2019-10-04

Profilaktyka

Perfekcyjna higiena jamy ustnej

Poradnik specjalisty marki Curaprox

Choroby zębów i dziąseł są w Polsce szeroko rozpowszechnione, a wśród głównych przyczyn należy wymienić z pewnością błędy popełniane w codziennej higienie jamy ustnej. Często również lekceważymy pewne objawy, zapominając, iż nie wszystkim chorobom towarzyszy ból. Jak zatem zadbać o odpowiedni poziom higieny? Jakie symptomy powinny wzbudzić nasz niepokój? Na te i inne pytania odpowiada ekspertka marki Curaprox – higienistka stomatologiczna Jagoda Weihönig.

 

Jagoda WeihönigPrawidłowa higiena to podstawa


Kluczowe znaczenie dla zdrowia i pięknego wyglądu zębów ma z pewnością staranna, codzienna higiena jamy ustnej. Wszelkie zaniedbania szybko przynieść mogą negatywne i bolesne efekty. – Nieprawidłowa higiena jamy ustnej jest jedną z przyczyn dwóch powszechnie występujących w Polsce chorób: próchnicy oraz zapalenia przyzębia, które jest konsekwencją nieleczonego zapalenia dziąseł (potocznie nazwane paradontozą) – wyjaśnia ekspertka marki Curaprox, Jagoda Weihönig.

Ważne jest oczywiście nie tylko jak często i jak długo szczotkujemy zęby – ale także, czy robimy to w odpowiedni sposób. - Niekwestionowanym problem jest stosowanie zbyt dużej siły nacisku podczas mycia zębów lub używanie szczotki z twardym włosiem – podkreśla Jagoda Weihönig. - W perspektywie czasu ma to wpływ na ścieranie szkliwa, a w konsekwencji może doprowadzić do nadwrażliwości zębów oraz do odsłonięcia szyjek zębowych. Brzmi boleśnie! I faktycznie boli.

Zapalenie dziąseł – powszechny problem

Pojawiający się ból bez wątpienia jest sygnałem, iż potrzebujemy pomocy ze strony stomatologa. Nie zawsze mamy jednak świadomość, że w przypadku części schorzeń – ból się nie pojawia. Przykładem jest powszechnie występujące zapalenie dziąseł. – Klasyczne objawy zapalenia dziąseł to obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie na dotyk np. podczas nitkowania czy szczotkowania – wyjaśnia Jagoda Weihönig. - Bardzo ważne, by zapalenie dziąseł było zdiagnozowane - gdyż oczywistym jest, że niezdiagnozowane nie będzie wyleczone. A najczęściej następuje to dopiero w gabinecie. Dlatego, jak zaznacza ekspertka marki Curaprox, idealnym wzorcem są wizyty kontrolne, diagnostyka, a następnie leczenie i zapobieganie. – Chodzi o  kształtowanie skutecznych nawyków higienicznych pracy pacjenta w domu, tak aby zapalenie dziąseł nie powracało – mówi Jagoda Weihönig. - Podstawą zapobiegania jest przede wszystkim wskazanie pacjentowi miejsc, które nie oczyszczą się same oraz ćwiczenie skutecznej higieny w tych miejscach. Bardzo ważne jest oczyszczanie ich odpowiednimi szczotkami, dobranymi indywidualnie do potrzeb. Mam tu na myśli szczoteczki z miękkim włosiem oraz szczotki międzyzębowe. Najtrudniejsze do oczyszczenia rejony to przestrzenie międzyzębowe oraz obszary przydziąsłowe.

Dobrze widać to na poniższym zdjęciu – po lewej stronie zęby powierzchniowo czyste. Dopiero po zastosowaniu wskaźnika wykrywającego płytkę nazębną można zobaczyć, że w rzeczywistości nie są odpowiednio wyczyszczone (zdjęcie po prawej).


- Tu chodzi nie tylko o wyczyszczenie miejsc łatwo dostępnych dla włosia każdej szczotki – podsumowuje Jagoda Weihönig. - Trzeba skupić się w pierwszej kolejności na skutecznej kontroli biofilmu w miejscach najtrudniejszych – tak, aby nie urazić dziąseł. Bez efektywnej higieny tych miejsc zdrowie jamy ustnej jest niemożliwe do osiągnięcia.

Curaprox dla zdrowia jamy ustnej

Zgodnie z zaleceniami eksperta, powinniśmy zatem stosować odpowiednią szczoteczkę, która zapewni najwyższy poziom codziennej higieny jamy ustnej. Dobrym wyborem będzie z pewnością Curaprox CS 5460 ultra soft – szczoteczka o miękkim, atraumatycznym włosiu.  Posiada 5460 włókien CUREN® o średnicy 0,1 mm oraz kompaktową, lekko odchylona, wygodną główkę szczoteczki. W czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych idealnie sprawdzą się szczoteczki miedzyzębowe CPS Prime. Wyróżnia je wyjątkowo cienki i sztywny, opatentowany przez Curaprox rdzeń CURAL®, który dzięki stożkowej konstrukcji zapobiega wyginaniu i łamaniu się. Wyjątkowo delikatne, a zarazem sprężyste włókna docierają do wszystkich trudno dostępnych miejsc.

Produkty higieny jamy ustnej szwajcarskiej marki CURAPROX dostępne są w wybranych aptekach i gabinetach stomatologicznych, jak również za pośrednictwem sklepu internetowego producenta: shop.curaprox.pl 


 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar