2020-12-11

WARTO WIEDZIEĆ

Jak wybrać daszek nad drzwi wejściowe?

 Zadaszenie nad drzwiami pełni funkcję estetyczną i użytkową. Daszek sprawia, że dom nabiera charakteru i chroni drzwi przed działaniem czynników zewnętrznych. Jak wybrać odpowiednie zadaszenie?

 

 

 

Zadaszenie nad drzwiami – co musisz wiedzieć? 

Daszek nad drzwiami wejściowymi można zaplanować już w trakcie budowy domu. Wtedy tworzy się wystającą betonową konstrukcję, nad którą montuje się np. balkon do sypialni. Jest to naturalna forma zadaszenia, wkomponowana w fasadę budynku. Brak uwzględnienia zadaszenia w trakcie budowy nie przekreśla możliwości zamontowania daszku. Do dyspozycji są gotowe konstrukcje, które mocuje się na ścianie.  

Nowoczesne szklane zadaszenia 

Jednym z rodzajów daszków nad drzwi wejściowe są te przezroczyste lub szklane. Cieszą się one dużą popularnością, bo są estetyczne i funkcjonalne. Takie modele świetnie sprawdzają się w nowoczesnych budynkach. Decydując się na szklany daszek trzeba jedynie pamiętać, że należy go regularnie czyścić np. po deszczu albo śniegu.  

Przezroczyste zadaszenie może być również wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego. Najczęściej takie dachy robi się z poliwęglanu pełnego lub komorowego. Materiał nie odkształca się pod wpływem promieni UV czy spadających z drzew szyszek. Estetyczne i wytrzymałe modele przezroczystych daszków dostępne są na: https://www.metal-gum.com/zadaszenia-drzwi.  

Inne typy daszków nad drzwi 

  • Alternatywą dla przezroczystych daszków są te pełne jednobarwne. Dostępne są modele w różnych kolorach – ciemnych i jasnych. Stelaże są najczęściej metalowe, więc bardzo dobrze przylegają do ściany. Trzeba jedynie pamiętać, że po zmroku pod daszkiem będzie ciemno i mogą pojawić się trudności w znalezieniu otworu do zamka. Dobrze jest więc zainstalować pod zadaszeniem oświetlenie z czujnikiem na ruch.  
  • Do budynków w stylu tradycyjnym z mocnymi i ciężkimi drzwiami świetnie nadają się daszki retro. W takich modelach stelaże są rzeźbione i bardzo ozdobne.  
  • Dla miłośników naturalnych materiałów najlepsze będą daszki drewniane, które sprawdzą się w budynkach starodawnych. Drewniane zadaszenie często można spotkać przy domach w górach. Decydując się na daszek z naturalnego surowca, trzeba właściwie go pielęgnować i zabezpieczać przed wilgocią. Tylko po odpowiedniej impregnacji będzie on służył wiele lat.  

Wybór zadaszenia zależy przede wszystkim od stylu budynku. Daszek musi komponować się z fasadą domu. Oczywiście wielkość zadaszenia należy dopasować do drzwi. Daszek nie może być zbyt duży, bo może wyglądać zbyt ciężko i nieadekwatnie do pozostałych elementów ściany.   

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar