2020-03-17

Czy wiesz, że...

Uśmiech natury – w jaki sposób aloes wpływa na kondycję naszych zębów?

Aloes bywa stosowany na wiele różnych sposobów. Jedni z chęcią go piją, inni stosują kremy na jego bazie, jeszcze inni przygotowują maseczki z żelu aloesowego i oleju rycynowego. Trudno się dziwić, gdyż roślina ta to najprawdziwsza skarbnica witamin, minerałów i wielu innych składników niezbędnych dla naszego zdrowia, urody i dobrego samopoczucia. Naukowcy doliczyli się w nim już ponad 150 substancji aktywnych.

 

 


Regularnie pojawiają się nowe publikacje, odkrywające jego kolejne, zbawienne właściwości. Całkiem niedawno opublikowano wyniki badań, z których wynika, że aloes warto stosować również dla zdrowia zębów i jamy ustnej. W jaki sposób może on pomóc w przypadku codziennej higieny oraz w walce w problemami stomatologicznymi? Dziś opowiemy o tym nieco więcej.


Tradycyjne zastosowanie aloesu


Przyzwyczailiśmy się do tego, że aloes można stosować doustnie w formie leku lub jako dodatek do pożywienia. Przybiera on wówczas formę czystego soku lub żelu. Można też zakupić napój z aloesem. Jest to mieszanka rozdrobnionego aloesu (30%) z wodą, sokiem z winogron dla dodania nieco smaku oraz cukrem lub sacharozą jako substancją słodzącą.


Aloes pojawia się również w produktach pielęgnacyjnych – najczęściej jako żele, balsamy i mleczka do ciała, ale też szampony do włosów. Szacuje się, że jest rośliną najczęściej stosowaną w przemyśle kosmetycznym na świecie. Świetnie sprawdza się do odżywienia i nawilżenia skóry oraz przeciwdziała stanom zapalnym oraz wszelkich problemom dermatologicznym.


Naprawdę wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że warto zainteresować się produktami aloesowymi, służącymi do higienizacji jamy ustnej.


Piękny uśmiech dzięki sile naturalnych składników

Od kilkunastu lat zaczynają pojawiać się regularne badania, potwierdzające pozytywny wpływ substancji zawartych w aloesie na kondycję naszych zębów i dziąseł. Trzeba przyznać, że wyniki są zdumiewające i przekonujące do tego, żeby wprowadzić aloes na stałe do naszych kosmetyczek. W jaki sposób działa on na nasze zęby i dziąsła?


Usuwanie płytki nazębnej
Przeprowadzone kilka lat temu testy na grupie ochotników dowiodły, że aloes znacząco wpływa na redukcję płytki nazębnej. Skąd się ona bierze? Początkowo jest to miękki osad w głównej mierze zbudowany z bakterii, które początkowo łączą się z powierzchnią zębów, a później ze sobą nawzajem. Jeśli nie usuwamy nalotu regularnie i dokładnie, po pewnym czasie zmienia się on w twardy kamień. Dzieje się tak na skutek wysycenia płytki zawartymi w ślinie składnikami mineralnymi, na przykład fosforanami wapnia.


Aloes sprawdza się idealnie do usuwania płytki nazębnej ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze. Usuwa on większą cześć nalotu, przeciwdziałając jego mineralizacji i stwardnieniu.


Dbanie o dziąsła i wrażliwe przestrzenie przyzębowe

Niejednokrotnie słyszeliśmy o przeciwzapalnych i łagodzących właściwościach aloesu, który uśmierza ból i przyspiesza regenerację komórek. W ten sposób przyspiesza gojenie ran i wszelkich stanów zapalnych. Również tych znajdujących się w jamie ustnej.


Aloes świetnie sprawdza się, jeśli cierpimy z powodu wrażliwych zębów oraz krwawiących dziąseł. Pomaga też, gdy pojawiają się afty, znacząco skracając czas leczenia.


Usuwa bakterie i grzyby, pojawiające się w jamie ustnej, również z newralgicznych przestrzeni na pograniczu zęba i dziąsła, które są trudne do dokładnego doczyszczenia. Pomaga utrzymać czystość w zagłębieniach wokół implantów zębowych, zapobiegając powstawaniu w nich stanów zapalnych. To dlatego warto szukać chociażby past do zębów, w których składzie znajdzie się aloes, a może to być produkt dostępny np. w sklepie NajlepszyAloes.pl.


Śnieżnobiały uśmiech dzięki aloesowi?
Oprócz właściwości czysto zdrowotnych, niektórzy utrzymują, że aloes może być alternatywą dla silnych chemicznych środków służących wybielaniu zębów. Jest to na pewno opcja warta przetestowania, nie niosąca za sobą złych konsekwencji zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że jaśniejszy odcień zębów u zwolenników teorii może wynikać po prostu z faktu usunięcia nagromadzonej na zębach płytki.


Aloes i dbanie o zęby – związek idealny
Żel aloesowy lub sok z aloesu to w pełni naturalne substancje pochodzenia roślinnego, które mają niezmiernie pozytywny wpływ na kondycję naszych zębów i całej jamy ustnej. Pomagają chronić przed próchnicą, usuwają płytkę nazębną, wspomagają regenerację stanów zapalnych i podrażnień nabłonka oraz mogą wspierać proces rozjaśniania zębów.


Do higienizacji i pielęgnacji można zastosować żel, pastę do zębów z aloesem, a także płyn do płukania jamy ustnej. Dzięki nim zyskujemy naprawdę piękny i naturalnie zdrowy uśmiech.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar