2020-05-19

WARTO WIEDZIEĆ

Jak nie stracić głowy podczas wiosennych porządków Czyli pH bez pecha!

Długo oczekiwana wiosna stawia przed nami coroczne wyzwanie – porządki. Słoneczne dni dostarczają nam dużo pozytywnej energii oraz motywacji, które warto wykorzystać do przeprowadzenia gruntownego sprzątania w domu. Jakie produkty wybrać do usunięcia tłustych plam w kuchni, a jakie do kamienia w łazience? Czym jest współczynnik pH środków czyszczących i do czego przydadzą się produkty zasadowe, a do czego kwaśne? Radzimy, jak wprowadzić do naszych wnętrz wiosenną aurę i zdradzamy tajemnice skutecznego sprzątania.

 

wiosenne porządki PIGC

 


Zanim zaczniesz, przygotuj…

Porządki w domu należy zacząć od odpowiedniego przygotowania. Na początek – plan działania. Zamiast kolejny raz tracić nerwy na nieskuteczną próbę sprzątnięcia całego domu jednego dnia, przygotuj plan. Harmonogram na każdy dzień spisz i sukcesywnie „odhaczaj” po wykonaniu czynności. Następnie – przygotowanie niezbędnych akcesoriów oraz środków czystości. Należy pamiętać, że część detergentów może podrażniać skórę dłoni. Aby tego uniknąć, użyj gumowych rękawic. Przydatne będą również ścierki, mop z wiaderkiem. Płyny czyszczące należy dostosować do powierzchni – zasada „uniwersalnego produktu” do wszystkich powierzchni na pewno się tu nie sprawdzi. Innego płynu użyjemy do drewna, a innego do powierzchni błyszczących. Istotny jest również odczyn pH środków czystości – zasadowy, obojętny lub kwaśny.


Współczynnik pH – wskazówką wyboru środków czystości
Wybór detergentów to istotny element każdych porządków. Od dostosowania odpowiedniego produktu do powierzchni oraz rodzaju zabrudzeń zależy powodzenie sprzątania. O czym pamiętać podczas wyboru środków czystości? Po pierwsze – teoria. Ważne jest pH produktu, czyli tzw. ilościowa skala zasadowości oraz kwasowości produktu. Na jej podstawie określić można, czy produkt jest kwaśny, zasadowy, czy obojętny. Po drugie – praktyka, czyli, kiedy stosować produkty kwaśne, a kiedy zasadowe. ZASADA jest prostsza niż się wydaje. Środki dostosowujemy do rodzaju zabrudzeń. Możemy je podzielić na organiczne, np. plamy po tłuszczach zwierzęcych lub roślinnych, pleśń, czy grzyb, oraz nieorganiczne, do których zaliczamy kamień, rdzę oraz zacieki wapienne. Środki czystości mające zasadowy lub obojętny współczynnik pH stosujemy do zabrudzeń organicznych, natomiast kwaśny odczyn detergentów sprawdzi się do usuwania nieorganicznych zabrudzeń. Należy również pamiętać, że im wyższe pH, tym działanie żrące detergentów jest mocniejsze. Po użyciu środków zasadowych bądź kwaśnych, zawsze należy przemyć powierzchnię substancją obojętną, aby nie została lepka lub matowa. W tym celu można użyć czystej wody. Wybierając produkty o odpowiednim pH zawsze skutecznie doczyścimy powierzchnię. Szach-mat!

 

 


Zacznij od podstaw

W przygotowanym harmonogramie porządków powinny znaleźć się czynności wspólne dla całego domu. Należą do nich odkurzanie i czyszczenie podłóg oraz mycie wszystkich okien. Zanim przejdziesz do pracy, upewnij się, że akcesoria i preparaty, których chcesz użyć, nadają się do czyszczonych powierzchni. Uważaj na delikatne podłogi, takie jak panele laminowane bądź drewniane. Podczas odkurzania, do wrażliwych powierzchni podłogowych używaj miękkiej szczotki, która ich nie porysuje. Podczas mycia podłóg drewnianych ogranicz użycie wody. Dzięki temu unikniesz pozostawiania smug. Aby uniknąć uszkodzenia powierzchni, pamiętaj, aby dobrać odpowiednie środki kwasowe lub zasadowe. Do linoleum nie używaj produktów silnie zasadowych, które mogą je zniszczyć. Do płytek podłogowych oraz parkietu laminowanego używaj zawsze środków neutralnych lub lekko zasadowych. Powierzchnie woskowane, np. drewniane, umyj płynami o pH obojętnym. Natomiast podłogi marmurowe są wrażliwe na odczyn kwaśny, dlatego dobierz odpowiedni płyn zasadowy lub obojętny. W przypadku mycia okien, pamiętaj, że nie ogranicza się ono jedynie do czyszczenia szyb. Umyć należy również ramy oraz okiennice – najlepiej przy pomocy miękkiej gąbki, która ich nie porysuje. Ramy okien umyj produktami lekko zasadowymi. Do mycia szyb stosuj płyny na bazie alkoholu, które nie pozostawią zacieków.


Kuchnia

Gruntowne sprzątanie powierzchni kuchennych wymaga odpowiednich środków. Znaczna część zabrudzeń w kuchni należy do grupy zabrudzeń organicznych. Stosuj do nich detergenty o zasadowym pH, które z łatwością wyczyszczą kuchnie z tłustych i oleistych plam, z grzyba i pleśni oraz pozostałości po jedzeniu. Możesz ich użyć zarówno do glazury, kuchenki oraz kamiennego blatu. Drewniany blat umyj płynem o współczynniku obojętnym. Sprzęty kuchenne ze stali nierdzewnej, takie jak lodówka, zmywarka piekarnik lub okap, umyj środkami o obojętnym pH, które ich nie zniszczą i doskonale nabłyszczą. Podobnie w przypadku armatury kuchennej – tu również stosujemy preparaty o pH obojętnym.


Łazienka

Czyszczenie łazienki jest czasochłonne ze względu na wymagające powierzchnie i rodzaj zabrudzeń. Aby dokładnie umyć łazienkę użyj detergentów o kwaśnym współczynniku pH. Stosując je, usuniesz kamień, rdzę i zacieki wapienne. Do zacieków po mydle oraz płynach do kąpieli możesz użyć płynu o odczynie kwaśnym, który bez problemu sobie z nimi poradzi. Armaturę łazienkową, podobnie jak kuchenną, wyczyść przy pomocy preparatów o pH obojętnym. Do umycia lustra zastosuj płyn na bazie alkoholu, który nie pozostawi zacieków.


Pokoje

Powierzchnie w pokojach są mniej wymagające od tych kuchennych i łazienkowych, ale sprzątając je również należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. Do czyszczenia mebli skórzanych oraz tapicerek zawsze używaj produktów o pH obojętnym. Meble tapicerowane są wrażliwe na odczyny zasadowe i kwaśne, a zastosowanie ich mogłoby je poważnie zniszczyć. Do dywanów oraz wykładzin używaj produktów o współczynniku pH neutralnym lub lekko zasadowym. Telewizor, głośniki oraz inną „elektronikę” wyczyść przy pomocy przeznaczonych do nich preparatów i uważaj, aby nie zalać ich wodą.


Polska Izba Gospodarcza Czystości radzi: zaplanowanie poszczególnych czynności związanych z wiosennymi porządkami pomoże zapobiec chaosowi i usprawni pracę. Podstawą jest znajomość właściwości środków czystości. Dzięki tej wiedzy posprzątasz efektywnie i szybko. Warto mieć w zanadrzu „ściągawkę”, która pozwoli dobrać odpowiedni produkt do konkretnej powierzchni. To proste, gdy znamy pH środka czyszczącego. Do dzieła!

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar