2019-02-16

KSIĄŻKA

Gdyby ulica Beale umiała mówić - kultowa książka i film zdobywcy Oscara

Niebawem do polskich kin trafi film Gdyby ulica Beale umiała mówić – najnowsze dzieło Barry’ego Jenkinsa, scenarzysty i reżysera nagrodzonego Oscarem za „Moonlight".

 
Trzy nominacje do Oscara.
 
Złoty Glob dla aktorki Reginy King.
 
Dwie nominacje do nagrody BAFTA – film już zdobył uznanie publiczności i krytyków.
 
Na językach całego świata jest nazwisko afroamerykańskiego pisarza Jamesa Baldwina. To właśnie na podstawie jego książki powstał film Jenkinsa.
 
W księgarniach od 27 lutego.
 
 
 
 O KSIĄŻCE:
 
Harlem, Nowy Jork. Tish i Fonny byli razem zawsze. Dorastali w jednej dzielnicy, w jednej społeczności, a ich miłość rosła wraz z nimi. Niepostrzeżenie stała się dla nich najważniejsza. I chociaż nie mają nic prócz siebie, Tish wierzy, że będą żyli długo i szczęśliwie. 
 
W przeddzień ślubu Fonny zostaje oskarżony o gwałt. Ma mocne alibi, ale jest czarny. Tish zrobi wszystko, by wyciągnąć go z więzienia. 
 
Najwyższej klasy literatura. Baldwin w ujmująco prosty sposób podejmuje trudny temat rozpaczliwej bezradności wobec wyrządzanych krzywd. Rozgrywająca się w latach 70. powieść nie traci na aktualności. Zmusza do refleksji i wzbudza emocje, od których nie sposób się uwolnić.
 
Kiedy dwoje się kocha naprawdę, wszystko, co się między nimi dzieje, ma w sobie coś uroczystego i świątecznego. Czasem wydaje się, że coś ich oddaliło od siebie. Nie znam większej udręki i rozleglejszej pustki od tej, jaka powstaje, gdy ukochany odchodzi!
[fragment]
 
 
 
Poruszająca, bolesna historia, tak dogłębnie ludzka i tak bezceremonialnie osadzona w rzeczywistości, że niezaprzeczalnie ponadczasowa.
„The New York Times Book Review”
 
Jeśli Van Gogh był artystą-świętym dziewiętnastego wieku, to James Baldwin jest artystą-świętym wieku dwudziestego.
Michael Ondaatje
 
Książka Gdyby ulica Beale umiała mówić celebruje nie tylko miłość kobiety i mężczyzny, ale i rzadko opisywaną we współczesnej literaturze miłość w rodzinie.
Joyce Carol Oates
 
 
 
James Baldwin (1924-1987) – jeden z najważniejszych afroamerykańskich autorów. Powieściopisarz i eseista, aktywny zwolennik ruchu praw obywatelskich i działalności Martina Luthera Kinga. Tematyka jego utworów koncentruje się wokół niesprawiedliwości społecznej, segregacji rasowej i akceptacji homoseksualizmu.
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar