2014-10-08

WARTO WIEDZIEĆ

Worki na śmieci – sprzątaj, segreguj, wyrzucaj

Tagi: ekologia
Czy wiecie, że przeciętny Japończyk produkuje co roku nawet tonę śmieci? Statystyczny Amerykanin jest niewiele lepszy, gdyż potrafi beztrosko wyrzucić nawet 864 kg odpadów. Ekologiczny budzik starają się przygłuszyć poduszką Europejczycy, gdyż Francuzi i Włosi wytwarzają od 300 do 330 kg na głowę. Wzorem mogą być też Polacy z wynikiem 250 - 300 kg śmieci na osobę w ciągu roku. Tylko 38% odpadów przeciętnego obywatela Unii Europejskiej trafia na wysypisko, reszta natomiast zostaje poddana recyclingowi, jest spalona lub kompostowana. Nam, Polakom, daleko do tego znakomitego wyniku i dlatego tym bardziej powinniśmy zainteresować się wyborem odpowiednich worków na śmieci. W ramach ciekawostki zastanówmy się także, ile worków byłoby potrzebnych w celu zapakowania wyżej wymienionych ilości odpadów.


 

 


Historia ze śmieciami w tle
Worki na śmieci są nazywane przez Francuzów sacs poubelle. Ich nazwa pochodzi od nazwiska prefekta miasta Seine, który przedstawiał się jako Eugene Poubelle. To właśnie on pod koniec XIX wieku stworzył pierwsze prawo dotyczące składowania śmieci i sprzątania ulic. Pierwszy worek na odpady stworzony z polietylenu powstał w latach pięćdziesiątych jako dzieło kanadyjskiego wynalazcy Henry’ego Wasylyka. Wcześniej, w latach trzydziestych i czterdziestych, starano się wybrać najtrwalszy i najwygodniejszy materiał do tworzenia worków o podobnych cechach. Obecnie przy ich wyborze powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wytrzymałość po to, aby umożliwić bezproblemowy transport odpadów, nie ryzykując uszkodzenia worka, do którego zostały one wyrzucone. Co jeszcze powinno nas szczególnie interesować?

Na co warto zwrócić uwagę?

Mocne, grube tworzywo to jedno. Dobrze jest, gdy worki na śmieci są biodegradowalne. Możemy być pewni, że w takim wypadku rozłożą się w glebie bez negatywnych skutków dla środowiska. Specjalnie tasiemki pomogą w transporcie i odpowiednim zawiązaniu worków. Im są one większe, tym lepiej. Ponadto, muszą być szczelne, aby zatrzymać w środku ewentualne płyny. Ich wyciek mógłby być szkodliwy dla przyrody. Najbardziej opłaca się kupować worki na śmieci sprzedawane w większych ilościach, aby nieco zaoszczędzić na zakupie.

Obliczamy i oszczędzamy
Oszczędności przydadzą się przy zadaniu, za które właśnie się zabieramy. Wiemy już, że przeciętny Polak produkuje ok. 300 kg śmieci na rok. Obliczmy ile wyniosłoby nas zakupienie tylu worków na śmieci, aby je wszystkie zapakować. Super mocne worki Rajapack o wymiarach 950 x 1300 mm (największy dostępny format, pamiętajmy o poradach z poprzedniego akapitu) mają pojemność max. 160 litrów. W jednym kartonie znajdziemy 50 worków. Przyjmijmy, że w wybranych przez nas workach mieści się około 18,5 kg śmieci.

Jeden karton zawierający 50 worków kosztuje 95 zł, więc starczyłoby ich nam aż na 3 lata! Japończyk potrzebowałby ponad 3 razy więcej worków na śmieci, bo aż 54, natomiast Amerykanin o 7 mniej, czyli 47 sztuk. Oszczędzajmy! Minimalizujmy zarówno pieniądze wydawane na wywóz śmieci, jak i produkcję szkodzących środowisku odpadów.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar