2019-01-19

DEKORACJA WNĘTRZ

Jak wybrać nowoczesny obraz do salonu?

Dobór odpowiednich obrazów do charakteru danego stylu to prawdziwe wyzwanie. Dodatki we wnętrzach są akcentem uzupełniającym stylistykę całego pomieszczenia – odpowiednio dobrane mogą kompletnie odmienić wygląd salonu, sypialni, kuchni czy gabinetu. Od najdawniejszych czasów najpopularniejszą dekoracją wnętrz są obrazy. Jednak czy zawsze pasują one do całej aranżacji? Zobacz, na co należy zwrócić uwagę wybierając nowoczesny obraz do salonu.

 

Kamil Jakobczak the roots of existence akryl


Idealne miejsce
 
Zanim wybierzesz się na poszukiwania odpowiedniego obrazu do salonu, upewnij się, że masz na niego miejsce na pustej ścianie. W salonie najlepiej prezentują się obraz powieszone:
 
  • nad komodą – świetnie komponują się też z innymi dekoracjami, takimi jak figurki czy zdjęcia, które stoją na komodzie,

 

  • nad sofą – wraz z wygodną i okazałą sofą, ciekawy obraz tworzy interesującą kompozycję jako przestrzeń przeznaczoną do relaksu,

 

  • nad stołem – efektywnie przyciąga wzrok w trakcie jedzenia posiłku.

 

Kontrola nad umiarem
 
Pamiętaj, że w wypadku nowoczesnych obrazów do salonu, powinno się zwracać uwagę na zachowanie estetycznego umiaru. Obraz tego rodzaju powinien być ciekawym akcentem, zwracającym uwagę i odpowiednio komponującym się z aranżacją. Zbyt duża liczba dodatków może sprawić, że pomieszczenie będzie „zbyt ciężkie”, przez co nie tylko nie będzie się dobrze prezentować wizualnie, ale również może nie być przyjemne w czasie przebywania w nim.

Rozmiar obrazu
 
To ważna kwestia w czasie wyboru odpowiedniego obrazu. Oczywiście, niebagatelną rolę będzie tu grać wielkość miejsca, jaki mamy do zagospodarowania. Aczkolwiek dobrze jest odpowiednio przemyśleć kwestię rozmiaru, aby obraz miał szansę prezentować się jak najlepiej. Nowoczesne obrazy do salonu powinny wisieć mniej więcej na wysokości wzroku, aby można było je zobaczyć w pełnej okazałości, dlatego niekorzystnie będą się prezentowały powieszone za wysoko lub za nisko na ścianie. Oczywiście, w tej kwestii możemy postawić na jeden duży malunek, zajmujący pół ściany lub kilka mniejszych. Wybierając drugą opcję warto zwrócić uwagę, aby powieszone obok siebie obrazy odpowiednio się dopełniały, czyli były utrzymane w podobnej stylistyce. 
 
Odpowiednia rama 
 
Pamiętaj też, że – decydując się na kilka obrazów w jednym pomieszczeniu – wszystkie ramy powinny być wykonane z tego samego materiału i mieć identyczny kolor. Dzięki temu stworzysz harmonijną przestrzeń z pasującymi do siebie dekoracjami. Tutaj kwestia gustu wydaje się mieć pierwszorzędne znaczenie, ale warto wizualnie „przymierzyć” kilka ram do danego obrazu, aby wybrać taką, która prezentuje się najkorzystniej. 

Komentarze (1)

Mariusz (2019-10-21 18:52:35)
Rozmiar obrazu
Rozmiar obrazu ma kluczowe znaczenie dlatego po wielu poszukiwaniach wybrałem do salonu 80 cm x 120 cm abstrakcję geometryczną https://www.abstractstudio.eu/galeria-nowoczesne-obrazy-na-plotni
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar