2018-06-25

SPORT

Bieg po sprawne stawy

Lato to czas, na który wszyscy czekają z niecierpliwością. To idealny moment na wzmożoną aktywność, kontynuowanie swoich ulubionych sportów albo rozpoczęcie  nowych. Prowadząc aktywny styl życia należy jednak pamiętać o odpowiednim, dobrym przygotowaniu, diecie dobranej do swoich potrzeb i dodatkowej suplementacji, aby chronić układ ruchu podczas nieuniknionych przeciążeń. 

 

Ważna rola chrząstki stawowej
 
Podczas intensywnego treningu można odczuwać dyskomfort związany ze „ścieraniem się” chrząstki stawowej. Zmagają się z nimi przede wszystkim osoby starsze, ale problem coraz częściej pojawia się u osób młodszych, szczególnie tych intensywnie uprawiających sport, gdzie dochodzi do silnej eksploatacji stawów. Dlaczego chrząstka stawowa jest tak ważna? Chrząstka stawowa nazywana tkanką łączną pokrywa zakończenia kości. Jej głównym składnikiem budulcowym jest kolagen typu II, glikozaminoglikany (kwas hialuronowy, siarczan chondroityny), a także w mniejszym stopniu proteoglikany oraz inne białka. Składniki te tworzą tzw. macierz międzykomórkową, która wypełnia przestrzenie międzykomórkowe. Dzięki temu tkanka posiada wiele zalet. Należą do nich, między innymi, odporność na tarcie i amortyzacja wstrząsów. Dodatkowo w strukturach chrząstki potrafi jednocześnie zajść proces rozkładu uszkodzonych włókien i ich odbudowy. 

Intensywny wysiłek fizyczny a zużywanie się chrząstki stawowej 
 
Niestety te dwa procesy jakimi są rozkład i odbudowa włókien może zostać w pewnym momencie zachwiany. Dyskomfort związany ze stawami występuję zarówno u zawodowców, którzy trenują regularnie, jak i u osób uprawiających sporty amatorsko. Dlaczego? Podczas intensywnych treningów dochodzi do „ścierania chrząstki” a niestety ich odnowa nie odbywa się tak szybko. W przypadku tej drugiej grupy wpływ ma przede wszystkim złe przygotowanie do treningu lub przeforsowanie, które pojawia się po zbyt intensywnych 
wiczeniach, niepoprzedzonych rozgrzewką. 
 

Wiek a chrząstka stawowa 
 
Obecnie co trzecia osoba powyżej 40. roku życia odczuwa dyskomfort związany ze stawami. U osób starszych jest to tak zwany etap „zużycia stawów”. Dochodzi w tym okresie do trwałych uszkodzeń chrząstki, przez co zdecydowanie trudniej jest naprawić ich strukturę ze względu na obniżenie tempa metabolizmu. Z wiekiem ubywa składników chrząstki, niestety jest to nieuniknione, dlatego trzeba wspomagać jej regenerację, aby cieszyć się ruchomością stawów jak najdłużej. 

Collaflex wsparciem dla stawów  
 
Wiek, intensywna aktywność fizyczna albo nieprawidłowy styl życia to jedne z czynników wpływających na uczucie dyskomfortu związanego ze stawami. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie bezpieczeństwa - w tym odpowiednie przygotowanie do treningów oraz suplementacja w postaci składników naturalnych występujących w chrząstce stawowej. 
 
Oprócz odpowiedniej diety i przygotowania warto zaopatrzyć się w preparaty zawierające kolagen, który wspomaga regenerację stawów. A to właśnie on stanowi podstawę suplementów diety - Collaflex. 
 
Collaflex pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowiej pracy stawów. Posiada w swoim składzie Collatrin®, który zawiera składniki macierzy międzykomórkowej tkanki chrzęstnej: kolagen typu II, siarczan chondroityny oraz kwas hialuronowy. Collaflex zawiera także witaminę C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki. Ponadto witamina C pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.
 
 
 

Collaflex Sport dla aktywnych
 
Dla osób aktywnych fizycznie, dbających o utrzymanie prawidłowej kondycji chrząstki, ścięgien i więzadeł, preparatem uzupełniającym dietę jest Collaflex Sport. 
 
Produkt posiada w swoim składzie Collatrin®, który zawiera składniki macierzy międzykomórkowej tkanki chrzęstnej: kolagen typu II, siarczan chondroityny oraz kwas hialuronowy. Dodatkowo Collaflex Sport posiada kolagen typu I, który jest głównym składnikiem ścięgien i więzadeł oraz witaminę C, pomagającą w prawidłowej produkcji kolagenu. Skład produktu został wzbogacony o mangan, który pomaga w prawidłowym tworzeniu tkanek łącznych.
                                                                                                   
 
 
Więcej informacji o produkcie na stronie www.collaflex.pl.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar