2020-12-17

Czy wiesz, że...

Suchość pochwy – jak ją wyeliminować?

Suchość pochwy stanowi powszechny problem kobiet na całym świecie, także w Polsce. Wpływ na jej wystąpienie może mieć kilka czynników, z czego najczęstszym są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Stąd bardzo często towarzyszy kobietom przechodzącym menopauzę. Choć suchość pochwy to dość powszechna dolegliwość wśród kobiet, wiele z nich traktuje ją jako wstydliwy problem. Poznaj sposoby na jej wyeliminowanie.

 

 

Suchość pochwy – kiedy występuje?

Przyczyny warunkujące suchość pochwy są wielorakie. Wpływ w dużej mierze mają czynniki fizjologiczne, np. skutki uboczne, jakie powoduje zażywanie określonych leków oraz zmiany hormonalne, mające miejsce w organizmie kobiety przed menstruacją, w czasie ciąży czy klimakterium. Choć suchość pochwy przede wszystkim kojarzona jest z menopauzą, może ona pojawić się u kobiet w każdym wieku. Oprócz zmian hormonalnych, suchość pochwy mogą powodować zmiany emocjonalne i psychologiczne.

Suchość pochwy w czasie klimakterium

Kobiety, które przede wszystkim skarżą się na dolegliwości związane z suchością pochwy, zwykle znajdują się w wieku menopauzalnym. Menopauza, określana także mianem klimakterium, to trwałe ustanie cykli miesiączkowych. Menopauza jest ostatnią miesiączką, po której krwawienie nie wystąpiło przez co najmniej 12 miesięcy. 

Innymi słowy klimakterium to utrata możliwości rozrodczych przez kobietę. To naturalny proces fizjologiczny, którego nie da się powstrzymać. Warto pamiętać o tym, że może on nastąpić w różnym wieku. Z reguły za wiek menopauzalny określa się przedział wiekowy pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. To, w jakim momencie wystąpi, zależy od kilku czynników, np. uwarunkowań genetycznych, przebytych chorób, liczby ciąż, a także czynników środowiskowych. 

Do objawów klimakterium zalicza się między innymi częste uderzenia gorąca i uczucie rozgrzania, uczucie osłabienia i zmęczenia, nerwowość, stany depresyjne, obniżenie libido oraz częste dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego, jak suchość pochwy.

Jak pozbyć się suchości pochwy?

Jeśli doskwiera Ci suchość pochwy, warto poinformować o tym swojego ginekologa, który pomoże Ci w doborze odpowiedniego leczenia, dopasowanego do Twoich potrzeb oraz stanu zdrowia. W leczeniu suchości pochwy często stosuje się globulki dopochwowe zawierające kwas hialuronowy o właściwościach nawilżających oraz kwas mlekowy przywracający naturalne pH błony śluzowej. W przypadku kobiet w okresie menopauzalnym można zastosować terapię estrogenami, których stężenie w trakcie klimakterium znacznie spada. 

W leczeniu suchości pochwy duży wpływ ma także właściwa higiena okolic intymnych. Należy unikać preparatów perfumowanych, a także zawierających w swoim składzie sztuczne barwniki oraz mydło. Mogą one podrażniać błonę śluzową i powodować jej przesuszenie. W zapobieganiu suchości pochwy dużą rolę odgrywa regularne nawadnianie organizmu (picie minimum dwóch litrów wody dziennie), a także odpowiednia, zbilansowana dieta bogata w zdrowe nienasycone tłuszcze, w składniki mineralne oraz witaminy A i E. 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar