2019-10-09

Czy wiesz, że...

12-16 tydzień ciąży. Sprawdź, co w tym okresie dzieje się w brzuchu przyszłej mamy!

Granica pierwszego i drugiego trymestru ciąży dla wielu kobiet jest w pewien sposób przełomowa – w samopoczuciu przyszłej matki wiele zaczyna się zmieniać. Jak na te zmiany reaguje kobiecy organizm i jak rozwija się w tym okresie maluszek? Sprawdź!

 
Koniec I trymestru – 12 tydzień ciąży


Pierwszy trymestr dobiega końca. Jego przedostatni etap, 12 tydzień ciąży, przynosi sporo zmian, zarówno przyszłym mamom, jak i rozwijającym się maluszkom. Mając nadzieję na poprawę samopoczucia niejedna z przyszłych mam czeka na tę chwilę z utęsknieniem. Faktycznie, u wielu kobiet w tym okresie ustępują ciążowe mdłości i inne mniej przyjemne objawy. Oczywiście nie jest to jednak regułą. Spodziewając się dziecka wciąż możesz zmęczenie lub nudności. Twój brzuszek delikatnie się zaokrągla, jednak wciąż jeszcze nie na tyle, aby było to widoczne dla innych. 12 tydzień ciąży, czyli koniec pierwszego trymestru to również czas, w którym wiele mam decyduje się obwieścić radosną nowinę pozostałym członkom rodziny, choć jest to oczywiście indywidualną sprawą.

A jak w tym czasie rozwija się maluszek? Na tym etapie dziecko waży około 14 g, ma 5,4 cm długości. W twojej macicy ma dużo miejsca, aby trenować kopniaki, zginanie kończyn czy kołysanie się, z czego większość maluszków ochoczo korzysta. Na tym etapie jednak nie poczujesz jeszcze ruchów pociechy – będziesz musiała poczekać na to do ok 17. tygodnia.

16 tydzień ciąży – matka i dziecko


Gdy z radością powitasz drugi trymestr, możesz mieć już wyraźnie zarysowany brzuszek, który rośnie wraz z dzieckiem. Twój organizm zdążył się nieco oswoić się z odmiennym stanem Wciąż jednak czeka go wiele zmian. Rośnie nie tylko twój brzuch, ale również piersi – zaplanuj więc zakup bielizny, która będzie odpowiednio dopasowana. Z ciążowych objawów, które na tym etapie mogą się na silić, zauważyć możesz uczucie ciężkości i zwiększone napięcie jelit. Dolegliwości te pomoże ukoić bogata w błonnik dieta. Włączyć do niej możesz również produkty nabiałowe, takie jak kefir czy jogurt naturalny. Nie zapominaj również o wodzie.

Co jeszcze może przynieść 16 tydzień ciąży? Niektóre mamy wspominają o skurczach mięśni, które mogą pojawić się w wyniku przemęczenia nóg, niewygodnej pozycji lub macicy, która może uciskać nerwy miednicy. Przyczyn jest wiele, dlatego, jeśli czujesz się dobrze i wciąż chodzisz do pracy, pilnuj czasu spędzanego przed komputerem. Jednorazowo nie powinnaś spędzać przed ekranem więcej niż 50 min, po których przysługuje ci przerwa 10 min.

Na tym etapie twoje dziecko waży już ok. 100 g i od czubka głowy do kości krzyżowej może mierzyć nawet 11,6 cm. Wzmacniają się mięśnie i stawy dziecka. 16 tydzień ciąży to także czas, w którym pojawiają się odruchy błędnikowe – dzięki nim maluszek będzie mógł przyjąć odpowiednia pozycję do porodu i przedostać się przez kanał rodny. Wspierają także maluszka w pierwszych miesiącach życia. Wciąż kształtują się zmysły i układ nerwowy dziecka, ale maluszek reaguje już na dźwięki – możesz spróbować spokojnie do niego przemawiać!

Pamiętaj, aby w okresie ciąży stosować urozmaiconą, prawidłowo zbilansowaną dietę oraz wykonywać zalecane badania. Uważna obserwacja zmian pojawiających się zarówno w pierwszym, jak i drugim trymestrze ciąży, może pomóc ci jeszcze lepiej przygotować się na powitanie nowego członka rodziny!

Ważna informacja


Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość.

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar