2016-10-11

Profilaktyka

Podczas stosunku czujesz ból?- powodem jest suchość pochwy

Naukowo ból podczas stosunku określany jest mianem dyspareunii. To przykra dolegliwość, której może towarzyszyć wiele objawów takich jak: krwawienie po stosunku, osłabienie pożądania, czy brak podniecenia. To zaburzenia w Twoim organiźnie może przyczynić się nawet do tego, że zaczniesz odczuwać niechęć do współżycia.  

 

 
Seks ma same plusy 
Ze stosunku powinny czerpać przyjemnośc obie strony, niestety nie wszystkie możemy się cieszyć z pozytywnych jego oznak. A Seks to samo zdrowie dobrze, przecież wpływa on zarówno na ciało, jak i  na psychikę człowieka. W całej tej sytuacji nie musisz jednak odczuwać oczywiście bólu. To właśnie przez stosunek dostarczamy swojemu orgaznizmowi  endorfin odpowiedzialnych za poczucie naszego szczęścia. 
Seks to nieocenione źródło szczęścia gdyż: 
 
 • niweluje wcześniej nagromadzony stres w organiźmie
 • zwiększa częstotliwość oraz siłę skurczów serca
 • limfa sprawniej odprowadza szkodliwe substancje z nadzego organizmu (co chroni nas przed żylakami!)
 • wydziela się hormon DHEA zwany hormonem długowieczności
 • buduje bliskość i specjalną więź między partnerami
 
Co zrobić, gdy seks sprawia Ci ból? 
Gdy stosunek staje się dla Ciebie bolesny od razu powinno Cię to zaniepokoić. Rozpocznij jednak od szczerej rozmowy z partnerem, nie zapominaj, że on może nie zdawać sobie sprawy z Twojego dyskomfortu. Czasem już zmiana pozycji poprawi jakość Waszego współżycia, ponieważ to właśnie za głęboka penetracja może być przyczyną odczuwalnego przez Ciebie bólu w pochwie. Jednak gdy i to nie pomoże warto skorzystać z pomocy specjalisty seksuologa, bądź ginekologa. 
 
Wsród powodów odczuwania bólu podczas stounku należy wymienić: 
 
 • infekcje intymne- powodujące suchość pochwy
 • przyjmowanie lekarstw
 • nadmierne, intensywne treningi fizyczne 
 • leczenie ginekologiczne
 • alergie
 • hormony- uregulowanie cyklu miesiączkowego
 
Wcześniej wspomniana dyspareunia, czyli ból okolic intymnych pojawiający się podczas stosunku ma różne podłoża : organiczne oraz psychologiczne. Towarzyszyć on może podczas pierwszego zbliżenia, rozpoczęcia współżycia (pierwotna) oraz  zaczyna przejawiać się u kobiet, które dotąd cieszyły się brakiem dyskomfortu przy współżyciu, odczuwające przyjemność, ze stosunku (wtórna).  Jeśli taki ból podczas współżycia będzie się powtarzał – nie zwlekaj udaj się do lekarza. Jednymi z symptomów dodatkowych dyspareunii jest również krwawienie z pochwy wynikające z mechanicznego uszkodzenia wysuszonej śluzówki pochwy. Brak pożądania połączony z zanikającym uczuciem podniecenia mogą stanowczo zniechęcić Cię do seksu. Jednak nie możesz się poddawać zawalcz o siebie i czerp na nowo radość z seksu. 
 
Po pierwszym kontakcie seksualnym faktycznie może pojawić się ból pochwy wynikający z przerwania błony dziewiczej. Częstojest on  połączony z uczuciem stresu związanym z tym pierwszym razem. Jednak ból występujący przy kolejnych zbliżeniach stanowi już prawdziwy problem, którego nie możesz zbagatelizować. Musisz bezwłocznie udać się do ginekologa, aby ustalić przyczynę bólu. Do innych organicznych przyczyn dyspareunii możemy zaliczyć: schorzenia narządu rodnego oraz wady wrodzone – wtedy jest niezbędna wizyta u lekarza specjalisty.  Podłoże psychogenne dyspareunii  może mieć swoje korzenie w niewłaściwych relacjach z obecnym  partnerem, bądź w złych wspomnieniach po poprzednich kontaktach seksualnych. Pernamentny stres lub znajdowanie się w sytuacji stresogennej mają również bezpośredni wpływ na  obniżenie się  poziomu przyjemności ze współżycia i odczuwanie bólu. 
 
 
Skutki życia w ciągłym stresie
Teoretycznie nie żyjesz pełnią życia,  gdy nie wykorzystujesz całkowicie swojego potencjału. Czy warto jednak podporządkować rytm całego dnia do ciągłej pogonii w realizowaniu nowych celów? Kiedy powiedzieć sobie: dość, odpocznij. Notoryczny stres oraz obawa nie spełnienia oczekiwań stały się synonimami naszych czasów. 
Przemęczona kobieta, żyjąca pod dyktando stresu nawet posiadając boga seksu w swoim łóżku nie będzie czerpała satysfakcji ze współżycia, a wręcz przeciwnie ból podczas stosunku stanowczo zniechęci ją do dalszych igraszek z partnerem. Gdy wzajemne pożadanie zanika, zmiejsza się również bliskość między kochankami, na czym cierpi relacja. Ciągłe rozmyślanie i analizowanie problemu tylko pogłębia stres- uniemożliwiając kobiecie rozlużnienie, przez co nie jest ona wystarczająco nawilżona. Pomoc w takim wypadku może okazać się bardzo prosta, wystarczy: 
 
 • dodatkowa porcja ruchu, np. nowe zajęcia fitness
 • pójście do kina, czy obejrzenie nowego serialu
 • kup nową książkę
 • idż do fryzjera bądź kosmetyczki
 
Niby drobna czynność, a znacząco może wpłynąć na jakośc Twojego życia seksualnego i razem z odejściem stresu pozbędziesz się również bólu podczas stosunku. 
 
Jeśli i to nie pomoże sięgnij po preparat przywracający pochwie prawidłowy stopień nawilżenia. Szybki efekt uzyskasz stosując globulki dopochwowe np. HydroVag®, przebadane w swojej skuteczności na Polkach.1 W aptece znajdziesz więcej preparatów, które mają pomóc zniwelować suchość pochwy, dlaczego więc właśnie wybrać globulki? Także są one skuteczniejsze w porównaniu do żelu, ponieważ ulegając stopieniu w pochwie powlekają ścianki ochronną warstwą. Zawarta w nich podwójna dawka hiauronianiu sodu nawilża błonę śluzową działając nie tylko doraźnie na objawy, ale również długoterminowo na przyczyny sochości pochwy. Po takiej kuracji seks znowu może okazac się przyjemnością. 

Burza hormonów
Hormony u kobiet stanowia niejednokrotnie obiekt żartów, szczególnie wśród mężczyzn. Gospodarka hormonalna ulega zmianom , powodując wahania nastrojów. Okres cyklu menstruacyjnego nie tylko reguuluje naturalne wydzieliny, ale odpowiada również za suchośc pochwy i związany z nia ból podczas stosunku. Dyskomfort podczas współżycia powodują również środki antykoncepcyjne, które mogą zmiejszać ilośc wydzielanego śluzu. Kobieta odczuwa wtedy podczas seksu ból, a każda próba zachęty ze strony partnera tylko wyprowadza ją z równowagi. Aby ratowac sytuacje, mężczyzna najczęściej szuka kompromisu i sięga po lubrykanty, czyli żele nawilżające dostępne do kupienia w każdej galerii. Nie zapominaj jedank, że ich pomoc jest krótkotrwała, działają tylko i wyłącznie na objawy, nie niwelując przyczyn suchości pochwy. Zatem sytuacja bólu podczas stosunku może się powtarzać. Znacznie skuteczniejsze jest w takiej sytuacji zastosowanie 7 dniowej kuracji globulkami dopochwowymi np. HydroVag®, które nie tylko nawilżają śluzówkę podczas zbliżenia, ale działają długoterminowo likwidując przyczyny suchości pochwy. Wspomniane globulki zawierają również kwas mlekowy i glikogen, przez co przywracają pochwie naturalne pH. Chronią ją również przed namnażaniem się szkodliwych bakterii, na które narażone są szczególnie kobiety stosujące antykoncepcje, aktywnie współżyjące. 

Infekcje intymne przyczyny
Pochwa kobiety ma swoja mikroflorę bakteryją, stanowią ją pałęczki kwasu mlekowego, które nadaja środowisku pochwy naturalny kwaśny odczyn i chronią przed bakteriami chorobotwórczymi. To właśnie w sytuacji zaniku lub niedoboru pałeczek środowiskopochwy zmiania swój odczyn z kwaśnego na zasadowy, w którym mogą rozwijąc się infekcje intymne.
 
Do objawów infekcji intymnej możemy zaliczyć:
 •  
 • wodnistą wydzielinę o rybim zapachu
 • białoszarą lub żółtą wydzielinę
 • ból, pieczenie, zaczerwienienie, świąd
 • czasem gdy zaatakowana jest cewka moczowa, odczuwasz parcie na pęcherz
 
Jeśli bólowi towarzyszą serowate upławy mogą one świadczyć o grzybicy! Infekcja nie tylko utrudnia kobiecie normalne funkcjonowanie, ale również może być niebezpieczna i powodować dalsze schorzenia: infekcje kanału szyjki macicy, jajowodów, czy przydatków. Jeśli u Ciebie pojawił się któryś z objawów niezwłocznie udaj się do ginekologa, którzy dobierze właściwa kuracje. Niestety przy infekcji intymej, stosując kuracje dopochowową uszkadzamy nabłonek pochwy i powodujemy jej suchość. Dlatego takie leczenie należy wspierac środkiem zapobiegawczym- nawilżającymi globulkami (HydroVag®), które unormują poziom nawilżenia pochwy, ale przywrócą także właściwe pH. Globulki sprawdzą się również przy wystąpieniu suchości pochwy spowodowanej alergiami np. przy wysuszeniu na skutek złych płynów do higieny intymnej, alergii na preparaty do higieny intymnej, uzywanieśrodkow plemnikobójczych czy tamponów. 
 
 
 
Nie daj się bólowi, walcz! 
 
Bez względu na przyczynę bólu podczas stosunku pamiętaj, że możesz go szybko zlikwidować. Podzielmy terapę na kilka kroków:
 
1. udaj się do lekarza specjalisty gdy tylko zauważysz dyskomfort w trakcie stosunku 
2. określ powód bólu i skutecznie go usuń
3. przy leczeniu bólu podczas stosunku (dyspareunii) należy sięgnąć po globulki dopochwowe z kwasem mlekowym (np. hydroVag®), które ureguluja pH pochwy i nawilżą jej śluzówkę
4. ostatnie i najważniejsze wprowadz do swojego życia więcej luzu i pamiętaj, że każdy zasługuje na odrobinę odpoczynku, by seks zamiast sprawiac ból, dawał przyjemność. 
 
Więcej informacji na:
www.hydrovag.pl 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar