2008-06-03

Nowinki

Zmarł Yves Saint-Laurent

Yves Saint-Laurent urodził się 1 sierpnia 1936 w Oranie w Algierii, Już gdy miał 17 lat przybył do Paryża z teczką własnych rysunków. Wkrótce zwyciężył w konkursie na projekt sukienki koktajlowej i dzięki redaktorowi naczelnego Vogue'a doszło do spotkania z Diorem. Po 15 minutach rozmowy Christian Dior zatrudnił młodego Saint-Laurenta na stanowisku głównego projektanta. Po śmierci Diora w 1957 YSL stanął na czele domu mody Diod.

Gdy odnosił największe sukcesy został powołany do wojska w związku z wojną francusko-algierską. Niestety doznał tam załamania nerwowego, ponieważ został brutalnie odrzucony przez kolegów z wojska z powodu jego orientacji seksualnej. Trafił do szpitala psychiatrycznego gdzie przeszedł nieskuteczną terapię elektrowstrząsowi, która miała na celu „przekształcić” go heteroseksualistę.

Gdy wreszcie Saint-Laurent wyszedł z załamania nerwowego, odszedł z domu Diora i założył własny dom mody. Pomógł mu finansowo jego partner zarówno w zyciu ja i w interesach - Pierre'a Bergé. Lata 60. i 70. to największe triumfy i przełomowe kolekcje. YSL wypromował wygląd bitników w modzie - skórzane krótkie kurtki, wysokie buty. Wprowadził modę na tweedowe marynarki, a w roku 1966 ubrał kobietę w smoking.

W styczniu 2002 Yves Saint Laurent odszedł na emeryturę, w czterdziestolecie rozpoczęcia swojej kariery.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar