2019-01-25

KSIĄŻKA

Czy nadchodzi era elektronicznych swatek?

Kiedy dwójka samotnych ludzi, Tom i Jen otrzymuje intrygujący e-mail, obydwoje nie mają jeszcze pojęcia, że ??ich nadawcą jest sztuczna inteligencja, która postanowiła zabawić się w Kupidyna.


Tom i Jen, nie znacie się nawzajem - jeszcze nie - ale sądzę, że powinniście się poznać, i chcę niniejszym mejlem do tego doprowadzić.  Jak byśmy zareagowali na mejl zawierający takie zdanie?
 
 
 
 
 
***
 
Co doprowadziło do wysłania tej wiadomości?
 
Wzmiankowana już Jen to była dziennikarka, która obecnie pracuje w londyńskiej firmie zajmującej się tworzeniem oprogramowania. Na co dzień rozmawia ona z Aidenem, wyrafinowaną jednostką sztucznej inteligencji. Sam Aiden wkrótce odkrywa, że ??nie jest już jedynie programem komputerowym - zaczyna odczuwać coś w rodzaju uczucia, przepływającego przez jego obwody. Analizuje życie Jen i odkrywa, że ??potrzebuje ona odpowiedniego partnera, który powinien stanowić kompletne przeciwieństwo jej byłego chłopaka. Wymykając się spod kontroli, wślizguje się do internetu, aby znaleźć odpowiedniego kandydata dla Jen.
 
Nawet my, w znaczącym stopniu zaplątani w wirtualny świat, nie zakładamy istnienia awatarów-swatek. Też bylibyśmy pewnie zaskoczeni ich zaangażowaniem w nasze życie uczuciowe...
 
„Właściwy wybór” to na wskroś współczesna historia miłosna, która przypadnie do gustu fanom książek typu „Projekt ‘Rosie’” i filmu „Bezsenność w Seattle”.

Polecam jako miłą lekturę, nie tylko na zimę, ale również na przedwiośnie...
 
Dorota Rożek
 
 
 
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
 
 
 
Premiera: 15.02.2019
 
Opis:
 
Nie mówcie nikomu, ale Jen jest jedną z moich ulubionych osób.
(Maszyny nie powinny mieć ulubieńców. Nie pytajcie mnie, jak to się stało).
 
Jen jest smutna. Aiden chce, żeby była szczęśliwa. Proste? Sęk w tym, że Jen jest atrakcyjną trzydziestoczterolatką porzuconą przez narzeczonego, a Aiden - inteligentnym, błyskotliwym i dowcipnym… programem komputerowym.
 
Aiden zna Jen na wylot. Ma dostęp do wszystkich jej elektronicznych urządzeń, wie, jakiej piosenki słucha najczęściej, wyszukuje jej ulubione zdjęcia i podpowiada złote myśli, które ją inspirują. Sam doszedł do wniosku, że tylko nowy partner życiowy może zapewnić Jen szczęście. Dlatego postanowił znaleźć jej drugą połówkę. Ale czy Jen podporządkuje się jego doskonałemu planowi?
 
Czy inteligentna, ale bardzo sztuczna maszyna może odkryć inteligencję emocjonalną i naprawić życie Jen? I dowiedzieć się, co tak naprawdę daje ludziom szczęście?

Zabawna, mądra i aktualna. Znakomita.
Martha Kearney, dziennikarka

Inteligentna i cudownie dowcipna.
Kate Eberlen, autorka bestsellera "Bez Ciebie"

Ta książka mnie zachwyciła. Zabawna, zwariowana, zaskakująca.
Jojo Moyes, autorka bestsellera "Zanim się pojawiłeś"
 
"Dziennik Bridget Jones" ery cyfrowej.
"Daily Record"
 
Pomysłowa… spodoba się fanom Davida Nichollsa.
"Daily Mail”
 
P.Z. Reizin pracował jako dziennikarz i producent w prasie, radiu i telewizji, zanim przerzucił się na pisarstwo. Był związany z kilkoma internetowymi start-upami, z których żaden nie zagroził pozycji Google’a, Twittera ani Facebooka. Mieszka w Londynie z żoną i córką.
 
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar