2020-11-09

KSIĄŻKA

Piękno i groza gór. Skarb Polskich Tatr w Dolinie Pięciu Stawów

 Beata Sabała - Zielińska, autorka bestsellera "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć" z najnowszą książką

 
"Pięć Stawów. Dom bez adresu"
 
Najbardziej kultowe miejsce polskich gór zupełnie bez adresu! Najwyzej położone schronisko w Polskich Tatrach.
 
Jedyne takie miejsce w Polsce - Dolina Pięciu Stawów - cudowna "Piątka" 
 
 
Dom bez adresu to schronisko od blisko100 lat prowadzone przez słynną rodzinę Krzeptowskich
"(...) pełna klimatu, unikatowa historia rodzinna, wspaniała tradycja, niebagatelny heroizm codziennego życia, gościnność, ciepło relacji międzyludzkich."
 
 
"O górach, pasji, braterstwie i pokorze.
O punkcie, gdzie krzyżują się szlaki górskie i ludzkie"
O niebezpieczeństwie, heroizmie i pracy nad sobą.
 
Najlepsza góska książka tego roku.
 
 
 
 
 
Opis:
 
"Pięć Stawów. Dom bez adresu" to nie tylko historia domu gdzieś na końcu świata z własnym duchem i tożsamością. To także opowieści o tym, co wszyscy kochamy w górach: o pasji, braterstwie i pokorze. I punkcie, gdzie krzyżują się szlaki górskie i ludzkie.
 
Kiedyś, żeby zarezerwować tu miejsce, trzeba było wysłać list - tradycyjnie, pocztą. Do skrzynek wpadały więc kartki i koperty opisane: "Schronisko w Pięciu Stawach Polskich. Tatry!".
 
"A gdzie adres?!", zżymali się urzędnicy Poczty Polskiej, dopytując o nazwę ulicy, numer budynku i kod pocztowy. „To dom bez adresu!”, tłumaczyli oczywistą oczywistość miłośnicy Tatr, rwąc włosy z głowy, że można nie wiedzieć, o jakie miejsce chodzi.
 
Do Pięciu Stawów nie dojedziesz. I nie zawsze dojdziesz! Tu wciąż warunki dyktuje natura. To najwyżej położone schronisko PTTK w polskich Tatrach, a jednak rezerwacje robi się z rocznym wyprzedzeniem… bo przecież to legendarna "Piątka".
 
Tu szarlotka od zawsze smakuje tak samo, czyli wyśmienicie; niedźwiedź co rusz zagląda do spiżarni, a Biała Dama ponoć nadal strąca taterników z Zamarłej Turni. I obowiązkowo zima na kilka tygodni odcina niekiedy dolinę od świata.
 
Od blisko stu lat schronisko prowadzi jedna rodzina - słynny ród Krzeptowskich. Z czym się mierzą, jak żyją, jak wychowują dzieci i jak tworzą miejsce, które stali bywalcy nazywają domem? Czy każdy znajdzie w nim miejsce? O codzienności, tej zwykłej i niezwykłej, opowiadają szefowe schroniska: Marychna i Marta (a w swoim pamiętniku ich babcia - Maria Krzeptowska) oraz ludzie przez lata z nim związani.
 
 
 
Beata Sabała-Zielińska - rodowita góralka, publicystka i dziennikarka radiowa, przez lata związana z Radiem ZET. Autorka i współautorka książek o Zakopanem. Zajmuje się głównie tematyką górską. Jej ostatnia książka "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć", opisująca misję i pracę ratowników TOPR-u, szybko stała się bestsellerem. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie prowadzi studencką rozgłośnię UJOT FM.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar