2021-01-26

Czy wiesz, że...

Jak wygląda terapeutyczne działanie olejku bergamotowego?

W aromaterapii wykorzystuje się nie tylko olejki o silnym działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym. Można po nie sięgać także w okresach obniżonego nastroju oraz kiedy potrzebujesz się pobudzić do większej koncentracji. W nauce świetnie pomaga olejek rozmarynowy, natomiast nerwy koi olejek bergamotowy.

 

 

Krótka historia olejku bergamotowego

Olejek bergamotowy pozyskuje się z owocu, który stanowi szczególne skrzyżowanie pomarańczy z cytryną. Bergamotka należy do rodziny rutowatych. Z punktu widzenia gastronomii owoc ten nie jest szczególnie atrakcyjny, ponieważ jego miąższ jest kwaśno-gorzkawy w smaku. Człowiek jednak stosunkowo dość szybko znalazł dla bergamotki zupełnie inne zastosowanie, wytłaczając z niej leczniczy olej bergamotowy. Okazało się bowiem, że wewnątrz silnie pofałdowanej i porowatej skóry kryje się bogactwo naturalnych substancji eterycznych.

Olej bergamotowy to transparentna ciecz, która ma lekko żółtawy lub zielonkawy odcień. Wyróżnia go także silna, słodko-pikantna świeża woń. Wszystko dlatego, że aż 95% składu olejku tworzą substancje lotne. To one również odpowiadają za wyjątkowe właściwości olejku:

  • limonen – występuje w owocach cytrusowych, to terpen, który zwalcza wolne rodniki, ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne; zmniejsza stres, ma działanie potencjalnie antynowotworowe, pozytywnie wpływa również na układ trawienny;
  • octan linalilu – ester, który występuje także w olejku lawendowym o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym; substancja ta obniża ciśnienie krwi.

Oprócz tych dwóch substancji w olejku znaleźć można: linalol, gamma-terpinen oraz beta-pinen.

Terapeutyczne zastosowanie olejku bergamotowego

Olejek bergamotowy przez lata przez Włochów był stosowany jako środek leczniczy na choroby pasożytnicze, infekcje górnych dróg oddechowych. Dzisiaj pewne jest, że olejek skutecznie niszczy drobnoustroje takie jak: pałeczka okrężnicy, gronkowiec złocisty, pałeczka listeriozy czy drożdżaki Candida albicans. Pomaga także walczyć z patogenami odpowiedzialnymi za zatrucia pokarmowe. Olejek bergamotowy skutecznie redukuje obrzęki w stanach zapalnych, podejrzewa się go także o zasadniczy wpływ na zdolność naczyń krwionośnych do kurczenia się.

Podstawowym zastosowaniem olejku bergamotowego jest natomiast aromaterapia skierowana na działanie antydepresyjne:

  • ma właściwości pobudzających i przeciwdepresyjne,
  • obniża uczucie niepokoju, wyczerpania psychicznego i stresu,
  • obniża poziomu kortyzolu we krwi,
  • zmniejsza tętno i ciśnienie krwi,
  • wykazuje potencjał w zakresie ochrony nerwów przed degeneracją,
  • poprawia procesy asocjacyjne.

W badaniach laboratoryjnych wykazano, że bergamotka i cytryna podnoszą poziom serotoniny i dopaminy. Dodatkowo olejek ten reguluje tempo przemiany materii, wspomaga pracę układu trawiennego, a w ten sposób poprawia wchłanianie substancji odżywczych. Efekt? Stosowanie aromaterapii z wykorzystaniem olejku bergamotowego dodaje energii i poprawia krążenie krwi, koi i odpręża zmysły, pomaga radzić sobie ze zmęczeniem i smutkiem.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar