2021-07-13

Czy wiesz, że...

Jak uniknąć bólu bioder?

Ból bioder bywa bardzo dokuczliwy i nierzadko utrudnia normalne funkcjonowanie. Często promieniuje do innych partii ciała, a wraz z nim występują także inne objawy. Podłoże niepożądanych dolegliwości ze strony stawu biodrowego jest zróżnicowane – może powodować je zarówno niegroźne nadwyrężenie mięśni, jak i nieodwracalne zmiany zwyrodnieniowe. Dlatego by poznać źródło bólu, należy odbyć konsultację lekarską i wykonać stosowne badania. Jak wygląda leczenie bólu bioder? Czy da się mu zapobiec? Poznaj sposoby na bóle bioder!

 

 

 

Staw biodrowy – budowa i funkcje

Budowa stawu biodrowego jest prosta – składa się on z panewki stawu, która jest częścią miednicy, i usadowionej w panewce głowy kości udowej. Staw ten odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Najważniejszym jego zadaniem jest utrzymywanie ciała w pozycji pionowej. Ponadto przenosi ciężar ciała na kończyny dolne oraz odpowiada za ich płynne poruszanie się w różnych kierunkach.

Przyczyny bólu bioder

Wśród najczęstszych przyczyn bólu bioder widnieje m.in.:

  • przeciążenie stawu biodrowego,
  • zapalenie stawu biodrowego,
  • zespół podrażnionego stawu biodrowego,
  • uraz stawu biodrowego,
  • złamanie kości udowej,
  • złamanie kości miednicy,
  • zwichnięcie stawu biodrowego,
  • dysplazja stawu biodrowego,
  • zapalenia mięśni lub ścięgien.

Jak leczyć ból bioder?

Sposób leczenia bólu bioder zależy przede wszystkim od przyczyny. W lżejszych przypadkach zaleca się przede wszystkim odpoczynek i odciążanie chorego biodra, ponadto dostosowanie aktywności fizycznej do stanu zdrowia lub czasową rezygnację z uprawiania sportów. Jeśli ból jest dość silny, wręcz trudny do wytrzymania, można przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne, wykazujące działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. W razie wystąpienia obrzęku zaleca się stosowanie zimnych okładów. Czasem zamiast tego pomóc mogą ciepłe okłady. Nieocenioną pomoc niesie także rehabilitacja i fizykoterapia. Czasem nieuniknione stają się zastrzyki z glikokortykosteroidów podawane bezpośrednio do stawu.

Ćwiczenia na ból biodra – pokonaj ból bioder!

Niewiele mówi się o tym, że ból bioder może powodować zbyt duża masa ciała. Nie jest tajemnicą, że nadwaga przyczynia się do nadmiernego obciążania stawów. Mając to na uwadze, trzeba dbać o prawidłową wagę, najlepiej wprowadzając do swojego życia regularną aktywność fizyczną.

Jakie ćwiczenia na ból bioder warto robić? Trening powinien obejmować przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia, bioder i kończyn górnych, a także ćwiczenia na brzuch, plecy, uda i pośladki, gdyż skorzysta na tym cała postawa. Oprócz ćwiczeń wzmacniających ogromne znaczenie dla zdrowia bioder mają ćwiczenia rozciągające i pogłębiające zakres ruchów.

Nie wiesz, jakie konkretnie ćwiczenia warto robić na biodra lub jak prawidłowo je wykonywać? Zasięgnij w tej kwestii rady eksperta, czyli doświadczonego fizjoterapeuty. Przeanalizuje on Twoje problemy i zaplanuje adekwatny do Twoich potrzeb plan treningowy. Ponadto udzieli Ci rad i wskazówek, jak dbać o biodra na co dzień, aby uniknąć bólu.

Ból bioder – profilaktyka

By zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu bioder warto stosować preparat na stawy z kolagenem. Kolagen jest białkiem i jednym z głównych składników budulcowych kości, stawów, chrząstek, a także skóry i ścięgien. Pochodzące z suplementu diety białko w postaci peptydów pomaga utrzymać zdrowe kości, wspiera wzrost i utrzymanie masy mięśniowej.

Preparaty na stawy często zawierają dodatkowo cenne dla zdrowia składniki odżywcze takie jak witamina C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu, czy niezbędną do utrzymania zdrowych kości witaminę D. Suplementy tego typu przeznaczone są do stosowania dla osób dorosłych.

Należy pamiętać, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia jest prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar