2017-01-26

DZIECIAK

Atopowe zapalenie skóry – jak dbać o skórę dziecka?

Alergie są coraz poważniejszym problemem dzisiejszych dzieci i ich rodziców. Coraz częściej rozpoznawane jest także atopowe zapalenie skóry – jak postępować, gdy nasze dziecko jest na nie chore?

Czym jest atopowe zapalenie skóry?
 
Atopowe zapalenie skóry to alergiczne schorzenie dermatologiczne, które w ostatnich latach diagnozowane jest coraz częściej. Najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne i wiąże się z niewłaściwie funkcjonującym układem immunologicznym. Dochodzi do nadprodukcji przeciwciał IgE, które reagują na występujące w otoczeniu alergeny. Te zaś mogą się kryć zarówno w pożywieniu, jak i w powietrzu.
 
Choroba najczęściej dotyka dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, które nie ukończyły nawet pierwszego roku życia. U najmłodszych występuje ona najczęściej pod postacią wysypki i rumieni na buzi i owłosionej skórze głowy. U maluchów w wieku od 3 do 12 roku życia atopowe zapalenie skóry objawia się jako zmiany skórne pod kolanami, na łokciach, nadgarstkach. U jeszcze starszych wysypka może pojawić się na całym ciele.
 
Leczenie atopowego zapalenia skóry
 
Jeśli zauważysz, że Twój maluch ma bardzo suchą skórę, dokucza mu świąd (jest bardzo niespokojne, ma problemy ze snem) albo na jego skórze pojawiły się niepokojące zmiany – nie zwlekaj, wybierz się z nim do dermatologa.
 
Lekarz za pomocą badań określi czy rzeczywiście macie do czynienia z atopowym zapaleniem skóry. Wyznaczy również właściwą do etapu choroby i wieku dziecka terapię.
 
Jak pielęgnować skórę chorego dziecka?
 
Atopowe zapalenie skóry to choroba, która często powraca po długim czasie bezobjawowym. To dlatego odpowiedni tryb życia jest tak ważny!
 
Malucha należy też wraz z wiekiem nauczyć kilku podstawowych zasad unikania kontaktu z niebezpiecznymi alergenami. Dziecko musi przestrzegać diety (a właściwie wystrzegać się produktów zabronionych przez lekarza), ręce muszą być myte zwykłym mydłem, musi też unikać zwierząt futerkowych oraz… stresu.
 
Wysuszona skóra musi być stale nawilżana i natłuszczana (kilkukrotnie w ciągu dnia) specjalnymi, przeznaczonymi do tego typu skóry specyfikami, zwanymi emolientami. Tworzą one dodatkową warstwę ochronną, zabezpieczając przed utratą wody. Emolienty można zakupić w formie emulsji do kąpieli, lotionów, kremów czy maści. Dziecko powinno być kąpane maksymalnie przez 15 minut w ciepłej wodzie (z dodatkiem emolientu). Potem skóra musi być delikatnie osuszona i ponownie natłuszczona odpowiednim preparatem.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar