2016-12-05

DEKORACJA WNĘTRZ

Stara kuchnia w nowym wydaniu?

Kuchnia to mocno eksploatowane pomieszczenie w każdym domu i mieszkaniu. Podczas gotowania para może niszczyć ściany czy szafki i mimo regularnego sprzątania z biegiem czasu nie wygląda to dobrze. Co jakiś czas warto więc odnowić kuchnie – tym bardziej, że nie musi to kosztować majątku, a efekt może przerosnąć nasze oczekiwania. 

 

Kuchnia do remontu
Każda pani domu zna to uczucie kiedy wchodzi do mieszkania i pierwsze na co zwraca uwagę to kuchnia. Chcąc nie chcąc to miejsce w którym spędza się dużo, jeśli nie najwięcej czasu - przygotowując posiłki, a potem sprzątając po tej czynności. Ważne jest więc, aby kuchnia była zaprojektowana funkcjonalnie, ale i estetycznie. Z czasem w skutek użytkowania tego pomieszczenia podczas codziennych czynności traci ono swoją świeżość, kolory na ścianach są jakieś bledsze, podłoga także wymaga odnowienia, zawiasy w szafkach są poluzowane, a sprzęt AGD odmawia posłuszeństwa i coraz częściej wymaga naprawy. To sygnały, że czas na remont. Jeśli już podejmiesz decyzję, że chcesz odnowić kuchnię pomyśl czy nie warto jej także przearanżować, żeby była jeszcze bardziej funkcjonalna. 
 
Kilka kroków do nowej kuchni
Przearanżowanie kuchni ze względu na pełnione przez nią funkcje nie jest prostym zadaniem. Powinna być ona zarówno estetyczna jak i funkcjonalna, dostosowana do indywidualnych potrzeb domowników. Podczas aranżacji pamiętaj o zasadzie tzw. trójkąta roboczego czyli ciągu technologicznego w przestrzennym ustawieniu urządzań kuchannych w układzie lodówka – zlewozmywak - kuchenka. To pomoże Ci efektywniej poruszać się po kuchni. Funkcjonalna kuchnia to taka, gdzie przestrzeń jest wykorzystana optymalnie. Powinny się w niej znaleźć trzy strefy – przechowywania zapasów, czystości i gotowania. Pomiędzy nimi trzeba zachować odpowiednie odległości pozwalające na szybkie i sprawne poruszanie się. Kiedy już mamy wytyczone te strefy możemy skupić się na odnawianiu kolejnych elementów pomieszczenia. W pierwszym kroku zajmij się odświeżeniem ścian. Przed nałożeniem farby koniecznie trzeba odtłuścić ścianę, aby móc nałożyć nowy kolor. Gdy ściana jest już sucha możesz zacząć malować. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych farb – warto wybrać taką, która zawiera naturalne barwniki, dzięki czemu kolor będzie intensywny np. farby Pure&Original, którymi pomalujesz nie tylko ściany, ale również podłogi czy meble. Duża paleta kolorów daje Ci możliwość kupienia różnych kolorów tej samej farby i pomalowania tym samym rodzajem farby ścian, podłogi i mebli. Dużą wygodą w stosowaniu farb Pure&Original jest to, że nie potrzeba wcześniej żadnego dodatkowego przygotowywania powierzchni, samo odtłuszczenie wystarczy. Farba jest najlepszym i najszybszym sposobem zmiany wyglądu ścian. Możesz także użyć do tego celu tapety czy fototapety jednak w przypadku kuchni powinna być ona wyjątkowo trwała. W kuchni bowiem niezwykle ważne jest to jakich materiałów użyjesz – pamiętać bowiem trzeba o temperaturze, która panuje w tym pomieszczeniu, ma to duży wpływ na eksploatacje materiałów. 
 
Po odnowieniu ścian czas na podłogę. Jeśli mamy położony parkiet, można go pomalować i polakierować, zabezpieczymy w ten sposób podłogę przed wchłanianiem wilgoci oraz zanieczyszczeniami. Drobne zniszczenia na terakocie czy płytkach z kolei możemy zniwelować kładąc chodnik dywanowy. Gdy zniszczenia są duże niestety trzeba podłogę pokryć całkowicie – przy pomocy choćby linoleum, jeśli zależy nam na ograniczeniu kosztów. 
 
 
Stare meble także mogą wyglądać jak nowe, bez obciążania budżetu. Wszelkie urwane zawiasy trzeba wymienić, podobnie uchwyty. Naprawione meble odtłuszczamy i malujemy na kolor zgodny z naszą koncepcją. Tu także sprawdzą się farby Pure&Original zwłaszcza farby kredowe, które pozostawią na meblach piękny matowy kolor. 
 
 
Ważnym elementem kuchni są sprzęty AGD. To jest chyba najdroższy element remontu kuchni i nie ma co na nie żałować pieniędzy, bowiem są to sprzęty które są często używane i szybko się eksploatują. Jeśli zdecydujesz się na wymianę urządzeń AGD zwróć uwagę także na ich wzornictwo – dzięki temu możemy wnieść praktyczne i estetyczne rozwiązania. 
 
W kuchni znajdź także miejsce na dodatki. Umieszczenie zdjęcia, obrazu czy przymocowanie do ściany konstrukcji z garnków urozmaici przestrzeń. Fajnie sprawdzą się także świeże zioła – które ożywią kuchnie i wypełnią ją zapachem. 
 
 
Kuchnia jest sercem domu. Spędzamy w niej sporo czasu i dlatego powinna być ona funkcjonalna i estetyczna. Jest to także pomieszczenie, która najszybciej ulega zniszczeniu, dlatego raz na jakiś czas warto pokusić się o odświeżenie tego pomieszczenia. Można to zrobić szybko i w rozsądnym budżecie.
 
Więcej info na www.pureandoriginal.com 
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar