2016-05-12

URODA

Liposukcja brzucha - czy zabieg jest skuteczny?

Zabieg liposukcji brzucha należy do najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej. Od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród klientów klinik chirurgii estetycznej, każdego roku wzrasta ilość pacjentów, którzy poddają się procedurze medycznej. Na czym polega fenomen zabiegu liposukcji brzucha? Czy leczenie jest skuteczne?

 
Początki zastosowania w medycynie technik odsysania tłuszczu sięgają lat 20. XX wieku. W ciągu niespełna 100 lat liposukcja całkowicie zmieniła swoją formę, a przede wszystkim – zyskała status zabiegu bezpiecznego. Nowatorskie techniki pozwalają na wyeliminowanie bądź zredukowanie do minimum ryzyka wystąpienia powikłań. Współcześnie liposukcję wykonuje się, nie ingerując w sąsiednie tkanki, a sam zabieg nie wiąże się z dużym dyskomfortem dla pacjenta. Podstawowym krokiem, jaki powinien zostać przedsięwzięty przed przystąpieniem do operacji, jest prawidłowa kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Tylko w takim przypadku możemy mówić o zachowaniu standardów i bezpieczeństwa pacjenta. Poddając się zabiegowi liposukcji, warto wybrać klinikę z tradycjami oraz doświadczeniem, gdyż sam zabieg jest procedurą wysoce inwazyjną i wymaga odpowiednich kwalifikacji lekarza przeprowadzającego operację.
 
Rezultatem zabiegu liposukcji brzucha jest podkreślona talia i wymodelowana sylwetka. Należy zaznaczyć, iż liposukcja nie jest zabiegiem stricte odchudzającym, a przede wszystkim – zabiegiem niwelującym niedoskonałości sylwetki poprzez redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej zlokalizowanej na brzuchu. Liposukcję najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, rzadziej w znieczuleniu miejscowym. Wybór znieczulenia zależy od warunków operacyjnych oraz preferencji pacjenta. Chirurg rozpoczyna czynności od wykonania kilku niewielkich nacięć na skórze brzucha oraz bezpośrednim podaniu do tkanki tłuszczowej składającego się z soli fizjologicznej, adrenaliny oraz lignokainy roztworu znieczulającego. Następnie znieczuloną tkankę tłuszczową rozbija się specjalnym aparatem oraz usuwa zniszczone komórki tkanki tłuszczowej za pomocą sondy. Podczas jednego zabiegu nie należy odprowadzać tkanki tłuszczowej w ilości większej niż 3-4 litry, gdyż równowaga płynów w organizmie może zostać zachwiana. Zabieg trwa od 2 do 6 godzin. Warto też wiedzieć, ile kosztuje odsysanie tłuszczu z brzucha (więcej informacji: https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/liposukcja-brzucha-odsysanie-tkanki-tluszczowej-sposobem-na-zgrabna-sylwetke/) ,zabieg liposukcji tej partii ciała zamyka się na ogół w przedziale 6 500 - 9 000 zł.

Efekty zabiegu liposukcji brzucha
 
Czy liposukcja jest skuteczna? Odpowiadając na to pytanie, należy określić, jakie mamy oczekiwania wobec zabiegu. Liposukcja nie jest zabiegiem dla wszystkich, a rezultaty będą się różnić w zależności od wskaźnika BMI operowanej osoby oraz naturalnych warunków anatomicznych. Zabieg przyniesie najbardziej spektakularne efekty u szczupłych osób o normalnej budowie ciała, u których tkanka tłuszczowa jest zlokalizowana w ściśle określonych obszarach, w tym przypadku na brzuchu. Idealnym kandydatem do liposukcji będzie osoba, która posiada nadmiar tkanki tłuszczowej opornej na działanie diet odchudzających i treningów fizycznych. W takim przypadku liposukcja brzucha przyniesie wysoko pożądane efekty w postaci podkreślonej talii oraz płaskiego brzucha. U osób borykających się z nadwagą rezultaty nie będą aż tak widoczne, liposukcja nie jest bowiem metodą leczenia otyłości, a modelowania sylwetki i usuwania jej defektów. Przy znacznej nadwadze dodatkowo stosuje się inne, bardziej inwazyjne metody, na przykład lipektomię.
 
Wizja płaskiego brzucha kusi każdego z nas, jednak warto pamiętać, iż liposukcja nie rozwiązuje problemu na zawsze, gdyż po zabiegu konieczne jest stosowanie prawidłowej diety i prowadzenie aktywnego trybu życia. „Wprawdzie usunięte komórki tłuszczowe już nigdy się nie odrodzą, ale te, które pozostały, chętnie się nadmiernie rozwiną i zajmą miejsce starych komórek tłuszczowych. Może to spowodować zdeformowanie sylwetki. Tłuszczu nie ma bowiem w miejscach odessanych, ale w innych będzie narastał, tworząc nieregularne wałki i bardzo widoczne zgrubienia” – wyjaśnia w „Poradniku Zdrowie” dr Jacek Rogala, chirurg z wieloletnim doświadczeniem. Liposukcja jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie nowego życia, w którym obowiązuje niskokaloryczna dieta i aktywność fizyczna. Zabieg daje możliwość pozbycia się kompleksów i uzyskania efektu płaskiego brzucha. 

Komentarze (3)

S. (2016-05-13 13:01:50)
Na łatwiznę
Trochę to jest pójście na łatwiznę. Zawsze można trochę pobiegać, iść na siłownię i trochę więcej czasu to zajmie, ale kilka tysięcy zostanie w kieszeni.
M. (2016-05-12 23:22:43)
hmn?
ja nie za bardzo jestem przekonana do zabiegów tego typu, chyba bym się trochę bała, choć chętnie się pozbędę nadmiaru tłuszczyku.
Beata (2016-05-12 12:46:29)
Liposukcja
Od dawna chciałam zrobić ten zabieg. W łatwy sposób można pozbyć się tłuszczu. Póki co zbieram pieniądze.
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar