2014-08-25

CIEKAWOSTKI

Renata Dziewońska- pasja i doświadczenie

Tagi: sztuka
Przyglądając się pracom Renaty Dziewońskiej, artystki internetowej galerii sztuki BE-ART exclusive, nie sposób nie odgadnąć profesji, jaką się ona zajmuje.

 

 


 Precyzja przejawiająca się w dbałości o każdy architektoniczny szczegół, stonowana kolorystyka, niesztampowa tematyka prac -  tak w wielkim skrócie można by opisać styl Renaty Dziewońskiej. Już same tytuły akwareli ("Paryż- Katedra Notre Dame", "Paryż La Defense", "Edynburg Castle") podpowiadają, w jakich obszarach malarskiej działalności artystka czuje się najlepiej.

Nic dziwnego - Renata Dziewońska z wykształcenia jest architektem, dyplom zrobiła w pracowni profesora Politechniki Warszawskiej arch. Macieja Gintowta.

Podobnie jak wielu artystów zrzeszonych w internetowej galerii BE-ART exclusive, Renata Dziewońska już w dzieciństwie wiedziała, jaką drogą chce podążać:

"Od dziecka byłam zafascynowana rysunkiem. Lubiłam przerysowywać wiernie rysunki z moich ulubionych książek. Często powiększałam skalę. Przed zdawaniem na architekturę narysowałam ołówkiem głowę Dawida z rzeźby Michała Anioła. Uwaga! Wielkości połowy mojego 10m2 pokoju."- mówi w jednym z wywiadów artystka- "Jestem dzieckiem moich rodziców, a to oni wraz z genami przekazali mi swoją pasję. Mama, która nigdy nie rysowała, ale za to będąc wrażliwą osobą, zachwycała się pięknymi widokami i nie przeszła obojętnie obok kwiatów, rosnących w ogródkach na Saskiej  Kępie, dzielnicy w  której mieszkałam. Wrzosy, bzy, groszki pachnące- to pamiętam od dziecka. A tata? On rysował, dla siebie i mojej mamy. Zachował się jej portret narysowany w okresie narzeczeństwa. Widać, że był zakochany. Mam też kartki świąteczne i imieninowe przez niego rysowane. Moja deklaracja jeszcze przed maturą była taka, że idę na studia gdzie będzie rysunek."

To marzenie ziściło się - Renata Dziewońska w trakcie studiów zetknęła się z różnymi technikami m.in. z rzeźbą czy rysunkiem ołówkiem, kredką, piórkiem, akwarelą, farbami olejnymi. Po okresie studiów, w latach 80., wyjechała do Kanady gdzie zajęła się rysunkiem i malarstwem, robiła również witraże. Ten czas był dla artystki niezwykle inspirujący, przede wszystkim ze względu na możliwość obcowania z dziełami najwybitniejszych twórców (Chagalla, Picassa i innych), których wystawy odwiedziła w Montrealu i Toronto, oraz w Nowym Yorku.

Renata Dziewońska zdecydowała się jednak na powrót do kraju aby pracować w obecnie czołowej architektonicznej firmie warszawskiej JEMS.

Artystka dziś prowadzi autorską pracownię, należy do prestiżowego  Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wystawia swoje prace w Warszawie, Edynburgu Paryżu, Wenecji i Mediolanie razem z grupą architektów.

Równolegle Renata Dziewońska zajęła się malarstwem. Tematyka jej prac z czasem ewoluowała:
"To się zmieniało na przestrzeni lat. Kiedyś podobnie jak Wyspiański lubiłam motywy roślinne, te zawiłości linii, delikatność pączków, kolorów. To trwało krótko, dopóki nie poszłam na studia architektoniczne. Obecnie tematem moich obrazów są  miasta, ich przestrzenie. Moje wzruszenie i zachwyt nad fragmentem który chcę namalować w takiej a nie innej formie."

Ważnym pod względem artystycznym epizodem w życiu artystki była w latach 90. praca w TVP przy produkcji Teatru Telewizji i Festiwalu w Sopocie.

Pracując z takimi wymagającymi reżyserami jak Izabella Cywińska, Feliks Falk, czy Krzysztof Lang tworzyła dekoracje w studiach, w teatrach, oraz w plenerach. Dla Renaty Dziewońskiej był to inspirujący i opływający w nowe wyzwania czas. Oprócz doświadczeń, artystce pozostały z tamtego okresu również ciekawe sesje zdjęciowe, które może kiedyś posłużą jej do napisania książki o tym niezwykłym zawodzie jakim jest scenografia i praca designera...

Swoje rysunki Renata Dziewońska kieruje nie tylko do koneserów sztuki. Prace artystki znajdują się bowiem m. in. miejsce w kancelariach prawniczych, w gabinetach menedżerów, w apartamentach w Paryżu, w Szkocji, w Kanadzie, w USA  a ostatnio w Londynie.  Odbiorcami tych dzieł może więc być każdy, kto chce i potrafi docenić precyzję oraz indywidualne spojrzenie twórcy na obiekt architektoniczny. Po prostu każdy, kto chciałby uczestniczyć  w opowieści o kolorach miejsca, które uwieczniła malarka. - dodaje Lidia Bąk, właścicielka galerii BE-ART exclusive.

Dziś Renata Dziewońska jest doświadczonym architektem, ale też artystką, która zna miejsce sztuki we współczesnym świecie i która bezbłędnie dostrzegła, jak ważnym medium dla każdego twórcy jest Internet:

"Sztuka czym ona jest? Niewymiernym wyrażaniem uczuć twórców. Tyle jest warta ile osądzimy. Czyż to nie ulotny twór? Mówią, że się bez niego nie da się żyć. To prawda. W obecnych czasach, gdy wszystko pędzi, spojrzenie na rzecz wykonaną przez kogoś pod wpływem emocji może pomóc powrócić do świata wartości....Wartości też innego człowieka, którego sztuka może być dla nas odkryciem... Należy dbać o to, żeby taki świat był obecny w naszych domach, mieszkaniach, biurach.  Sztuka jest już od lat w internecie. Internet stał się jej sprzymierzeńcem. Wszystko zależy od talentu twórcy, jego przedsiębiorczości i pomysłowości. To daje odpowiedź na pytania. Najlepsi będą zauważeni. Zawsze, gdy ten temat jest poruszany, mam przed oczami Picassa."

Nic dziwnego zatem, że artystka jest stałym współpracownikiem galerii BE-ART exclusive. Ta internetowa galeria zrzesza bowiem szerokie grono artystów, którzy specjalizują się w różnych technikach i stylach dając odbiorcy sztuki maksymalną paletę wyboru. W galerii BE-ART exclusive znajdziemy więc obrazy olejne, akwarele, grafiki, rzeźby, ozdobne reliefy. Są też przedmioty wykonane z drewna, pokazujące piękno tego materiału, a także fotografie.

A wśród nich trudne do przeoczenia akwarele Renaty Dziewońskiej.

I.D.MEDIA
Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar