2020-09-23

Czy wiesz, że...

Jak odzyskać pełną sprawność po skręceniu stawu skokowego?

Skręcenie i naderwanie stawu skokowego to dość często spotykana kontuzja, nie tylko u osób aktywnych fizycznie. Może to być bowiem efekt niefortunnego schodzenia po schodach czy upadku na oblodzonym chodniku. W każdej takiej sytuacji konieczne jest odpowiednie leczenie i rehabilitacja.

 

 

Skręcenie stawu skokowego - ortopeda badający skręcony staw skokowy u pacjenta

 

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest skręcenie stawu skokowego,
  • jak przebiega diagnostyka tego typu kontuzji,
  • na czym polega leczenie i rehabilitacja stawu skokowego.

Skręcenie stawu skokowego to jedna z najczęstszych kontuzji układu ruchu. Może być ona efektem uprawiania sportu – zdarza się m.in. u osób grających w siatkówkę i koszykówkę, praktykujących jogging czy gimnastykę. Skręcony staw skokowy bywa jednak także efektem nieszczęśliwych upadków, np. na oblodzonym chodniku. Bez względu na przyczynę kontuzji przy zwichnięciu stawu skokowego zawsze potrzebne jest odpowiednie leczenie i rehabilitacja.

Zwichnięcie stawu skokowego – konieczna diagnostyka obrazowa

W przypadku urazów stawu skokowego za każdym razem konieczna jest zlecona przez lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę ortopedę diagnostyka obrazowa. W większości przypadków wystarczającym badaniem okazuje się USG stawu skokowego – pozwala ono ocenić, jaki jest zakres uszkodzeń, czy doszło jedynie do naciągnięcia czy całkowitego zerwania więzadeł w kostce, jak mocno uszkodzona jest torebka stawowa itd. Jeśli USG stawu skokowego nie daje stuprocentowej odpowiedzi, niezbędne może być wykonanie rezonansu magnetycznego. Jeżeli podejrzewa się, że skręceniu stawu skokowego towarzyszą uszkodzenia kości, lekarz może zlecić również RTG.

Skręcenie kostki – jak długo nie można chodzić?

W zależności od stopnia zaawansowania urazu przyjmuje się, że faza ostra trwa do 48-72 godzin po wydarzeniu, które wywołało zwichnięcie stawu skokowego. W tym czasie należy maksymalnie oszczędzać kontuzjowaną kończynę, ograniczając chodzenie do absolutnego minimum, takiego jak konieczność skorzystania z toalety czy zadbania o higienę. Ważny jest odpoczynek. Można stosować leki przeciwbólowe oraz działające miejscowo środki zmniejszające opuchliznę, pomóc mogą również zimne okłady. Jest to podstawowe leczenie domowe skręcenia stawu skokowego, które jednak musi być uzupełnione o specjalistyczną rehabilitację.

Skręcenie stawu skokowego – leczenie i rehabilitacja

Po zakończeniu fazy ostrej urazu rozpoczyna się praca rehabilitacyjna. Początkowo pacjent wykonuje proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie, rozciągające i mobilizacyjne tkanek miękkich, z czasem dochodzi do tego trening funkcjonalny czy interwałowy. Rehabilitacja stawu skokowego to także odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak krioterapia, magnetoterapia, ultradźwięki czy laseroterapia. Redukują one dolegliwości bólowe, przyspieszają regenerację tkanek i działają przeciwzapalnie.

Skręcenie stawu skokowego – ile zwolnienia lekarskiego przysługuje?

Skręcenie stawu skokowego bez wątpienia jest urazem, który na pewien czas wyłącza pacjenta z życia zawodowego. W zależności od stopnia zaawansowania kontuzji zwolnienie lekarskie może potrwać nawet 4-5 tygodni.

Skręcenie stawu skokowego – czas leczenia

Czas leczenia skręcenia stawu skokowego zależy oczywiście od tego, jak mocno uszkodzone są struktury anatomiczne stawu. Niekiedy może ono trwać nawet do 7 tygodni. U sportowców po tym czasie wykonuje się specjalistyczne testy, które pozwalają ocenić, czy można wrócić do treningów z pełnym obciążeniem.

Źródła:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjTvKWZzMLrAhXukosKHUqvAoEQFjA

GegQIBxAB&url=http%3A%2F%2Fwww.ojs.ukw.edu.pl%2Findex.php%2Fjohs%2Farticle%2Fdownload%2F

2989%2F4328&usg=AOvVaw0HEy1PdgExpVzaLsFOS93W

https://rehabilitacja-holistyczna.pl/wp-content/uploads/2012/10/Fizjoterapia-po-skr%C4%99ceniu-stawu-skokowo-goleniowego.pdf

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:uqBCYMwie4YJ:yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-0ffb9e91-113e-41e6-82f4-f6396c6e4432/c/pedrycz_PHR4_49_2014_pl.pdf+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar