2014-09-10

KSIĄŻKA

Książka Valentina i spółka: Obietnice i kłamstwa.

Tagi: książka
Książka Valentina i spółka: Obietnice i kłamstwa - recenzja.
Tytuł: Valentina i spółka: Obietnice i kłamstwa.

Autor: Angelo Petrosino
Wydawnictwo: Akapit Press
Oprawa: miękka
Liczba stron: 142
Cena: 22.90 zł

Pociecha gdy osiągnie "naście" lat, chce w większej mierze decydować o swym losie. Nie ważne czy wyjdzie jej to na dobre czy też nie. Ważny jest natomiast bunt i słowo "nie" wypowiadane praktycznie na każdym kroku. Konflikt pomiędzy dzieckiem, a rodzicem wybucha zazwyczaj z powodu chęci późniejszego powrotu do domu kochanej latorośli. W książce Angelo Petrosino mamy do czynienia z podobnym problemem, chociaż bohaterka postawiła na swoim pomimo ostrzeżeń.

Valentinę mam nadzieję już znacie. Jeśli nie, zaległość musicie koniecznie nadrobić. Czternastolatka wraz ze swoimi przyjaciółmi zamierza wybrać się na koncert znanej gwiazdy. Laura Pausini to postać warta uwagi i obejrzenia na żywo. Niestety pojawia się pewien kłopot... Koncert odbywa się w Turynie i z pewnością nie zakończy się w godzinach emisji wieczorynki. Rodzice, wiadomo nie pozwolą na tak dalekie i samotne podróże, po prostu martwią się o swe dzieci. Valentina po dłuższym zastanowieniu postanawia postąpić na przekór rodzicielskim zakazom. Wraz ze swą paczką posunie się do małego oszustwa, które ma umożliwić im wzięcie udziału w koncercie. Co wyniknie z ich planu ? Czy warto nadszarpywać zaufanie rodziców?

Książkę skierowaną w stronę młodych dziewczyn czyta się miło i przyjemnie. Petrosino jednak nie powiela utartego schematu jeśli chodzi o banalność tego typu pozycji. Valentinę odebrałam bardzo pozytywnie. To mądra, posłuszna rodzicom dziewczyna, ale czująca też powoli swą "dorosłość", Od czasu do czasu pragnie gdzieś wybrać się ze znajomymi, a nawet posiadać skuter. Paczkę znajomych Valentiny stanowi paleta przeróżnych osobistości. Na mnie największe wrażenie wywarła Malika, hinduska, której brat zabrania dosłownie wszystkiego. Jest jeszcze Otylia, najlepsza kumpela naszej bohaterki, przybrana siostra Irene, a także Tazio, Gianni, Rinaldo, Mauro i Jenny.

Książka z pewnością przypadnie do gustu młodzieży w wieku gimnazjalnym. W życiu Valentiny będą upatrywały swych problemów. Niniejsza pozycja literacka zwróci też uwagę na ważność zakazów rodziców. Mam nadzieję, że młodzi czytelnicy wyciągną wnioski i uświadomią sobie jak istotne jest słuchanie tego, co starsi mają do powiedzenia. Petrosino wplata istotę powieści tak, by odbiorca nie poczuł się zbytnio pouczany i traktowany odgórnie. Prosty język, wartka akcja nie pozwala na nudę.

Tekst:
Angelika Musiał

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar