2021-05-28

DZIECIAK

Jak skompletować ogrodowy plac zabaw? Poradnik

Marzysz o tym aby stworzyć bezpieczną przestrzeń do zabawy dla swojego dziecka w ogrodzie? Zapoznaj się zatem z poniższym poradnikiem.

 

 

Posiadasz ogród i chcesz stworzyć swojemu dziecku miejsce w którym będzie mogło się bezpiecznie bawić? Wystarczy stworzyć w ogrodzie przydomowy plac zabaw dla malca. Poniżej podpowiadamy czym kierować się podczas jego budowy. W przypadku młodszych dzieci znakomicie sprawdzą się takie zabawki jak piaskownica czy też zjeżdżalnia dla dzieci do ogrodu. W przypadku starszych pociech trzeba jednak postawić na nieco bardziej urozmaicone zabawki jak na przykład ścianki do wspinania czyli tak zwany ,,małpi gaj" lub też huśtawki.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo podczas zabawy

Plac zabaw w ogrodzie musi być zapewniać bezpieczeństwo w trakcie zabawy. Dlatego też wszystkie urządzenia i zabawki które się w nim znajdą powinny posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo. Dodatkowo warto upewnić się, że plac zabaw jest zlokalizowany w takiej części ogrodu, która skutecznie oddziela dziecko od ruchu ulicznego oraz daje możliwość monitorowania poczynań dziecka przez rodziców. Warto również wyposażyć ogrodowy plac zabaw w specjalne podłoże z gumowych mat, które zniweluje ryzyko urazów podczas zabawy.

Dobór zabawek jest istotny

Jak wspomnieliśmy wcześniej zabawki należy dobrać nie tylko do wieku dziecka ale również jego zainteresowań i preferencji. Inaczej dziecko zwyczajnie nie będzie chciało korzystać z przygotowanych dla niego atrakcji. Warto zatem obserwować lub porozmawiać z pociechą jakie formy zabawy preferuje. Do uniwersalnych rozwiązań z całą pewnością można zaliczyć domki ogrodowe, zjeżdżalnie dla dzieci czy też huśtawki. Te dwie ostatnie znakomicie sprawdzają się w przypadku bardzo ruchliwych i energicznych dzieci.

Wybierając zabawki zwróć uwagę na materiały z jakich zostały wykonane

Dokonując wyboru zabawek do placu zabaw w ogrodzie warto zastanowić się z jakich materiałów mają one być wykonane. W większości przypadków zabawki z tworzywa będą lekkie i stosunkowo bezpieczne przez swoją miękkość. Dobrze znoszą również warunki atmosferyczne. Z drugiej strony bardziej solidne wydają się zabawki wykonane z drewna. Z całą pewnością są bardziej stabilne ze względu na większą wagę. Niestety wymagają one okresowej konserwacji aby nie stracić swojego blasku. Są również zazwyczaj dostępne w nieco bardziej ograniczonej palecie kolorystycznej niż zabawki plastikowe.

Aby zabawa mogła trwać zadbaj o konserwację zabawek na placu zabaw

Aby Twoja pociecha mogła jak najdłużej cieszyć się z zabawek w ogrodzie warto przynajmniej raz w roku przeprowadzić konserwację znajdujących się tam zabawek. Drewniane domki dla dzieci należy zabezpieczyć impregnatem a plastikowe oczyścić przy pomocy klasycznych detergentów. Dodatkowo w elementach mechanicznych zabawek należy sprawdzić wszystkie połączenia oraz ich stabilność. Wszystko to aby dziecko mogło bezpiecznie i w spokoju korzystać z zabawek mając przy tym ogromną frajdę.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar