowała jako autorka książki non-fiction Aquí no es Miami oraz zbioru opowiadań Falsa liebre. Czas huraganów to jej druga powieść, za którą otrzymała Anna Seghers Award i była nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera (krótka lista). W 2019 roku zdobyła też Internationaler Literaturpreis – niemiecką nagrodę dla najlepszej powieści obcojęzycznej tłumaczonej na niemiecki. Otrzymała też kilka nagród w Meksyku za swoją pracę dziennikarską, w tym w 2018 roku nagrodę PEN Mexico za działalność literacką i dziennikarską.
 
 
Tłumaczenie: Katarzyna Sosnowska
 
Premiera: 11 sierpnia 2021
 
Wydawnictwo MOVA
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar