2019-03-03

KSIĄŻKA

Odnaleźć się

Prawdziwy i szczery obraz kobiety uwikłanej w wyczerpującą relację, która odziera ją ze wszystkich wartościowych rzeczy. 

 
Jak bardzo można być samotnym, będą w związku?  Gdzie jest granica tolerowania rzeczy, które nam nie pasują? Jak długo jesteśmy w stanie grać narzucone role?
 
 
 Powieść głęboko smutna i zmysłowa, uniwersalna i oryginalna jednocześnie. 
"M-magasin"
 
 
 „Odnaleźć się” Agnes Lidbeck  ukaże się nakładem Prószyński i S-ka już 12 marca.
 
 
 
 
Opis:
 
Anna jest w szpitalu, wraz z mężem i dopiero co urodzonym synkiem. Atmosfera jest tylko z pozoru sielankowa. Bo Anna nie jest ikoniczną Pramatką, tylko niepewną siebie kobietą, która nie odnajduje się w swojej roli, jej samoocena wynika z tego, jak postrzegają ją mężczyźni. W jej życiu chodzi tylko o to, by być potrzebną, pożądaną i dostrzeganą.
 
Anna służy swoim dzieciom, mężowi i starszemu kochankowi. Jej praca zawodowa wymieniona jest tylko mimochodem, nie dowiadujemy się niczego o jej przyjaciołach czy innych bliskich osobach. Nie ma odwagi powiedzieć, czego by chciała, zresztą sama tego nie wie. Wie tylko, że chciałaby, aby w jej życiu zdarzyło się coś nadzwyczajnego, "całkiem odmiennego od prania". Ta tęsknota sprawia, że zostawia za sobą dotychczasową uporządkowaną egzystencję (ze sprzątaczką i wymaglowanymi prześcieradłami) dla mniej uładzonego mężczyzny, intelektualisty, jednak w nowym związku jej rola pozostaje taka sama.
 
Autorka niczego ani nikogo nie ocenia. Można się zastanawiać, czy jej podejście jest feministyczne, czy też przeciwnie, jest to krytyka postmodernistycznego świata z jego pustką i bezdusznością.
 
Sensacyjny debiut powieściowy o kobiecie jako niewolnicy białego mężczyzny.
 
"Expressen"
 
Powieść o zasklepieniu w tak zwanej normalności. A jednak mnie sprawiła wielką radość. Nie mogę się doczekać następne książki Agnes Lidbeck.
 
"Dagens Nyheter"
 
Błyskotliwa i niesamowita jednocześnie.
 
Anneli Dufva, Sveriges Radio
 
Beznamiętność narracji powieściowego debiutu Agnes Lidbeck robi wręcz piorunujące wrażenie.
 
"Aftonbladet"
 
Sucha, rzeczowa opowieść o mechanizmach rządzących związkiem miłosnym jest w tej powieści przeplatana refrenem z tęsknych wypadów na peryferie erotyki.
 
"Femina"
 
Powieść głęboko smutna i zmysłowa, uniwersalna i oryginalna jednocześnie.
 
"M-magasin"
 
Debiutancka powieść o samotności w związku, który jest istnym torem przeszkód, jednocześnie powieść o niskiej samoocenie kobiety i jej poczuciu wyobcowania w roli matki, żony, a w końcu kochanki.
 
Clemens Poellinger, "SvD"
 
Agnes Lidbeck, urodzona 1981. Studiowała literaturoznawstwo i historię na uniwersytecie w Lundzie, gdzie również działała w redakcji studenckiego kwartalnika literackim "Ordkonst". Była rzeczniczką prasową Nagrody Literackiej imienia Astrid Lindgren. Od 2010 roku związana ze Svenska Institutet (Szwedzki Instytut Kultury). Mieszka w Sztokholmie, jest mamą trójki dzieci.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar