2021-06-25

Włosy

Jakie farby dobrze pokrywają siwe włosy?

W teorii farbowanie siwych włosów nie różni się wiele od typowej koloryzacji. Jednak w praktyce często zmagamy się z problemem niewystarczającego pokrycia siwizny. Dobry preparat powinien sprawić, aby siwe włosy nie różniły się kolorem od włosów z prawidłową zawartością melaniny.

 

  

Dlaczego włosy siwieją?

Siwienie jest całkowicie naturalnym, fizjologicznym procesem, który dotyka zdecydowaną większość populacji. Proces ten jest spowodowany zmniejszeniem produkcji melaniny w melanocytach, co ma związek ze starzeniem. Co ciekawe, siwe włosy mogą pojawić się już w wieku nastoletnim. Wówczas najczęściej wynika to z zaburzeń pracy tarczycy, niedoboru witamin B12 lub po prostu – predyspozycji genetycznych. Czynnikiem przyspieszającym siwienie może być także wysoki poziom kortyzolu, który uszkadza melanocyty. Osoby, które są stale narażone na stres – często siwieją przedwcześnie.

Siwe włosy – dlaczego sprawiają trudności w koloryzacji?

Siwe włosy mają specyficzną strukturę, która może stanowić wyzwanie dla producentów farb do włosów. Siwy włos niechętnie wchłania pigment i szybciej go wypłukuje. Odpowiadają za to niedobory keratyny, lipidów, ceramidów i oczywiście melaniny. Delikatna, mniej spójna budowa włosa sprawia, że jest on zwykle bardziej suchy i matowy. W konsekwencji, wiele farb do włosów zwyczajnie nie radzi sobie z dokładnym pokryciem siwych włosów. Często koloryzacja kończy się jedynie “zabarwieniem” włosów, które sprawiają wrażenie przezroczystych. Taki kolor również szybko się wypłukuje.

Jaka farba dobrze pokrywa siwiznę?

Aby produkt do koloryzacji spełnił swoją rolę, konieczne jest wysokie stężenie czystego barwnika. Warunek ten spełniają np. farby Color&Soin na bazie ekstraktów roślinnych. Są one przeznaczone do samodzielnego farbowania. Z ich pomocą można z łatwością pokryć zarówno pojedyncze siwe włosy, siwe odrosty, jak i siwiznę na całej długości włosów. Warto wiedzieć, że aby siwy włos odzyskał atrakcyjny wygląd, należy też zadbać o jego nawilżenie. Farby Color&Soin będą dobrym wyborem również z tego powodu, ponieważ zawierają liczne składniki odbudowujące nawilżenie włosa.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar