2021-06-16

DEKORACJA WNĘTRZ

Huśtawki nie tylko dla dzieci, czyli jak wybrać najlepszą huśtawkę ogrodową

Huśtawka ogrodowa to dla wielu z nas synonim komfortu i błogiego relaksu. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

 

 

 

Huśtawka ogrodowa z drewna

 

Z dobroczynnym wpływem ruchu wahadłowego (lub po prostu kołysaniem czy bujaniem) po raz pierwszy stykamy się już w łonie matki. Tuż po porodzie przypomina nam on okres płodowy, dzięki czemu sprzyja uspokojeniu i zasypianiu. Potem pomaga w ćwiczeniu równowagi, koordynacji ruchowej oraz inteligencji. W wieku nastoletnim i dorosłym uspokajający potencjał kołysania nie słabnie, a fotele bujane, hamaki czy huśtawki stają się najlepszym orężem w walce ze stresem.

To chyba najlepszy powód aby zamontować huśtawkę w swoim ogrodzie. Ale to nie koniec zalet! Wprowadzi ona w ogrodzie romantyczny nastrój, stanie się oryginalną ozdobą i na pewno ucieszy najmłodszych członków rodziny. Różnorodność dostępnych na rynku huśtawek może jednak przyprawić o zawroty głowy. Jak wśród nich wybrać model, który w naszym ogrodzie sprawdzi się najlepiej?

 

 

Kremowa huśtawka ogrodowa Nicea Graden Point dla trzech osób fot. Ogrodosfera

 

Huśtawka ogrodowa. Jaki materiał będzie najlepszy?

Huśtawka powinna nie tylko dobrze się prezentować i komponować z aranżacją ogrodu, ale też zapewniać bezpieczeństwo i wygodę. Nie bez znaczenia jest też odporność na wilgoć, promienie słoneczne i niskie temperatury. Takie informacje można znaleźć w specyfikacji produktu dostępnej na przykład tutaj https://ogrodosfera.pl/hustawki-ogrodowe. Wszystkie te cechy w największym stopniu zależne są od tego, z jakiego materiału jest wykonana. Na rynku znajdziemy huśtawki wykonane z:

  • drewna: dostępne są zarówno gatunki krajowe, jak i egzotyczne. Do tych pierwszych należą na przykład huśtawki z dębu, sosny, świerku lub modrzewia. Drugie, zbudowane na przykład ze świerku skandynawskiego, modrzewia syberyjskiego lub drewna teakowego – doskonale wyglądają i odznaczają się sporą wytrzymałością, ale są dużo droższe. Bez względu na to, jaki gatunek drewna wybierzemy, wykonana z niego huśtawka dobrze wkomponuje się w wystrój ogrodu, a przy prawidłowej pielęgnacji bez problemu wytrzyma nawet kilkanaście lat;

  • metalu: największa zaleta metalowych huśtawek to z całą pewnością niska waga. Modele wolnostojące mogą więc być używane nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonie. Dobrze zabezpieczony metal jest odporny zarówno na wilgoć, jak i promienie słoneczne, co zapewnia długą i pozbawioną komplikacji eksploatację. Ten materiał polecamy przede wszystkim do nowocześnie zaaranżowanych ogrodów;

  • tworzyw sztucznych: wykonana z niego huśtawka jest tania i zwykle kolorowa – doskonale sprawdza się więc jako sprzęt przeznaczony przede wszystkim dla dzieci. Dobrze radzi sobie w kontakcie z wilgocią, ale pod wpływem słońca może płowieć i tracić kolor. Ich wygląd trudno też będzie dopasować do starannie zaaranżowanych, tradycyjnych ogrodów;

  • technorattanu: ten nowoczesny materiał jest nie tylko wytrzymały, ale też bardzo dobrze wygląda. Niestety, wykonane z niego huśtawki są zwykle dość drogie;

  • tkaniny: najczęściej są to hamaki przystosowane do wypoczynku w pozycji siedzącej;

 

 

Hamak z drewnianym stelażem fot. Ogrodosfera

 

Kształty huśtawek ogrodowych

Przed zakupem warto się także zastanowić jaki rodzaj huśtawki będzie dla nas najwygodniejszy. Czy ma się na niej bujać tylko jedna osoba, czy kilka na raz? Czy chcemy tylko siedzieć, czy może nawet uciąć sobie krótką drzemkę?

Jeśli chodzi o huśtawki dla kilku osób, to najlepiej sprawdza się te w formie bujanych ławek, niektóre mają nawet możliwość rozłożenia do formy bujanego łóżka. Jeśli chodzi o meble jednoosobowe, to warto przyjrzeć się też podwieszanym koszom, fotelom wiszącym czy bujanym leżakom. Zaś do drzemki zawsze dobrze sprawdzi się hamak.

Huśtawka do ogrodu. Jak dobrać dodatki?

Dzięki dodatkom możemy uczynić czas spędzony na huśtawce jeszcze przyjemniejszym. Czasem wchodzą one w skład zestawu, w innych przypadkach musimy dokupić je samodzielnie. Podstawa to na pewno poduszki, które przy długim wypoczynku okażą się właściwie niezbędne. Przydatny będzie też daszek. Odsłoni on przed działaniem promieni słonecznych nie tylko użytkownika, ale też samą huśtawkę, dzięki czemu materiał na dłużej zachowa swoje właściwości.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar