2017-11-29

Perfumy

Perfumy unisex – co warto wiedzieć

Podobno perfumy nie mają płci – to właśnie ta zasada przyświeca znanym producentom perfum unisex oraz osobo, które je noszą. Co sprawia, że perfumy unisex cieszą się popularnością wśród klientów i kto najchętniej po nie sięga?

 

Unisex, czyli dla wszystkich?

W pewnym sensie tak – zapachy z tej kategorii skierowywane są bowiem zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Stanowią sprzeciw wobec podziału perfum i nut zapachowych na odpowiednie wyłącznie dla przedstawicieli jednej bądź drugiej płci. I, jak się okazuje, znalazły grono miłośników, którym przyjęty ogólnie podział na zapachy damskie i męskie nie odpowiada.

Unisex to coś pomiędzy subtelnym i delikatnym aromatem perfum damskich a wyrazistą i mocniejszą wonią perfum dla mężczyzn. Granice nie są tu wyraźne – oznacza to, że w perfumach unisex swobodnie czują się zarówno panie, jak i panowie preferujący niestandardowe kompozycje.

Nie oznacza to jednak, że zapachy unisex przypadną go gustu każdemu. To raczej propozycje dla osób, które wśród najpopularniejszych produktów ze sklepowych półek nie mogą znaleźć tego, co w pełni im odpowiada i odzwierciedla ich styl.

Podział na perfumy dla niej i dla niego

Dawniej pytania takiego nie zadawano. Spośród pachnideł każdy wybierał to, które najbardziej mu odpowiadało. W XIX wieku sytuacja jednak się zmieniła – pojawiły się zapachy dedykowane kobietom i przeznaczone dla panów. Dziś z łatwością je rozróżnimy zanim jeszcze otworzymy flakon i uwolnimy z niego esencję. To właśnie stylistyka buteleczek – ich kolor, kształt i elementy ozdobne – pozwala przypuszczać, co znajdziemy w środku.

Choć produkcja perfum dla niej i dla niego ma się doskonale, można zauważyć modę na perfumy unisex, które pojawiają się w dorobku coraz większej rzeszy projektantów. Za pierwszy zapach tego typu, który odniósł sukces, uznano One Calvina Kleina – był to rok 1994. Dziś perfumy uniwersalne oferuje już znacznie więcej marek, w tym tak popularne jak Kenzo, Sisley, Karl Lagerfeld czy choćby Dolce & Gabbana.

 

Jak to pachnie?

Akordy kwiatowe, ziołowe czy cytrusowe są tym, co tworzy nuty zapachowe w perfumach damskich i męskich. To właśnie te wonie znajdziemy w większości uniwersalnych kompozycji, co nie oznacza, że poszczególne z nich nie różnią się od siebie.

Wśród perfum unisex Montale pojawiają się np. mieszanka o charakterze orientalno-drzewnym, w której obok szafranu i róży występuje wetyweria, skóra czy drzewo sandałowe. W zapachach Cartier wyczuć można m.in. bergamotkę, lawendę, cedr i białą ambrę, a w kompozycji Hermes – kumkwat, jaśmin oraz miętę. Ekskluzywne perfumy Joanne Basset to z kolei mieszanka ekstraktów pozyskiwanych wprost z natury – cytrusy, neroli, tuberoza, ylang-ylang czy kadzidło to tylko niektóre z akordów, łączących się w uniwersalne, damsko-męskie kompozycje.

Perfumy z kategorii unisex stanowią ciekawą alternatywę dla zapachów zaszufladkowanych jako wyłącznie damskie lub wyłącznie męskie. Także wśród nich znajdziemy kompozycje łagodniejsze i mocniejsze, o różnym charakterze. A ponieważ moda na unisex wraca, ich wybór jest naprawdę spory.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar