2017-10-28

RECENZJE REDAKCJI

"BYĆ JAK AUDREY HEPBURN" Mitchell Kriegman

"...jeśli udajesz, że jesteś inną prawdziwą osobą, to oszustwo. Jeżeli udajesz, że jesteś lekarzem i leczysz kogoś, to przestępstwo. Ale jeśli udajesz, że jesteś Audrey Hepburn, nie ma na to paragrafu.".

   Fragment książki

Fascynacja brytyjską aktorką, modelką i działaczką humanitarną Audrey Hepburn, mającą w swoim dorobku mnóstwo znanych filmów jak chociażby: „Śniadaniu u Tiffany’ego", "Rzymskie wakacje", "Wojna i pokój", "Szarada"..., jej kreacjami filmowymi, stylem, cytatami, doprowadza główną bohaterkę powieści do wielu zdarzeń, które dla Lisbeth okażą się najlepszą lekcją życia, jaką mógł jej ofiarować los.

Ludzie zamieszczając recenzje w internecie, często spojlerują, więc rzadko je czytam. Chcę być zaskoczona przez cały czas czytania. Biorąc książkę do ręki, często nawet nie czytam jej opisu z tyłu, tym bardziej tego zamieszczonego na stronie internetowej, bo uwielbiam każdy element, który może mnie zaintrygować. Czasem więc zdarza się niestety, że spotyka mnie rozczarowanie, w tym jednak przypadku absolutnie tak nie było!

Książka jak najbardziej trafiła w mój gust, a czytanie jej sprawiło mnóstwo przyjemności. Nie toleruję szczegółowego zdradzania elementów fabuły, sama tego nie robię. Staram się skupić na głębszym przemyśleniu całości przeczytanej książki i zachęcić innych do jej przeczytania, poprzez wyrażenie własnej opinnii o niej, ale w sposób szerszy, czasem filozoficzny. Wystarczający jest opis z tyłu książki, nie ma potrzeby zdradzać więcej.

 

Dla osób, którym doskonale znane są ikony elegancji, znane marki i domy mody Chanel, Dior, Givenchy..., dla których "mała czarna", to coś więcej niż tylko sukienka, a sznur prawdziwych pereł, to nie jakaś tam biżuteria, to styl bycia. To coś, co czyni prawdziwie glamour i zawsze będzie postrzegane jak synonim szyku.

 

 

Powieść poleciłabym przede wszystkim młodym dziewczynom, które zachwycają się światem show biznesu, fascynują modą, są pełne marzeń o lepszym życiu, mając często złudne poczucie, że ludzie sławni, piękni i bogaci mają przecudowne życie, a całe zło tego świata ich omija szerokim łukiem.

 

Dzięki przeczytaniu książki będą miały świadomość, że warto marzyć, mieć pasje i dążyć do lepszego życia, ale jednocześnie dają lekcje, że gwarantuje je ciężka praca, a nie łatwa droga, która często okazuje się być złudzeniem, a spotkani na niej ludzie, zwykłymi niegodziwcami.

 

Tak szybko jak wejdziesz na szczyt, równie prędko możesz z niego spaść, ale ten upadek będzie bardzo bolesny. Którąkolwiek z dróg wybierzesz, bądź sobą i pewną konsekwencji podjętych działań.

 

 

Książka z morałem, która niesamowicie wciąga, wartka akcja nie pozwoli ani na chwilę się znudzić czytelnikowi.

 

W gruncie rzeczy nasuwa się wniosek, że szczęście gwarantuje zupełnie coś innego, a mianowicie wartości, które posiadamy, rodzina, która jest z nami nie zależnie od wszystkiego, bliscy nam ludzie i prawdziwi przyjaciele, którzy nie znikną, kiedy im się znudzimy lub już się do niczego nie przydamy.

Chcemy być kimś innym, bo tak naprawdę wyobrażamy sobie, że ta osoba ma lepiej, choć niekoniecznie ma to pokrycie w faktach. Jednak kiedy wybierzemy bycie sobą i zaczniemy liczyć na siebie, unikniemy rozczarowań i zyskamy poczucie, że coś co staje się naszym udziałem, jest tylko i wyłącznie naszą zasługą.

 

Tak samo łatwo jak coś zyskać, można również stracić, wtedy świat w blasku, w jednej chwili pęka jak bańka mydlana, pozostawiając rozczarowanie i wstyd. Z kim wtedy zostaniemy, gdzie się podziejemy?

Główna bohaterka myśli, że to ona wykorzystuje "swoje pięć minut", a w gruncie rzeczy to inni, wykorzystują ją do swoich celów, bawiąc się jej kosztem. Nawet pomagając komuś, w efekcie jest manipulowana, a w ostateczności, to od niej się odwraca i wybiera zło, które jest przecież tak dobrze znane i chyba dla niektórych znacznie lepsze, niż walka o prawdę.

Znacie powiedzenie: "Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one", problem jest wtedy, kiedy wcale tego nie chcesz. Bezwzględny świat celebrytów szybko Ci pokaże, gdzie Twoje miejsce. Wyjdą na jaw brudy, w jaki sposób niektórzy "robią swoją karierę" i do czego są zdolni by mieć to, czego pragną. Kontrola pieniądzem i wpływami, ciemne interesy. To wszystko, o czym wiedzą dorośli, a co dla nastolatków jest jeszcze tajemnicą. Nic nie jest tym, czym się wydaje, gdyż wszyscy grają mając za plecami wpływy i fundusze powiernicze.

 

W książce mamy między innymi przedstawiony świat, który każdy z nas zna zazwyczaj tylko z portali plotkarskich, gazet, czy mediów. Show biznes, który dla mnóstwa młodych ludzi postrzegany jak coś niezwykle atrakcyjnego, a osobistości, które w nim się obracają, niczym bogowie, kórych się wielbi, pragnie się ich autografów, selfie z nimi i marzy, by kiedyś stanąć z nimi na ściance. W tym sęk, że gwiazdy show biznesu, to nie bogowie, a zwykli ludzie, którzy często swoje aktualne pozycje komuś zawdzięczają.

To uwielbienie tłumów napędza ich kult, dodaje im blasku i pewności siebie. Bez nich byliby nikim. Tak więc analogicznie zwykły "nikt", również może być "kimś". Wystarczy tylko znaleźć się o właściwym miejscu, we właściwym czasie i spotkać właściwe osoby, a wszystko może się zdarzyć. Marzenia są osiągalne dla każdego, a to co najlepsze nie jest zarezerwowane tylko dla wybranych, to od nas zależy, gdzie chcemy być.

To nie są puste slogany, to fakty,na które mam poparcie w obserwacji wielu sławnych ludzi, proszę chociażby przykład Kim Kardashian. Nie wszyscy wiedzą, że Kim tak naprawdę nie zrobiła sławy tylko poprzez film porno, ale już wcześniej przyjaźniąc się z dziedziczką fortuny, dobrze już znanej i popularnej Paris Hilton. Praktycznie na "jej plecach" zaczęła realizować swój plan bycia kimś znanym i udało się jej to doskonale. W Polsce również nie brakuje tego typu "karier", wystarczy przyjrzeć się niektórym bardzo wnikliwie od samego początku, kto z kimś się zadawał i co robił po drodze, by wspinać się wyżej.

W gruncie rzeczy ten świat to śmietnik, zbiór fałszu, obłudy, bezwzględności, braku głębszych wartości, ukierunkowany na pieniądz, który napedza całą spiralę zgnilizny. W nim nawet Ci, którzy są ofiarami, sami przejmują cechy oprawców, zżyci z nimi, nie znają innych wartości.

Zawsze jest cena, którą przyjdzie zapłacić!

Oczywiście są wyjątki od reguły, ale niestety są to jednostki (również w powieści poznamy osobę, która choć obraca się w tym świecie, jest wartościowym człowiekiem).

Nie znając tego świata i ludzi osobiście, tylko możemy sami uważać, że mają wszystko i są szczęśliwi, w gruncie rzeczy, może to równie dobrze być tylko grą, złudzeniem. Często pozory mylą i o tym też dowiemy się z powieści. Choć poniższy cytat dotyczy głównej bohaterki, równie dobrze może być też życiem każdego z celebrytów. Kiedy tylko czeka się na czyjś sekret, aby się podwinęła noga, by tylko upokorzyć i wywlec na wierzch to co najgorsze, by później liczyć zyski.

 

"Nie ma gorszej sytuacji od takiej, w której twoje osobiste problemy i najcięższa sytuacja, w jakiej się znalazłeś, są przerabiane przez media ogólnokrajowe tak, że każdy może ci dołożyć."

   Cytat z książki

 

Wątki poboczne są równie fascynujące jak główny, dlatego książkę czyta się szybko, lekko, to jedna z tych, od których nie możemy się oderwać, gdyż tak bardzo jesteśmy ciekawi, co będzie dalej. To podróż, w którą nas zabiera autor, a my płynnie zwiedzamy różne światy, delektując się historiami poszczególnych bohaterów, które przedstawione niezwykle barwnie zmuszają czytelnika do zastanowienia się nad każdą postacią i wyrobieniu sobie o niej własnej opinii.

 

Determinacja w dążeniu do wyznaczonego celu ma również kilka twarzy, a każda z nich swoje pragnienia zaspokaja na swój własny specyficzny sposób, co czyni bohaterów jeszcze bardziej interesującymi, mimo, że nie zgadzamy się z nimi, bądź wręcz potępiamy za pewne zachowania. Choć powieść momentami bywa przewidywalna, to znajdziecie w niej również wiele momentów zaskoczenia.

Wspomnę również o okładce, która jest niezwykle elegancka i przepięknie się prezentuje w bibloteczce. Pasuje też do treści książki, a taką spójność bardzo lubię.

 

 

Jeśli się zastanawiasz nad książką na jesienne wieczory, ta pozycja z pewnością Ci przypadnie do gustu, bądź jednak pewna, że nie spędzisz nad nią kilku wieczorów, ale nabierzesz ochoty na przeczytanie jej w jeden-taka właśnie jest ;)

 

Książka dostępna jest tutaj: www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/byc-jak-audrey-hepburn/

 

 

 

Tekst, zdjęcia:

NekropolisQueen

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar