2006-11-11

Czy wiesz, że...

7 ZDROWOTNYCH ZABOBONÓW

1. Karmienie piersią zabezpiecza przed zajściem w ciążę.
Wiara w to przyczyniła się do niejednej ciąży! Rzeczywiście - hormon pobudzający laktację wstrzymuje jajeczkowanie, ale tylko przez 6-8 tygodni po porodzie.
W tym czasie zaś kobiecie i tak nie wolno podejmować współżycia. Jest to okres potrzebny na wygojenie się dróg rodnych. Potem jajniki podejmują swoje normalne funkcje. Choć więc u karmiącej matki nie występuje miesiączka, zdarza się, że mimo to dochodzi do owulacji. Jest to równoznaczne z możliwością zapłodnienia.

2. Gdy skórka pomidora "przyklei" się w żołądku, powoduje wymioty.
Nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Kwasy trawienne nie pozwolą na przyklejenie się skórki. Wymioty mogą być ewentualnie spowodowane niedokładnym umyciem pomidora i zatruciem chemikaliami, które są na skórce.

3. Picie octu szybko i bardzo skutecznie pomaga schudnąć.
To wyjątkowo niebezpieczny pogląd. Picie w ciągu dnia kilku łyżek octu (oczywiście mowa jest o spirytusowym) rzeczywiście odchudza - rujnując przy tym zdrowie. Ocet bardzo silnie podrażnia bowiem śluzówkę żołądka, powodując jej permanentny stan zapalny i utratę apetytu. A "przy okazji" jeszcze niszczy m.in. wiele witamin i może uszkodzić nerki.

4. Opalanie się na słońcu lub w solarium leczy trądzik.
Może się tak wydawać, bo buzia po opalaniu przez pewien czas wygląda lepiej - krosty są mniej widoczne i skóra się nie świeci. Ale jest to "zasługa" wysuszenia skóry. Wkrótce zaczyna ona ze zdwojoną energią produkować łój, który zatyka pory i krost szybko przybywa.

5. Jedzenie lodów zimą grozi zachorowaniem na anginę.
Nic podobnego! Właśnie w zimie gardło jest mniej narażone na szok termiczny niż latem. Natomiast jedzenie lodów czy picie mrożonych napojów podczas upałów powoduje gwałtowne oziębienie gardła i miejscowe osłabienie śluzówki. Ochrona przed wirusami i bakteriami jest wtedy mniej skuteczna i dlatego łatwiej "złapać" anginę.

6. Osoby szczupłe nie mają problemów z cholesterolem.
Dlaczego jest to okropna bzdura? Ponieważ można źle się odżywiać i mieć wysoki poziom cholesterolu, a jednocześnie utrzymywać szczupłą sylwetkę, katując się głupimi dietami odchudzającymi. Inny przykład to nałogowi palacze, którzy często są wręcz chudzi, bo papierosy wpływają hamująco na apetyt. Palenie niszczy jednak "dobry" cholesterol i osłabia ścianki tętnic, co sprzyja odkładaniu się na nich "złego" cholesterolu.

7. Im więcej zażywa się witamin, tym jest się zdrowszym.
Każda przesada jest niedobra, a w tym przypadku może być naprawdę groźna dla zdrowia. Przedawkowanie witamin i minerałów bywa bardziej niebezpieczne od ich okresowego niedoboru, bo prowadzi do zatrucia organizmu - zaburza przemianę materii i pracę wielu narządów wewnętrznych. Często bardzo obciąża wątrobę i nerki. Może również spowodować np. poważne kłopoty trawienne, przewlekłe bóle głowy, a nawet zakłócić pracę serca.
Źródło: Naj

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar