2021-08-01

Profilaktyka

Nie rezygnuj z wyjazdu, ale odpuść koszenie trawnika

Lato to najprzyjemniejsza pora roku - to czas wyczekiwanego urlopu, długich, ciepłych wieczorów i aktywności na świeżym powietrzu. Niestety, taki opis wakacji nie dla każdego jest tym wymarzonym odpoczynkiem, ponieważ części z nas kojarzy się z kichaniem, katarem, zaczerwienionymi oczami i świądem. 

 
Mowa tu o alergikach, dla których idealny urlop to ten bez pyłków, kurzu, owadów oraz palącego skórę słońca. Co zatem zrobić, by wakacje nie zamieniły się w alergiczny koszmar?
 
 
 
 
 
Koszenie trawy – zdecydowane nie!
Letnie suche powietrze i wysokie temperatury to idealne warunki do pylenia roślin. W lipcu i sierpniu w powietrzu alergicy mogą odczuć wysokie stężenie pyłków m.in bylicy pospolitej, chwastów, pokrzywy i szczawiu. Z tego powodu niezwykle niebezpieczne dla alergików jest właśnie koszenie trawy, ponieważ podczas tej czynności pyłki, które uczulają, rozchodzą się niemalże wszędzie, wzmacniając uciążliwe objawy.
 
Czy noszenie okularów chroni przed objawami alergii?
Do urlopowego bagażu warto dołożyć dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, korekcyjne, a nawet tzw. „zerówki”, które stanowią dodatkową, mechaniczną ochronę dla alergików. - Alergeny, a w szczególności pyłki, unoszące się w powietrzu zatrzymują się na szkłach i nie przenikają bezpośrednio do oczu. Okulary powinny jak najbardziej przylegać do twarzy oraz być regularnie czyszczone wodą i ściereczką z mikrofibry – tłumaczy dr n.med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii „Chroń oczy przed alergią”. 
 
Krople do oczu w podręcznym bagażu
U alergików bardzo często cierpią oczy,  dlatego warto zawsze mieć przy sobie krople z ektoiną (np. Ektin). Ta substancja tworzy cieniutką wartwę ochronną na powierzchni gałki ocznej i ogranicza szkodliwy wpływ alergenów. Ważnym składnikiem jest także kwas hialuronowy, który nie tylko nawilża i przynosi ulgę swędzącym, podrażnionym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom, ale również może być stosowany do zapobiegania objawom sezonowego i przewlekłego alergicznego zapalenie spojówek.
 
Dobrze wyposażona apteczka kluczem do sukcesu
Oprócz standardowego wyposażenia apteczki, takiego jak plastry, opatrunki czy kompresy, alergik powinien zabrać ze sobą na urlop leki przeciwalergiczne, które bierze na co dzień. Najlepiej poprosić lekarza o dodatkowe opakowanie, ponieważ nie zawsze tam, gdzie jedziemy jest możliwość udania się po kolejną receptę do specjalisty. Warto mieć przy sobie także adrenalinę, sterydy do smarowania atopowej skóry oraz roztwór do wypłukiwania alergenów z nosa (najlepiej roztwór wody morskiej, który zawiera mające korzystny wpływ na śluzówkę - miedź i mangan). Nie zapominajmy przy tym o kremie przeciwsłonecznym z filtrem i sprawdzonym środku przeciwko owadom.
 
Gdzie alergik może pojechać?
Przy wyborze odpowiedniego miejsca na wakacje, alergicy powinni kierować się przede wszystkim kalendarzem pyleń, z którego dowiedzą się kiedy, w jakim rejonie i ile pyłków, unosi się w powietrzu. Dużo mniejsze ich stężenie występuje nad morzem i w rejonach wysokogórskich, niż na przykład na Mazurach. 
Warto zadbać o swój komfort, zwłaszcza, że jak pokazują badania, realizowane na potrzeby kampanii „Chroń oczy przed alergią”, realizowanej dla marki EKTIN, aż 70% osób deklarujących alergię, zrezygnowało z aktywności na świeżym powietrzu z powodu uciążliwych dolegliwości. 
 
Wakacje za granicą – tak czy nie?
Wyjeżdżając za granicę, alergik powinien zapoznać się przede wszystkim z kalendarzem pyleń, obowiązującym dla danego miejsca. Ważnym aspektem jest także egzotyczna żywność, której na co dzień nie spożywamy, a co za tym idzie nie wiemy jaką wywoła dla naszego organizmu reakcję. Upewnij się, co znajduje się w interesujących Cię potrawach. Jeśli pojawia się w nich obco brzmiący składnik, zjedz go w mniejszej ilości, by nie wywołać silnej reakcji alergicznej. Nie jedz również wielu egzotycznych przysmaków na raz, ponieważ w razie wystąpienia objawów, nie będziesz wiedział, które składniki je wywołały. 
 
 
Dla wielu alergików wakacje i urlop są dużym obciążeniem oraz mogą stać się czynnikiem wykluczającym z życia towarzyskiego. Stosując się jednak do pewnych zaleceń i zasad, jesteśmy w stanie wykorzystać czas na odpoczynek w odpowiedni sposób i nie stracić możliwości, które roztacza przed nami lato. 
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar