2016-09-13

Czy wiesz, że...

Dieta podczas ciąży

Udało się – już niedługo zostaniecie rodzicami! Czas zadbać więc nie tylko o siebie, ale i o dopiero rozwijające się maleństwo. Jakich składników powinnaś mu dostarczać? Co możesz jeść, a czego lepiej unikać?

 

Co jeść w czasie ciąży?

Dotychczas nie zwracałaś uwagi na to co jesz? Teraz chodzi też o zdrowie malucha! Dlatego kiedy jesteś w ciąży powinnaś postawić na zdrową i urozmaiconą dietę.

W pierwszym i drugim trymestrze powinnaś spożywać ok. 2200-2300 kalorii, w kolejnym nieco więcej, 2300-2500. Stawiaj na kalorie, które nie są puste! Znajdziesz je w mięsie, rybach i jajkach (każdego dnia dwie porcje tych produktów), owocach, warzywach i produktach zbożowych (pięć porcji na dzień) oraz w zdrowych tłuszczach.

Racjonalne żywienie obejmuje trzy główne posiłki i dwa mniejsze. Zawsze jedz śniadanie, bo to najważniejszy posiłek dnia, który pomoże zwalczyć poranne mdłości. W ramach przekąsek serwuj sobie owoce i warzywa w najróżniejszej formie: sałatek, koktajli lub zup.

Mitem jest powiedzenie, że w ciąży można jeść za dwoje! W rzeczywistości więcej pożywienia oznacza więcej pracy dla Twojego układu trawiennego – a to wcale nie pomaga w rozwoju malucha.

Czego nie jeść w czasie ciąży?

W ciąży powinno się unikać jedzenia surowych produktów. Dlatego na te kilka miesięcy odstaw na bok egzotyczne sushi i owoce morza, ale również mleko niepasteryzowane (i wszelkie produkty na jego bazie), nieugotowane i nieusmażone jajka, surowe mięso (tatar) i ryby (w tym i wędzone). A wędliny wybieraj tylko pakowane próżniowo.

Owoce i warzywa dokładnie myj przed spożyciem i upewniaj się, że wszystkie produkty (zwłaszcza mięso) są dobrze ugotowane.

Lepiej unikać jest niezdrowego jedzenia typu fast-food i nie pozwalać sobie zbyt często bardzo kaloryczne – po urodzeniu malucha naprawdę trudno zrzucić zbędne kilogramy, więc po co ich sobie samej dokładać?

Wszelkie zakazy żywieniowe wynikają z troski o zdrowie Twoje i dzidziusia. Dlatego warto się do nich dostosować!

Czy mogę zrobić coś jeszcze?

Pamiętaj o tym, żeby stale nawadniać swój organizm – i Ty, i Twój maluszek potrzebujecie naprawdę duuuużo wody. Normalnie powinnaś wypijać ok. 2,5 l w ciągu doby, zaś w czasie ciąży ilość ta wzrasta o 600-800 ml. Pij przede wszystkim wodę, możesz też sięgać po soki owocowe i warzywne, herbatki owocowe i herbatę Rooibos.

Warto pomyśleć również o probiotykach ginekologicznych. Pomagają one w zadbaniu o właściwą mikroflorę pochwy, a tym samym pozwalają na uniknięcie groźnych dla ciąży infekcji intymnych. Więcej na ten temat możesz przeczytać na www.provag.pl.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar