2021-05-05

Twarz

Grudki i krosty występujące przy trądziku - jak sobie z nimi radzić?

Krosty i podskórne grudki na twarzy to na ogół zmiany występujące przy tzw. trądziku grudkowym. Jednak mogą to być również łagodne guzki tkanki podskórnej np. kaszak czy włókniak.

 

 

W każdym wypadku konieczna jest odpowiednia pielęgnacja twarzy – dokładne oczyszczanie skóry z resztek makijażu i nadmiaru sebum oraz złuszczanie naskórka. Jak radzić sobie z grudkami i krostami?

Skąd się biorą grudki na twarzy?

Zaskórniki zamknięte w postaci białych podskórnych grudek pojawiają się zazwyczaj u osób z cerą tłustą bądź mieszaną. Najczęściej obserwuje się je w tzw. strefie T, czyli obszarach brody, nosa i czoła, w których gruczoły łojowe są najbardziej aktywne. Niemniej tego typu krosty mogą pojawiać się także na plecach czy klatce piersiowej.

Zaskórniki zamknięte z czasem mogą przeistaczać się w ropne krosty i stany zapalne. Jeżeli problem jest uciążliwy, należy skontaktować się z dermatologiem, który zaleci odpowiednie leczenie. W ostrych stanach zapalnych może okazać się konieczne nawet przepisanie antybiotyków.

Niemniej z podskórnymi grudkami na twarzy można radzić sobie także samodzielnie. Niezbędne jest regularne oczyszczanie twarzy przynajmniej dwa razy dziennie. Może do tego posłużyć płyn micelarny czy chusteczki micelarne. Do pielęgnacji cery warto skompletować cały zestaw, gdyż nie ma jednego uniwersalnego kosmetyku, który zadba o oczyszczenie, nawilżenie, odżywienie i regenerację.

Wszystkie niezbędne preparaty można zamówić na liki24.pl. To platforma, która oferuje wyroby medyczne oraz kosmetyki sponad 1000 aptek w Polsce. W katalogu dostępnych jest znacznie więcej skutecznych leczniczych środków na krosty i grudki niż w wielu drogeriach. Ponadto produkty te można kupić nawet 30 proc. taniej, gdyż witryna odnajduje preparaty w najlepszych cenach.

Co na grudki i krosty?

Zwalczanie krost i podskórnych grudek należy zacząć od odpowiedniego oczyszczania cery rano. W tym celu najlepiej stosować kosmetyki zawierające witaminę A działającą przeciwłojotokowo oraz nadtlenek benzoilu, który pomaga zabijać beztlenowe bakterie. Dobrze, gdy preparat poza odpowiednio dobranymi składnikami do cery tłustej bądź mieszanej zawiera także wyciąg z aloesu, alantoinę czy pantenol np. tonik oczyszczający Iwostin purritin.

W zwalczaniu zaskórnikowych problemów ze skórą sprawdzają się też specjalne przeciwtrądzikowe leki dermatologiczne w postaci maści zawierających:

  • nadtlenek benzoilu (np. żel Benzacne)
  • kwas azelainowy (np. krem Acne-derm)
  • kwas salicylowy (np. maść Hasceral)
  • kwas glikolowy (np. serum Bioliq Specialist Niedoskonałości).

Skutecznie na zaskórniki działa też cynk. Dlatego osoby z trądzikiem grudkowym chętnie sięgają po maść cynkową, bądź pastę cynkową. Domowy zestaw do pielęgnacji twarzy tymi produktami można uzupełnić również na liki24.pl.

Maści cynkowe mają działanie wysuszające i pomocniczo stosuje się je w leczeniu trądziku. Z kolei pasty cynkowe zazwyczaj wzbogacone są kwasem salicylowym. Dzięki temu dodatkowo preparat ma działanie przeciwbakteryjne i pomaga redukować skórne wykwity.

Domowe sposoby na grudki i krosty

Osoby borykające się z trądzikiem, często sięgają również po domowe sposoby na krosty i gródki. Jedną z najpopularniejszych metod jest domowy roztwór z aspiryny – 15 tabletek należy rozkruszyć i rozpuścić w 100 ml wody.

Inną znaną naturalną metodą na trądzik grudkowy są drożdże. Można je stosować w formie maseczki bądź w formie pitnej. Zawarte w drożdżach witaminy B i wiele mikroelementów typu wapń, żelazo czy kwasy nukleinowe są dla skóry bardzo cenne.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar