2021-07-30

WARTO WIEDZIEĆ

Informacje o Twoich bliskich wykradzione? Jak się przed tym chronić?

Wiele ataków na prywatność celuje w nasz telefon. Podsłuch nie jest już czymś tak egzotycznym, jak za czasów pierwszych urządzeń mobilnych. Smartfony dają szerokie pole manewru osobom, które pragną nam zaszkodzić.

 

 

Smartfon to doskonałe narzędzie dla szpiega

Podsłuchiwanie drugiej osoby w XXI może wydawać się absurdem – w końcu korzystamy ze znacznie bardziej zaawansowanych form komunikacji niż połączenia głosowe. Warto jednak pamiętać o tym, że podsłuch może być jedynie dodatkiem do szerszego pakietu narzędzi szpiegowskich.

 

Niestety współczesne smartfony nie są skierowane na prywatność. Informacje o użytkownikach stały się w pewnym sensie walutą. Chętnie handlujemy swoimi danymi w zamian za wygodę i funkcjonalność aplikacji, a marketingowcy i podmioty analizujące dane z otwartymi ramionami przyjmują informacje na nasz temat. Najczęściej są one analizowane przez algorytmy, a same rozmowy głosowe i wiadomości objęte są dodatkową ochroną, na przykład szyfrowaniem. Niekiedy jednak zdarza się, że nasz telefon padł ofiarą ataku osoby niepowołanej, która może wykorzystać dokładnie te same mechanizmy w celu odebrania naszej prywatności.

 

Jakie informacje może przekazywać smartfon?

Smartfony, które zostały zhakowane – zdalnie, przez aplikację szpiegowską czy w inny sposób – mogą przekazywać osobom trzecim ogromne ilości danych. Są to między innymi informacje o naszej lokalizacji. Jeżeli ktoś wie, gdzie jesteśmy, może na przykład znacznie skuteczniej zaplanować włamanie do naszego domu. Do tego dochodzą dane na temat naszej listy kontaktów, wysyłanych i odbieranych SMS-ów, a nawet informacji przechowywanych przez aplikacje.

 

Smartfon może zapewnić hakerom także dostęp do mikrofonu i kamery, przez co możliwe jest ciągłe obserwowanie naszych działań. Sporym zagrożeniem jest też przechwytywanie obrazu z ekranu – wtedy sprawca może podglądać hasła, loginy, dane dotyczące płatności i w zasadzie wszystko, co robimy na telefonie.

 

Jak obronić się przed podsłuchem i szpiegowaniem?

W konfrontacji z tak drastycznymi opisami wiele osób nie wierzy, że faktycznie może je to wszystko spotkać. Niestety nasze bezpieczeństwo jest zagrożone nieustannie, zwłaszcza gdy nie wiemy, jak o nie odpowiednio zadbać. Bardzo rzadko korzystamy na smartfonach z dodatkowych zabezpieczeń – na przykład szyfrowanego komunikatora takiego jak UseCrypt Messenger. Poza podstawową ochroną systemową nasz telefon jest zazwyczaj bez ochrony, z wyjątkiem kontroli programów oferowanych przez sklep z aplikacjami – nie zawsze jednak są one natychmiast usuwane. Niewiele osób zwraca też uwagę na to, na jakie strony wchodzi i jakie pliki pobiera.

 

 

Zdecydowanie powinniśmy unikać instalowania aplikacji z zewnątrz, lecz niestety program szpiegowski może wgrać również ktoś bliski lub inna osoba z fizycznym dostępem do telefonu. To nie tylko bezpośrednie zagrożenie ze strony właśnie tej osoby – nasze dane trafiają nie tylko do niej, lecz także do dostawcy danego oprogramowania. Aby móc cieszyć się pełną ochroną, warto postawić na rozwiązanie, które wykrywa podsłuchy i szyfruje wiadomości, a także zabezpiecza smartfona przed podstawowymi atakami. Polski komunikator UseCrypt Messenger doskonale chroni prywatność i jest w stanie szyfrować zarówno wysyłane dane, jak i te przechowywane na smartfonie. W efekcie aplikacja tworzy barierę nie do przejścia dla niepowołanych osób. Jeśli nie czujesz się przekonany do tego by zaczać korzystać z UseCrypt Messenger, opinie światowych specjalistów powinny zmienic twoje zdanie.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar