2008-07-23

Byliśmy tam...

Rynek w Nowym Sączu

Rynek został ustalony w akcie lokacyjnym miasta i stanowił jego dwunastą część. Z przylegającymi ulicami i budynkami tworzy szachownicowy układ miasta.

W XVII wieku w rynku znajdowało się 40 domów, początkowo drewnianych, później z cegły i kamienia. Pożary i nowa zabudowa zmieniły wygląd rynku. Stopniowo zniknęła architektura renesansowa oraz podcienia, a liczba kamienic zmniejszyła się do 30.

W 1871 roku rynek wyłożono kamieniem, jednak staraniem władz miejskich w 1966 roku rynek wyłożono płytami. Po wojnie zlikwidowano z rynku jarmark i usunięto kramy, a postoje dorożek zostały wyparte przez taksówki.

W październiku 2005 roku na nowosądeckim rynku odsłonięto pomnik Jana Pawła II. Równocześnie rozpoczęto budowę nowej multimedialnej fontanny, która została oddana do użytku w kwietniu 2006 roku.

Pięknie prezentuje się także Ratusz - eklektyczna budowla w Rynku, z wieżą zegarową. Zbudowany w latach 1895 - 97, z wystrojem w stylu neorenesansowym i neobarokowym.

Zegar ratuszowy z firmy Heinz sprowadzono w 1901 roku z Pragi. Ratusz otoczono zielenią w 1898 roku.

Fryz nadokienny tworzą herby 33 miast polskich, z którymi Nowy Sącz utrzymywał kontakty handlowe. Ganek obiegający wieżę ratuszową służył do 1960 roku jako punkt obserwacyjny zawodowej straży pożarnej. Wieża ma bogaty wystrój rzeźbiarski: u jej szczytu wzbijają się do lotu cztery kamienne orły, a niżej, przed frontem znajduje się figura królowej Jadwigi z berłem Akademii Krakowskiej i wieńcem laurowym.

Reprezentacyjne schody prowadzą na wysoki parter i piętro. Barwne malowidła w reprezentacyjnej sali przedstawiają ważne momenty z historii miasta. W 1991 roku orzeł z iglicy otrzymał królewską koronę.

W całym rynku znajduja się na około urocze kamieniczki.
Kamienice przy Rynku - w tle bazylika św. Małgorzaty Kamienice przy Rynku - widok z wieży ratuszowej Kamienice przy Rynku - w tle bazylika św. Małgorzaty Wokół rynku znajduje się 30 kamienic pochodzących z XVIII i XIX wieku w miejscu budynków zniszczonych przez pożary i wojny.

Nowo budowane kamienice były piętrowe: na piętrze zanjdowały się mieszkania, a na parterze pomieszczenia na sklepy i składy towarów.

Dachy kryte były słomą lub gontem, później dechówką ceramiczną, rzadko blachą.

Na zapleczach budynków większych kamienic znajdowały się obiekty gospodarcze oraz pomieszczenia dla służby i lokatorów. W najstarszych kamienicach zachowały się sienie, do których można było wjechać wozem z towarami.

Niektóre kamienice budowane były z użyciem elementów z wcześniejszych budowli. W gotyckich piwnicach powstają puby i restauracje.

Po wielu latach znowu zagościłam do Nowego Sącza, niepoznając go zupełnie. Jeśli i Wy macie ochotę podpatrzeć urocze miasteczko to zapraszam do Nowego Sącza, a póki co pooglądajcie zdjęcia Rynku.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kuzera

Galeria zdjęć:

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar