2016-08-31

Profilaktyka

Prawidłowa flora bakteryjna miejsc intymnych

Nasze miejsca intymne mają swoją własną florę bakteryjną, o którą również trzeba dać. Jaka jest jej funkcja i jak utrzymać ją w prawidłowej formie?

Fotolia

Prawidłowa flora bakteryjna pochwy w 95% składa się z przyjaznych nam bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Poprzez wytwarzania kwasu mlekowego kreują kwaśne środowisko wewnątrz pochwy. Dzięki temu narządy rodne chronione są przed różnymi patogenami: bakteriami, grzybami i pierwotniakami, które nie mogą żyć i rozmnażać się w tak kwaśnym środowisku. Dodatkowo obecność tych bakterii sprawia, że drożdżaki powodujące grzybicę pochwy mają utrudnioną adhezję, czyli przyczepianie się, do komórek nabłonka wyściełających pochwę.
 
Jednak aby bakterie kwasu mlekowego mogły się rozwijać potrzebują odpowiednich warunków. Są również bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany hormonalne, środowiskowe czy na działanie antybiotyków. Tak więc ciąża, przyjmowanie doustnych leków antykoncepcyjnych, menopauza czy hormonalna terapia zastępcza mogą zaburzać równowagę we florze bakteryjnej znajdującej się w pochwie. Na zaburzenia hormonalne, a tym samym na florę bakteryjną pochwy, wpływają również stres czy nieregularny tryb snu. Podobnie dzieje się w przypadku przyjmowania antybiotyków – należy pamiętać, że nie muszą to być antybiotyki przyjmowane dopochwowo. Również te podawane dożylnie czy doustnie, ponieważ krążąc z krwią dostają się również w okolice intymne, będą zabijać fizjologiczną mikroflorę pochwy.
 
Nie tylko zmniejszenie liczby bakterii ochronnych miejsc intymnych mogą powodować zaburzenia równowagi mikroflory. Również warunki sprzyjające rozwojowi bakterii czy grzybów, takie jak ciąża, cukrzyca, długotrwała sterydoterapia, przyjmowanie leków immunosupresyjnych czy choćby przebyta infekcja wirusowa.
 
Dlatego, aby utrzymać nasze miejsca intymne w zdrowiu należy w chwilach większej podatności przyjmować probiotyki zwierające pałeczki Lactobacillus. Najlepszą, bo najskuteczniejszą i najszybszą, drogą podawania są wszelkie preparaty dopochwowe. Informacje o tym, jak często je stosować i jak je przechowywać można znaleźć na stronie lactovaginal.pl.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar