2021-02-05

Czy wiesz, że...

Łokieć tenisisty – metody leczenia bólu

Odczuwasz kłujący ból po zewnętrznej stronie łokcia i przedramienia, który promieniuje aż do nadgarstka, a w dodatku nasila się podczas prostowania palców oraz ręki w przegubie? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że cierpisz na dolegliwość zwaną łokciem tenisisty. Przyczyn jej wystąpienia jest wiele, a najczęściej odpowiedzialne są za nią przeciążenia i mikrourazy. Choć jest niekiedy dotkliwa, można się jej pozbyć przy pomocy odpowiednich metod. Sprawdź, jak wygląda leczenie łokcia tenisisty.

 

 

Słysząc termin łokieć tenisisty po raz pierwszy, spora część ludzi myśli, że to przypadłość tenisistów. Nic bardziej mylnego. Ryzyko wystąpienia dolegliwości jest takie samo u sportowców, jak u osób, które ze sportem nie mają nic wspólnego.

Łokieć tenisisty – podstawowe informacje

Łokieć tenisisty jest zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. To efekt wystąpienia zmian degeneracyjnych w obrębie ścięgien w stawie łokciowym. Na początku organizm próbuje samoistnie wyleczyć schorzenie, ale wciąż powtarzające się przeciążenia zazwyczaj skutkują pogłębieniem się dolegliwości.

Łokieć tenisisty – objawy

Typowym dla łokcia tenisisty symptomem jest kłujący ból w okolicy łokcia. Zlokalizowany jest po jego zewnętrznej stronie i nasila się przy ruchach nadgarstków. Oprócz tego chory uskarża się na dużą tkliwość tkanek miękkich w czasie ucisku czy sztywność w łokciu zaraz po przebudzeniu. Może pojawić się dodatkowo mrowienie i obrzęk.

Łokieć tenisisty – przyczyny

Łokieć tenisisty najczęściej dotyka osoby, które na co dzień wykonują powtarzalne czynności. Bezpośrednią przyczyną staje się jednakowy wzorzec ruchu lub nadmierna eksploatacja ręki. W wyniku tego powstają zmiany degeneracyjne, potem dochodzi do uszkodzenia struktury włókien kolagenowych ścięgien oraz zaburzeń ukrwienia okolicy przyczepu.

Łokieć tenisisty – leczenie

Jak leczyć łokieć tenisisty? Leczenie zależy od przyczyny powstania bólu. Kluczową rolę w każdy przypadku odgrywa odpoczynek i regeneracja uszkodzonej tkanki. Jeśli uraz łokcia jest wynikiem aktywności fizycznej lub pracy zawodowej, to należy na jakiś czas wstrzymać się od określonych czynności powodujących przeciążenia, tak aby uszkodzona tkanka miała warunki do gojenia się.

Orteza na łokieć tenisisty

Ortopeda lub fizjoterapeuta może zalecić noszenie ortezy. Specjalne opaski na łokieć tenisisty mają za zadanie przede wszystkim stabilizować staw, aby zapobiec pogłębianiu się zmian. Dodatkowo zmniejszają uciążliwy ból. Ucisk, jaki wywiera taka opaska, wspomaga prawidłowy przepływ krwi, co przyspiesza wchłanianie się obrzęków.

Alternatywą jest stabilizator na łokieć, który unieruchamia staw łokciowy, ale nie uciska ręki. Po taki usztywniacz na łokieć powinno się jednak sięgnąć dopiero wtedy, gdy istnieją ku temu jednoznaczne wskazania.

Łagodzenie bólu

Na ból w łokciu dobrze sprawdzi się preparat do stosowania miejscowego w spray’u typu diky. Zawiera on substancje o działaniu przeciwzapalnym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a także olejek miętowy zapewniający przyjemny efekt chłodzenia. Przy stosowaniu preparatów tego typu należy pamiętać, aby przed ich użyciem zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.

Łokieć tenisisty – fizjoterapia

Na łokieć tenisisty pomaga także rehabilitacja. Masaż i odpowiednio dobrane zabiegi pomogą rozluźnić nadmiernie napięte tkanki, eliminując dolegliwości bólowe. Dzięki takiej terapii osłabione mięśnie ręki ulegają wyraźnemu wzmocnieniu. Jeśli fizjoterapeuta uzna to za konieczne, może zastosować dodatkowo taping (plastrowanie). Aby szybko wrócić do pełnej sprawności, warto dodatkowo skupić się na leczeniu domowym, czyli regularnie wykonywać zlecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia w domowym zaciszu.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar