2015-03-09

KSIĄŻKA

KOBIETY DLA KOBIET

Tagi: książka
Wydawnictwo Poradnia K stawia na kobiety. Jego nakładem ukazało się już kilkanaście tytułów skierowanych właśnie do nich i przez kobiety napisanych. Poradnia K wprowadziła właśnie nową serię literatury dziecięcej w dopracowanej wizualnie i tekstowo serii „Latawiec”. Jej znakiem rozpoznawczym jest doskonała ilustracja, dopracowane teksty, mądre, działające na wyobraźnię opowieści.
  
Wydawnictwo założyły w 2009 roku cztery przyjaciółki, by opublikować wrażenia z podróży zaprzyjaźnionej z nimi Marzeny Filipczak. Tak do czytelników trafiła książka „Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet” opowiadająca o jej podróży w pojedynkę. Przez Azję. Debiut na rynku wydawniczym Poradni K zdobył Nagrodę Magellana i okazał się wielkim sukcesem, podobnie jak kolejna książka autorki, „Lecę dalej”. 
 
- Na początku działalności to właśnie tytuły podróżnicze stały się naszym znakiem rozpoznawczym – były to jednak zawsze pozycje wydawane  głównie z myślą o kobietach i ich odważnych przedsięwzięciach – mówi Dorota Ceranka-Czajkowska, współzałożycielka Poradni K. 
 
Taka też jest kolejna książka, opublikowana w koedycji z WAB, „Mój chłopiec, motor i ja. 
 
Z Druskiennik do Szanghaju 1934 - 1936”. Zredagowana przez Łukasza Wierzbickiego historia wyprawy Haliny Korolec-Bujakowskiej i jej męża motorem do Chin podbiła serca czytelniczek i zdobyła nagrodę im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego. Potem do księgarń trafiła kolejna pozycja autorstwa Marzeny Filipczak „Między światami” o podróży wokół Morza Kaspijskiego. Niezwykłym studium o ludzkiej naturze w ekstremalnych warunkach była natomiast „Annapurna. Góra kobiet” Arlene Blum. Ta historia pierwszej kobiecej wyprawy himalajskiej na niedosiężny szczyt zainspirowała wiele kobiet do sięgnięcia po niedostępne im dotąd cele. Jak mówiła autorka podczas wizyty w Polsce: - Miejsce kobiet jest na szczycie. To motto przyświecało naszej wyprawie. Ale można je odnieść do wielu dziedzin życia, wystarczy w siebie uwierzyć. Kobiety muszą poczuć swoją moc. Ta książka ma im w tym pomóc, pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych. 

Swoistą kontynuacją dyskusji o współczesnym feminizmie i kobiecym przywództwie było wydanie w 2014 roku książki „Supermenki. O seksie, władzy i pogoni za perfekcją” Debory L. Spar. Pozycja ta, która trafiła na listę bestsellerów New York Timesa, uzmysławia kobietom, że nie muszą być idealne, powinny dążyć do spełnienia przede wszystkim własnych oczekiwań. 
 
Hasło „wszystko jest możliwe” zdaje się być także myślą przewodnią właścicielek Poradni K. Obok wyjątkowej literatury dla kobiet zdecydowały się stworzyć serię „Latawiec” dla dzieci. Znów stawiają w niej na pisarki, jak Małgorzata Żółtaszek, której książka „Basałyk i Psotka idą do pracy” otwiera serię przygód niesfornego rodzeństwa, i Justyna Bednarek, której „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” i „Bajki muzyczne” ukażą się jeszcze tej wiosny. 
 
Cały czas dostępne w sprzedaży są „Sceny z życia rosyjskich milionerów. Zapiski francuskiej guwernantki” Marie Freyssac.
 
W przygotowaniu kolejna seria „Dreszcze” i nowe, ciekawe tytuły. 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar